Usługa udostępniania gokartów, za które pobierana jest opłata, nie jest tożsama z „opłatą w zakresie wstępu”. Poniesienie ww. opłaty za skorzystanie z gokartów nie spowoduje, iż usługobiorca nabędzie jakiekolwiek „prawo wstępu”. W zamian za wskazaną opłatę będzie miał prawo do skorzystania z jazdy na gokarcie nie zaś za wstęp do obiektu lub na plac.
Na tak ścisłą wykładnię pojęcia „wstępu” wskazuje również użycie, zarówno w poz. 183, jak i w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT , słowa „wyłącznie”, którego znaczenie odnosi się do tych obiektów i stanów rzeczy, które są w nim wymienione (w przedmiotowej sprawie do „wstępu”). Korzystanie z gokartów nie wiąże się z biernym ich oglądaniem, lecz z możliwością skorzystania z ww. pojazdów na wynajmowanej krytej powierzchni.
Zatem należy stwierdzić, iż świadczone usługi udostępniania gokartów na podstawie biletów wstępu nie mieszczą się w zakresie objętym stawką podatku 8 proc., lecz winny być opodatkowane stawką podstawową VAT – 23 proc., na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług .
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 lipca 2012 r., IPTPP1/443-330/12-2/MW.
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 t.j.)