Chodzi o projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nr UC46), nad którym prace w łonie rządu ciągle trwają. Opublikowana została właśnie najnowsza jego wersja, datowana na 20 września. Zawiera ona jedną istotną z perspektywy pracodawcę zmianę. Dotyczy ona zmiany brzmienia projektowanego art. 6.

Czytaj również: Jest etat dla cudzoziemca, będzie zezwolenie na jego pracę w Polsce>>

Każda umowa, także cywilnoprawna, ale już nie obowiązkowy etat

Zgodnie z najnowszą wersją projektowanego art. 6 ust. 1 pkt 1 zezwolenie na pracę będzie wydane, w przypadku gdy cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z polskim podmiotem powierzającym pracę cudzoziemcowi, a w przypadku kierowania tego cudzoziemca przez podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi do innego podmiotu – na podstawie umowy o pracę tymczasową z polskim podmiotem powierzającym pracę cudzoziemcowi będącym agencją pracy tymczasowej. Oznacza to, że zawarcie umowy o pracę w takim przypadku, jak to proponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, będące autorem projektu, nie będzie konieczne. Wystarczy zatem zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej czy B2B, jak to jest obecnie.

Wzory dokumentów w LEX:

 

Sprawdź również książkę: [E-book] Kodeks pracy. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ] >>


Etat będzie wymagany przy oświadczeniu o powierzeniu pracy

Wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę będzie natomiast jednym z warunków, jeżeli pracodawca będzie chciał skorzystać z uproszczonej procedury, czyli oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Projekt ustawy w art. 59 ust. 1 pkt 5 stanowi bowiem, że polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi będzie składał za pomocą systemu teleinformatycznego, o którym mowa w projektowanym art. 26 ust. 1 pkt 7 ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, jeżeli cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę.

Jak podkreśla Katarzyna Kamecka, ekspert ds. prawa pracy Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, dotyczy to obywateli pięciu państw, które są wymienione w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2022 r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz.U. z 2022 r., poz. 1558). Mianowicie Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, czyli państw, których obywatele najczęściej zabiegają o pracę w Polsce.  

- Projekt w całości nie spełnia oczekiwań pracodawców, ale ważne jest, że zmienił się projektowany art. 6. Nie każdy cudzoziemiec chce bowiem pracować na podstawie umowy o pracę – mówi Katarzyna Kamecka. I zauważa, że procedura na oświadczenie nie jest tak sformalizowana jak zezwolenie na pracę, na które - w zależności od urzędu wojewódzkiego – pracodawcy oczekują nawet i pół roku. – To jest forma ograniczenia swobody działalności gospodarczej – wskazuje Kamecka. I dodaje: - Projektowane przepisy są niespójne, bo dlaczego określonych cudzoziemców mamy traktować priorytetowo. To nie ma racjonalnego uzasadnienia.