1 stycznia 2018 r. zostały zmienione przepisy w zakresie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Wprowadzono zamknięty katalog działalności, wobec których możliwe jest stosowanie podwyższonych kosztów. Zwiększono także limit tych kosztów.
Nowelizacje mają naprawiać błędy legislacyjne oraz eliminować luki w przepisach, tymczasem wątpliwości w tym zakresie jest coraz więcej. Notabene, zastrzeżenia co do jasności wprowadzonych zmian miał sam ustawodawca, ponieważ w lipcu 2018 r. znowelizował nowelizację.
Zobacz również: Więcej osób skorzysta z ulgi dla twórców >>
Nowe autorskie koszty uzyskania przychodu >>
Nieprecyzyjne przepisy
Przyczyną mnożących się wątpliwości jest nieprecyzyjność katalogu rodzajów działalności twórczej. Przykładowo, wątpliwe jest, co należy rozumieć pod działalnością twórczą w zakresie programów komputerowych. Czy mowa tu tylko o programistach, czy także o innych osobach, które bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w tworzeniu programów komputerowych?
Nieoczekiwana zmiana stanowiska organów podatkowych
Nieprecyzyjność przepisów to nie jedyna bolączka podatników. Problemem jest także zmiana podejścia organów podatkowych. W wyniku nowelizacji nie uległa zmianie generalna zasada, że 50-proc. koszty mogą być stosowane wyłącznie do przychodów autorów uzyskanych z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez nich tymi prawami. Mimo tego, organy zaczęły uzależniać możliwość stosowania podwyższonych kosztów od sposobu ustalania wynagrodzenia za pracę twórczą.
Organy stoją na stanowisku, że jeżeli wynagrodzenie (honorarium za przeniesienie praw autorskich) jest kalkulowane w oparciu o czas pracy, poprzez zastosowanie określonego procentu wynagrodzenia, czy też określonego wskaźnika służącego do wyliczenia wynagrodzenia, to podwyższone koszty nie przysługują. Zdaniem organów, tylko wskazanie konkretnej kwoty wynagrodzenia (w umowie o pracę lub innym dokumencie), daje prawo do korzystania z tych preferencji. Na szczęście brak logiki organów dostrzegają sądy administracyjne.
Nadzieja w interpretacji ogólnej
Minister Finansów dostrzegając powstałe zamieszanie, zapowiedział (w odpowiedzi na interpelację poselską) wydanie interpretacji ogólnej w tym zakresie, która ma dotyczyć wszystkich pracowników – twórców, jak i ich pracodawców (będących płatnikami podatku dochodowego). Miejmy nadzieję, że interpretacja ogólna zakończy bezpowrotnie problem z wykładnią tych przepisów.
Autorka jest konsultantem w kancelarii TLA.
Zobacz również: Przychody z praw autorskich oraz praw pokrewnych, do których można stosować 50-proc. koszty >>
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.