W celu obniżenia podstawy opodatkowania niezbędne jest posiadanie przez podatnika potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi. Art. 29 ust. 4a ustawy o VAT przewiduje prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy pod warunkiem otrzymania przed terminem złożenia deklaracji potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Dopiero w sytuacji, gdy uzyskanie takiego rodzaju potwierdzenia w rozsądnym terminie jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, sprzedawca po wykazaniu, że dochował należytej staranności w celu upewnienia się, że nabywca jest w posiadaniu faktury korygującej lub też, że zapoznał się z taką fakturą oraz, że dana transakcja została rzeczywiście zrealizowana w określonych w korekcie faktury warunkach, będzie uprawniony do dokonania obniżenia podstawy opodatkowania.
Spółka poza wysłaniem: duplikatu faktury za pomocą poczty na adresy prywatne członków zarządu spółki z o.o. będącej komplementariuszem, które nie zostały przez pocztę zwrócone oraz obrazu duplikatu faktury korygującej drogą elektroniczną na wszystkie znane spółce adresy e-mail wykorzystywane przez członków zarządu komplementariusza spółki komandytowej, nie podejmuje żadnych dodatkowych działań mających na celu potwierdzenie, iż nabywca otrzymał fakturę korygującą i zapoznał się z jej treścią.
W ocenie organu podatkowego, z informacji, iż wysłane duplikaty faktury korygującej nie zostały zwrócone przez pocztę, nie można wywieść, że odbiorca jest w posiadaniu korekty faktury i że się z nią zapoznał. Zatem nie można mówić, iż spółka dochowała należytej staranności celem upewnienia się, że nabywca jest w posiadaniu korekty faktury. Tym samym stwierdzić należy, iż nie zostały spełnione wymogi określone w art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. spółka nie dochowała należytej staranności w celu posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Zatem nie ma możliwości obniżenia obrotu oraz kwoty podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym wystawiona została taka faktura.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 czerwca 2013 r., ILPP2/443-1248/12-4/EN