Konieczność zmiany wzorów spowodowało wejście w życie ustawy z 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. poz. 1289). Zmodyfikowała ona przepisy dotyczące egzekucji w administracji, a co za tym idzie, wymusiła nowelę przepisów wykonawczych.
Zobacz: Trudniej będzie uciec przed podatkiem >>
Zmienią się wzory tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych (TW-1) oraz tytułu stosowanego w egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym (TW-2).
W formularzu TW-1 dodano pola, w których znajdą się informacje na temat wydania dalszego tytułu wykonawczego oraz tytułu wykonawczego wydanego w miejsce utraconego. Dodatkowo na stronie pierwszej tytułu stosowanego przy egzekucji należności pieniężnych znajdą się dane małżonka oraz wspólnika zobowiązanego. Po zmianach tytuł ten będzie mógł obejmować kilka należności wynikających z tej samej podstawy prawnej, co zwolni wierzyciela z uciążliwego wystawiania kilku dokumentów.
Rozporządzenie wprowadzi również wzór tytułu wykonawczego stosowanego w egzekucji należności pieniężnych dochodzonych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich UE/EFTA (wzór TW-1U).