Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, uczestniczyła we wtorek w Warszawie w debacie „Społeczne role kobiet. Wyzwania w polityce społecznej”. Szefowa resortu wskazywała, że realizowana przez rząd polityka prorodzinna, obejmuje m.in. wydłużenie urlopu rodzicielskiego, elastyczne formy pracy, rozwiązania dotyczące stabilności zatrudnienia, zwiększanie wynagrodzeń, program Rodzina 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej, rozwój programu Maluch Plus czy zmiany w Kodeksie pracy.

Warso Zuzanna: Plan równości płci – aspekty praktyczne >>>

Przypomnijmy jednak, że zmiany w Kodeksie pracy, nad którymi obecnie pracuje parlament (druk sejmowy nr 2932), wydłużające m.in. urlopy rodzicielskie i wprowadzające np. elastyczne formy pracy to efekt unijnego prawa, które Polska ma obowiązek wdrożyć.

Chodzi o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, której termin wdrożenia upływa 1 sierpnia 2022 r. oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE (z ang. zwana dyrektywą work-life balance, w skrócie: WLB). Termin ich wdrożenia minął 2 sierpnia 2022 r.

Czytaj również: 

Pracownicy muszą poczekać. Rząd miał 2 lata na wdrożenie przepisów unijnych, a i tak nie zdążył >

Rząd nie da tyle pracownikom, ile już za rok da Unia >

Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej, akcentowała, że nieodłączną częścią realizacji polityki społecznej, prorodzinnej, jest wyrównywanie szans we wszystkich sektorach życia publicznego i społecznego. Odnosząc się do kwestii luki płacowej, wiceminister wskazała, że trwają prace, „by wprowadzić przepisy, które dadzą możliwość występowania do pracodawców o sprawdzanie, czy kobiety otrzymują godziwą i równą z mężczyznami mającymi takie samo wykształcenie i ten sam poziom zatrudnienia to samo równe wynagrodzenie”. - Jesteśmy w czołówce państw UE, na piątym miejscu, z zaledwie 5 proc. luką płacową, przy średniej unijnej 14 proc. – podkreślała. 

Zagożdżon Marta: Koniec gender gap w Polsce? >>>

Jak pisaliśmy już w serwisie Prawo.pl, zmniejszeniu różnic między zarobkami kobiet i mężczyzn ma sprzyjać nowa unijna dyrektywa. W połowie grudnia 2022 r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły bowiem porozumienie w sprawie dyrektywy o równości i przejrzystości wynagrodzeń. 

Czytaj też: Czym jest dyskryminacja w stosunkach pracy i jak jej unikać? - poradnik krok po kroku >>>