Czynność ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Nie jest ona zwolniona od tego podatku. Podatek od czynności cywilnoprawnych jednak faktycznie nie wystąpi. Podstawa opodatkowania będzie w tym przypadku wynosić "0", a zatem należny podatek również wyniesie "0".
Zakładam, że pisząc Państwo o byciu w 100% właścicielem, macie Państwo na myśli, że gmina (wnosząca aport do spółki z o.o.) ma 100% udziałów tejże spółki (komunalnej).
Wniesienie aportu do spółki kapitałowej co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Sytuacja taka jest bowiem uważana za zmianę umowy spółki. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c., w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c. od podatku zwalnia się jednostki samorządu terytorialnego.
Jednostki samorządu terytorialnego to gmina, powiat oraz województwo samorządowe.
Przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43 z późn. zm.) - dalej u.g.k., stanowią, że gospodarka komunalna może być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego w szczególności w formach: zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego. Przepis art. 9 u.g.k. precyzuje, że jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek.
W art. 1a u.g.k. podkreśla się, że ilekroć jest mowa o jednostkach samorządu terytorialnego - należy przez to rozumieć:
a) gminę w znaczeniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622 oraz z 1997 r. Nr 9, poz. 43, Nr 106, poz. 679, Nr 107, poz. 686, Nr 113, poz. 734 i Nr 123, poz. 775) lub
b) powiat w znaczeniu ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578) lub
c) województwo w znaczeniu ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. Nr 91, poz. 576).
Spółka prawa handlowego (spółka z o.o.) utworzona przez gminę nie jest "jednostką samorządu terytorialnego". To komunalna spółka handlowa. Fakt, że jest ona własnością gminy (jedynym udziałowcem jest gmina) nie czyni z samej tej spółki "jednostki samorządu terytorialnego".
W związku z tym nie ma podstaw do zwalnia od podatku spółki prawa handlowego (np. spółki z o.o.), której jedynym udziałowcem jest gmina.
W sytuacji opisanej w pytaniu podatek jednak faktycznie nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania będzie wynosić "0". Zgodnie z art. 6 ust. 9 pkt 4 u.p.c.c. od podstawy opodatkowania (w tym przypadku - wartość wkładów) odlicza się wartość wkładów do spółki lub powiększających jej majątek, przez
a) jednostki samorządu terytorialnego,
b) Skarb Państwa;
Podstawa opodatkowania w tym przypadku wyniesie "0" (wartość wkładu do spółki minus wartość wkładu). Faktycznie podatek od czynności cywilnoprawnych nie wystąpi.