Traktat z Maastricht przewiduje dopuszczalny deficyt finansów publicznych na poziomie 3 proc. PKB. Gdy jakiś kraj unijny przekracza ten próg, obejmowany jest procedurą nadmiernego deficytu, która wyznacza czas na obniżenie deficytu do wymaganego poziomu oraz cele w poszczególnych latach. Unijny pakt stabilności i wzrostu wraz z reformującymi go przepisami (tzw. sześciopakiem) wyznaczają możliwe sankcje za niedotrzymywanie wyznaczonych celów.
W poniedziałek unijne biuro statystyczne Eurostat opublikowało dane, z których wynika, że deficyt sektora finansów publicznych w strefie euro wyniósł w 2012 r. 3,7 proc., a w całej UE - 3,9 proc. Objęta procedurą nadmiernego deficytu Polska odnotowała w 2012 r. deficyt na poziomie 3,9 proc. PKB. Według tych danych Chorwacja, nowy kraj członkowski UE, zarejestrowała deficyt na poziomie 5 proc. PKB.
"Komisja Europejska przeanalizuje, czy rozwój wypadków w sytuacji budżetowej (Chorwacji) jest zgodny z traktatowymi wyznacznikami zadłużenia i deficytu. Następnym krokiem będzie stworzenie raportu dla Rady UE (rządy), w którym szczegółowo przeanalizuje się kilka czynników wymaganych paktem stabilności i wzrostu, by stwierdzić, czy Chorwacja rzeczywiście łamie zasady. Jeśli dojdziemy do takiego wniosku, zarekomendujemy Radzie UE otwarcie procedury nadmiernego deficytu" - powiedział pytany o to w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej do spraw walutowych i gospodarczych Simon O'Connor. Rekomendacje KE ws. procedury nadmiernego deficytu muszą zatwierdzić ministrowie finansów krajów UE.
Obecnie procedurą nadmiernego deficytu objętych jest 16 krajów UE.
jzi/ kar/