Wspólnik małej sp. z o.o. jest jednocześnie członkiem zarządu i wykonuje swoje funkcje na podstawie powołania w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, tzn. nie ma żadnej umowy ze spółką. Jako członek zarządu osoba ta wykonuje różne funkcje, m.in. zajmuje się sprzedażą towaru. Siedziba spółki jest zarejestrowana w miejscu zamieszkania tej osoby. Spółka otwiera sklep w innym miejscu i członek zarządu będzie tam pełnił również rolę sprzedawcy, także bez dodatkowej umowy.
Czy bilet miesięczny na dojazdy z miejsca zamieszkania - siedziby spółki do tego sklepu będą stanowiły podatkowe koszty uzyskania przychodu i czy jednocześnie stanowiłby przychód członka zarządu?
Byłby to bilet tzw. sieciowy, czyli w granicach całego miasta, a nie tylko na trasę do sklepu.
Czy ewentualnie musiałby być to bilet imienny?
Wartość biletu będzie stanowiła dla spółki koszt uzyskania przychodów i co do zasady przychód członka zarządu z tytułu pełnionej funkcji.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 u.p.d.o.p. Powoduje to, że aby uznać dany koszt za koszt uzyskania przychodów należy powiązać go z przychodami i wykazać brak wyłączenia.
W przypadku świadczeń na rzecz członków zarządu powiązanie ich z przychodami jest dość oczywiste. Spółka działa w celu zarobkowym, a zarząd prowadzi jej sprawy. Innymi słowy świadczenia na rzecz zarządu są powiązane z uzyskiwaniem przychodów przez spółkę, w szczególności świadczenia pozwalające członkom zarządu poruszać się po mieście.
Uwzględniając jednocześnie fakt, iż bilet jest sieciowy i niemal na pewno będzie wykorzystywany między innymi do celów prywatnych, bezpiecznie jest uznać, iż wartość biletu stanowić będzie przychód członka zarządu z pełnionej funkcji. Od opodatkowania świadczenia u członka zarządu można by uciec, gdyby wykazać, że bilet był wykorzystywany wyłącznie firmowo (niemal niemożliwe, a na pewno mało wiarygodne).