Pytanie

Posiadam samochód osobowy wykorzystywany w działalności mieszanej i odliczam 50 proc. VAT od paliwa.

Czy jeżeli pojadę tym samochodem w podróż służbową (w dwie strony ok 1200 km) i potrafię udowodnić, że zakupione paliwo dot. tylko tego wyjazdu, to mam prawo do odliczenia 100 proc. VAT bez rozpisywania kilometrówki i składania VAT-26?

Odpowiedź eksperta Vademecum Głównego Księgowego

Niestety, nie – wykazanie, iż dany, konkretny wydatek służył wyłącznie działalności gospodarczej (bez zgłoszenia VAT-26) nie daje prawa do rozliczenia 100 proc. VAT od paliwa.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u., naliczony podatek od towarów i usług od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi rozliczanymi metodą mieszaną (tj. w założeniu wykorzystywanych zarówno na potrzeby działalności gospodarczej jak i innej) definiowany jest z uwzględnieniem wskaźnika 50 proc.

Pobierz ebook i dowiedz się więcej
Informacja o pojazdach samochodowych VAT-26 na przykładach

 


W przypadku używania w działalności gospodarczej pojazdu samochodowego, którego konstrukcja nie pozwala na sklasyfikowanie go jako służącego głównie działalności gospodarczej (vide art. 86a ust. 4 pkt 2 i ust. 9 u.p.t.u.) jedynym sposobem dla rozliczenia 100 proc. VAT od paliwa i innych zakupów związanych z samochodem jest zaprowadzenia ewidencji i zastosowanie zgłoszenia VAT-26.

Otóż bowiem, na podstawie art. 86a ust. 4 pkt 1 u.p.t.u. pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Stosownie do regulacji art. 86 ust. 12 u.p.t.u. podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. W przypadku niezłożenia w terminie informacji o prowadzonej ewidencji, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia. Zatem w analizowanej sytuacjiwykazanie, iż dany, konkretny wydatek służył wyłącznie działalności gospodarczej (bez zgłoszenia VAT-26) nie daje prawa do rozliczenia 100 proc. VAT od paliwa.