Z przepisów ustawy o podatku akcyzowym wynika, że akcyza obejmuje:
- import samochodów osobowych, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terenie Polski – sprowadzenie pojazdu spoza UE,
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu, który nigdy nie był zarejestrowany w Polsce – sprowadzenie z jednego z krajów UE,
- pierwszą sprzedaż samochodu na terytorium kraju (wyprodukowanego na jego terytorium lub od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa wyżej.
Akcyza od sprowadzonego samochodu - termin zapłaty
Przepisy określają termin - na zapłatę podatku akcyzowego jest 30 dni od momentu sprowadzenia pojazdu z zagranicy. Odpowiednią kwotę wpłaca się na konto urzędu skarbowego. Wcześniej trzeba jednak jeszcze złożyć deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S. Druk ten obowiązuje od października 2017 roku. Formalności można dokonać przez internet, na pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych w systemie e-Zefir.
Jest on dostępny na tej stronie. Na złożenie deklaracji jest tylko 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Najczęściej jest to dzień, kiedy pojazd wjechał do Polski.
Zobacz procedurę w LEX: Opodatkowanie podatkiem akcyzowym samochodów osobowych >
Wydanie zaświadczenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Płaci się ją na konto urzędu gminy lub miasta, w miejscu rejestrowania pojazdu. Uzyskanie i posiadanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy jest wymagane przy rejestracji samochodu w wydziale komunikacji w celu rejestracji pojazdu.
Sprawdź w LEX: Czy od zakupu aut używanych ze Szwecji od tamtejszej spółki należy opłacić podatek akcyzowy? >
Zobacz również: Skarbówka przyjmie wpłaty kartą >>
Wysokość podatku akcyzowego od sprowadzonego samochodu osobowego
Wysokość podatku koniecznego do zapłaty uzależniona jest od dwóch kwestii. Jest to wartość samochodu i jego pojemność.
W przypadku samochodów osobowych o samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 podatek wynosi 18,6 proc. podstawy opodatkowania, czyli w uproszczeniu wartości samochodu. W przypadku pozostałych pojazdów samochodowych – 3,1 proc. podstawy opodatkowania.
Czytaj w LEX: Sprzedaż samochodu - skutki podatkowe >
Z przepisów wynika, że podstawą opodatkowania jest:
- kwota należna z tytułu sprzedaży samochodu osobowego na terytorium kraju pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy należne od tego samochodu osobowego,
- kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy - w przypadku jego nabycia wewnątrzwspólnotowego,
- wartość celna samochodu osobowego powiększona o należne cło - w przypadku importu tego samochodu.
Sprawdź w LEX: Czy wewnątrzwspólnotowe nabycie motocykla powoduje konieczność zapłaty akcyzy? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.