Rozporządzenie ministra finansów z 31 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji ogólnej oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku (Dz. U. z 2016 r. poz. 15) wprowadza zmiany we wniosku ORD-OG, które przewidują rezygnację z obsługi kasowej opłat od wniosków o wydanie interpretacji ogólnej ze względu na znikomy popyt na tę usługę oraz koszty generowane przez stanowiska obsługi kasowej. Opłata za wniosek będzie uiszczana się na rachunek bieżący organu upoważnionego do wydawania w pierwszej instancji postanowienia o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej, do którego jest składany wniosek.

Z tej samej przyczyny rozporządzenie ministra finansów z 31 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek (Dz. U. z 2016 r. poz. 14) zmienia wzór wniosku ORD-IN. W przypadku tego wniosku opłata za wniosek uiszczana będzie na rachunek bieżący organu właściwego do wydania interpretacji indywidualnej.

Kolejne rozporządzenie ministra finansów z 31 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek wspólny (Dz. U. z 2016 r. poz. 13) rozwiązuje problem związany z brakiem formularza uwzględniającego specyfikę wniosku wspólnego o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Wzór ORD-WS przeznaczony jest dla dwóch lub więcej zainteresowanych uczestniczących w tym samym zaistniałym stanie faktycznym albo mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym. Wniosek składa zainteresowany wskazany przez pozostałych zainteresowanych jako strona postępowania. Zainteresowani niebędący stronami postępowania wypełniać będą specjalnie stworzony dla nich załącznik do wniosku (ORD-WS/B), w którym podadzą swoje dane identyfikacyjne i adresowe, a także składać będą we własnym imieniu oświadczenie, o którym mowa w art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej. Wzór wniosku ORD-WS w dużej części stanowi odwzorowanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-IN). Zasadnicza różnica widoczna jest w katalogu podmiotów wymienionych w bloku określającym status zainteresowanego.

 

Dowiedz się więcej z książki
Ordynacja podatkowa. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł