Nowelizacja wprowadza instytucję tymczasowego pełnomocnika szczególnego działającego na rzecz osoby nieobecnej, do czasu wyznaczenia przez sąd kuratora dla tej osoby. Tymczasowym pełnomocnikiem szczególnym może być doradca podatkowy. W ocenie Senatu zasadnym jest aby tą funkcję mogli pełnić także inni profesjonalni pełnomocnicy: adwokaci i radcowie prawni.
Zobacz: Senat zaproponował poprawki do noweli Ordynacji podatkowej >>
Poprawka zakłada, że o wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego jako tymczasowego pełnomocnika szczególnego organ podatkowy zwraca się do okręgowej rady adwokackiej lub okręgowej izby radców prawnych. Jeśli ustanowiony w ten sposób pełnomocnik ma podjąć czynności poza siedzibą organu podatkowego to, na jego wniosek, Naczelna Rada Adwokacka lub Krajowa Rada Radców Prawnych wyznaczy w razie potrzeby adwokata lub radcę prawnego z innej miejscowości.
Do ustalenia wynagrodzenia tak ustanowionych pełnomocników, w myśl poprawki, mają znaleźć zastosowanie, te same zasady, co do ustalenia wynagrodzenia doradcy podatkowego.
Zmianę uprawniającą adwokatów i radców prawnych do bycia pełnomocnikami w sprawach podatkowych musi jeszcze zatwierdzić Sejm.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego