Odpowiedź:

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy z umów lub faktur, o których mowa, wynika termin płatności.

Uzasadnienie:

Dłużnicy, którzy odliczyli VAT z nieuregulowanych faktur, mogą być obowiązani do korekty odliczonej kwoty podatku. Obowiązek ten, co do zasady, ciąży na dłużnikach, jeżeli upłynie 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (zob. art. 89b ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u.).

W świetle tego przepisu możliwe są w przedstawionej sytuacji dwa scenariusze. Pierwszy ma zastosowanie, jeżeli z umów lub faktur, o których mowa, wynika termin płatności. W takim przypadku po upływie 150 dni od dnia upływu terminu płatności przedmiotowych faktur spółka stanie się obowiązana do korekty odliczonej kwoty podatku. W takim przypadku spółka będzie uprawniona do zwiększenia kwoty podatku naliczonego po uregulowaniu faktur, np. w drodze potrącenia (zob. art. 89b ust. 4 u.p.t.u.).

Drugi scenariusz ma zastosowanie, jeżeli z umów lub faktur, o których mowa, nie wynika termin płatności. W takim przypadku – do czasu ewentualnego wezwania dłużnika do zapłaty (jak bowiem stanowi art. 455 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r. poz. 4590, jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania) – okres 150 dni, o którym mowa w art. 89b ust. 1 u.p.t.u., nie rozpocznie biegu. W konsekwencji w przypadku tego scenariusza spółka stanie się obowiązana do korekty odliczonej z faktur kwoty podatku dopiero po upływie 150 dni od ewentualnego wezwania dłużnika do zapłaty.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  20.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów