Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia z dnia 6 września 2010 r. w sprawie czasu pracy inspektorów i pracowników zatrudnionych w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej oraz w wywiadzie skarbowym, które ma stanowić wykonanie zupełnie nowego upoważnienia przewidzianego w art. 42k ust. 6 ustawy o kontroli skarbowej.
Po raz pierwszy w drodze rozporządzenia regulowany będzie rozkład i system czasu pracy inspektorów i pracowników zatrudnionych w niektórych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej oraz wywiadu skarbowego oraz tryb udzielania im czasu wolnego w zamian za pracę. Szczególna regulacja podyktowana jest specyfiką pracy w takich komórkach. Przyjęte w projekcie rozwiązanie uzasadnia fakt, iż praca w komórkach realizacyjnych kontroli skarbowej oraz wywiadu skarbowego, z uwagi na zakres uprawnień oraz charakter wykonywanych zadań, zbliżona jest do służby w Policji. W związku z tym wydaje się, że tak jak i dla policjantów, również dla pracowników tych komórek trudno przyjąć sztywne ramy czasowe wykonywania czynności służbowych, w tym w szczególności czynności operacyjno-rozpoznawczych, ustalone dla "zwykłych" urzędników. Egzaminu nie zdają tutaj też regulacje ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Nie przystają bowiem do charakteru zadań realizowanych przez komórki realizacyjne oraz wywiad skarbowy, w których nie można określić z góry wymiaru czasu pracy niezbędnego do realizacji zadań służbowych.
Minister zaproponował podstawowy system czasu pracy albo zmianowy system czasu pracy, w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin w okresie rozliczeniowym. Zmianowy system jest niezbędny dla pracowników wykonujących zadania z odtwarzaniem zapisów magnetycznych czy też ochroną mienia. W zależności od realizowanych przez pracownika zadań lub też warunków atmosferycznych, w jakich wykonuje swoją pracę czas trwania zmiany może minimalnie wynieść 6 godzin i maksymalnie 24 godziny. W zależności od czasu trwania zmiany pracownikowi przysługuje odpowiedni czas na wypoczynek. I tak po zmianie trwającej 8 godzin udziela się 16 godzin na wypoczynek. Po 12-godzinnej zmianie udziela się 24 godzin wypoczynku, chyba, że zmiana trwała w porze nocnej, wówczas czas wypoczynku musi wynieść 48 godzin. Z kolei po 24 godzinach pracy udziela się 72 godzin na wypoczynek.
Podstawowy wymiar czasu pracy dotyczy pracowników zajmujących się np. obsługą finansową lub prawną. W urzędach kontroli skarbowej godziny pracy wprowadza dyrektor tego urzędu. W komórkach organizacyjnych wywiadu skarbowego obsługujących Ministra Finansów pracownicy pracują tak jak w Ministerstwie Finansów, czyli w godzinach od 8.15 do 16.15. Kierownik takiej komórki organizacyjnej może jednak wprowadzić ze względu na charakter wykonywanych czynności inne godziny pracy. Projekt umożliwia w końcu bezpośredniemu przełożonemu pracownika ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach obowiązującego systemu jak również przedłużenie czasu pracy ponad wymiar. Jednak w zamian za czas pracy przedłużony poza ustalony dla danego pracownika rozkład czasu pracy, pracownikowi przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.
Przewiduje się, że przedmiotowe rozporządzenie wejdzie w życie 16 stycznia 2011 r., a więc w dniu wejścia w życie art. 42k ustawy o kontroli skarbowej, który reguluje czas pracy pracowników. Projekt został przesłany do uzgodnień resortowych