Odpowiedź:

Usługi wykonywane poza terytorium kraju (będące czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu w kraju) wpływają na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. – podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju.
Wynikałoby zatem, że podatek naliczony z zakupów towarów i usług związanych z wykonywaniem usług w postaci prowadzenia badań podatnik ma prawo odliczyć (bo wykonywane na terenie kraju usługi te byłyby opodatkowane).
Co do ewentualnej proporcji to wskazać należy, że jak wynika z art. 90 ust. 1 u.p.t.u. w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (czynności opodatkowane), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (czynności zwolnione), podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeśli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego – art. 90 ust. 2 u.p.t.u.
Mowa jest tu o czynnościach w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Świadczenie usług przez podatnika poza terytorium kraju co do zasady daje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zatem wynikałoby, że usługi wykonywane poza terytorium kraju (będące czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu w kraju) wpływają na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Tu oczywiście należy dodać, że odliczanie podatku naliczonego (obniżenie kwoty podatku należnego) jest prawem podatnika, a nie obowiązkiem. Czyli gdy podatnik miał wyłącznie sprzedaż zwolnioną i nie odliczał podatku naliczonego to w sytuacji, gdy dodatkowo wykonuje czynności dające prawo do odliczenia podatku to może rozliczać się proporcją. Podkreślić trzeba, że może, a nie, że ma obowiązek. Nadal może nie odliczać podatku naliczonego w całości.

Piotr Kłos, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 31.10.2016 r.
 

Vademecum Doradcy Podatkowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami