W takim przypadku nie występuje przyrost majątku skutkujący powstaniem zobowiązania podatkowego - stwierdził wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską nr 32705. Jednak, jak podkreślił, powyższy wniosek dotyczy wyłącznie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług transportowych oraz używających samochodu wyłącznie do celów prywatnych.
W przypadku oferowania wspólnych przejazdów pojazdami służącymi wykonywaniu obowiązków pracowniczych, służbowych bądź zawodowych, powierzonych kierowcy wyłącznie w innym celu, niż użytek prywatny, należy przyjąć, że jest to działalność zarobkowa, z której dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Opodatkowaniu podlega również dochód kierowcy powstający w wyniku pobierania od pasażerów opłat za przejazd przewyższających koszty wspólnej podróży przypadające na każdego z pasażerów.
Osoby fizyczne świadczące usługi przewozu osób w warunkach wskazujących na wykonywanie we własnym imieniu działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły mogą zostać uznane za wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą, a tym samym zobowiązane do samodzielnego regulowania zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek podatkowy powstaje wówczas niezależnie od tego, czy ta osoba zgłosiła prowadzenie działalności gospodarczej i czy uzyskała odpowiednią licencję.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego