Organ podatkowy potwierdził, że wydatki pracownicze co do zasady można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Zwrócił uwagę, że chodzi tu przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.
Cena promocyjna: 260.11 zł
|Cena regularna: 289 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Pakiet medyczny dla pracownika i jego rodziny
Dyrektor KIS wskazał, że kosztem podatkowym mogą być także wydatki ponoszone na zakup pakietów medycznych na rzecz pracowników. Są bowiem związane z prowadzoną przez spółkę działalnością. Za koszty pracownicze uznał także wydatki dotyczące zakupu pakietów medycznych dla członków rodzin pracowników. Świadczenie to jest związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą. Gdyby nie ten stosunek członkowie rodzin nie partycypowaliby w nabytych pakietach medycznych.
Zobacz również: Abonamenty medyczne dla pracowników jako usługa świadczeniodawcy medycznego >>
Jak rozliczać abonamenty medyczne? >>
Ważny jest cel poniesienia wydatków
- W każdej sytuacji trzeba jednak sprawdzić, jaki jest cel poniesionego wydatku – potwierdził organ podatkowy. Przyznał jednak, że wydatki na zakup pakietów medycznych dla pracowników oraz członków ich rodzin zostaną poniesione przez pracodawcę w trosce o swoich pracowników i ich rodziny. W istocie wpływa to na zwiększenie motywacji pracowników do pracy, gdyż pakiety wpływają na lojalność wobec pracodawcy i tym samym budują wizerunek pracodawcy, jako dbającego nie tylko o swoich pracowników, ale również o członków rodzin swoich pracowników. To z kolei skutkuje wyższą efektywnością oraz rzutuje na zmniejszenie fluktuacji pracowników. Taka inwestycja może też przekładać się na zmniejszenie absencji pracowników z powodu chorób poprzez zapewnienie im profilaktyki zdrowotnej, a także ułatwienie dostępu do specjalistycznego leczenia.
Zobacz również: Będą zmiany w rozliczaniu wydatków na samochody w firmie >>
MF kręci bat na podatników – będzie domiar podatku >>
Czy przekazanie abonamentów medycznych pracownikowi należy ująć w deklaracji VAT? >>
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 września 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.222.2018.1.PB
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.