Miniony 2022 rok rozpoczęło zestawienie „Rynek Pracy Specjalistów 2021”, zgodnie z którym w tamtym czasie w serwisie Pracuj.pl ukazało się aż 974 tysiące ofert zatrudnienia. Oznaczało to bardzo silne odbicie po szoku związanym z zamrożeniem gospodarki w kontekście pandemii koronawirusa.
Czytaj również: Zaangażowani, ale nie zmotywowani. Polacy w pracy – badanie>>
Pracownik pilnie poszukiwany
Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników utrzymywało się także w ostatnich 12 miesiącach. Ożywienie rekrutacyjne widoczne było zwłaszcza w I połowie 2022 roku. Pracodawcy i kandydaci byli aktywni mimo wielu trudności, jakie związane były z wojną w Ukrainie, wysoką inflacją czy cenami energii. Jak zauważali eksperci, w III kwartale 2022 roku skala rekrutacji zaczęła się stabilizować, co nadal oznaczało utrzymanie się na poziomie, który jeszcze przed kilkoma laty był trudny do wyobrażenia.
Cena promocyjna: 231.2 zł
|Cena regularna: 289 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 202.3 zł
Gotowi na zmianę pracy
Gotowość pracowników na zmianę pracy w 2022 roku utrzymywała się na wysokim poziomie. Ponad 1/3 Polaków badanych przez nas zarówno w marcu, jak i wrześniu mijającego roku przyznawało, że szukają obecnie aktywnie nowego miejsca zatrudnienia. Co więcej, ponad 8 na 10 przyznawało, że nawet, jeśli nie są aktywni w przeglądaniu ofert, to są gotowi przyjąć ciekawą propozycję od pracodawcy.
Najczęstszym powodem chęci zmiany pracy niezmiennie pozostaje chęć otrzymywania wyższego wynagrodzenia. Trudno więc się dziwić, że oferty, które jasno przedstawiają warunki finansowe, znacznie skuteczniej przyciągają kandydatów. 78 proc. Polaków postrzega oferty pracy informujące o wynagrodzeniu lepiej niż pozostałe ogłoszenia. Kolejnymi ważnymi czynnikami motywującymi Polaków do zmiany pracy są potrzeba awansu i doceniania przez pracodawcę. Znakiem zmian na rynku jest natomiast fakt, że z badania na badanie rośnie odsetek osób planujących zmienić miejsce zatrudnienia ze względu na chęć przekwalifikowania się.
W cieniu inflacji i kredytów
Zmiany w gospodarce wpływają na domowe budżety wielu Polaków. Wysoka inflacja to jeden z czynników, które napędzają oczekiwania płacowe Polaków, ale także wpływają na ich postrzeganie pracy. Dlatego w 2022 roku dwukrotnie badane były ich opinie w kontekście wpływu spadającej wartości pieniądza na zarobki. Zarówno w marcu, jak i wrześniu blisko 8 na 10 Polaków przyznawało, że w związku z inflacją ich obecna pensja starcza im na mniej, niż rok wcześniej. Powodowało to częstsze, niż wcześniej plany zmiany pracy lub starań o podwyżki. Szczególną grupą pod tym względem byli kredytobiorcy, spośród których rozmowy o wyższym wynagrodzeniu deklarowało aż 6 na 10 badanych.
Sprawdź również książkę: Kodeks pracy. Komentarz. Tom I i II >>
Technologie, praca zdalna i trendy
Za nami kolejny rok, który wzmocnił trendy związane z rosnącą rolą odgrywaną przez technologie zarówno na rynku pracy, jak i w sposobach wykonywania obowiązków zawodowych. W I półroczu 2022 roku aż 36 proc. ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło specjalizacji, w których szczególnie istotne są kompetencje cyfrowe. Ta statystyka dodatkowo podkreśla rolę kształcenia w zakresie technologii w najbliższych latach w Polsce.
Mimo stopniowego powrotu do biur w 2022 roku utrzymała się popularność pracy hybrydowej i zdalnej. Przynajmniej częściowo spoza firmy w I połowie roku pracowało około 34 proc. respondentów Pracuj.pl. Dlatego w mijających 12 miesiącach wskazywano na takie fenomeny związane z pracą hybrydową, jak m.in. workation, wpływ tego modelu na relacje międzyludzkie oraz sposoby kontroli pracowników w modelu zdalnym przez pracodawców. Pracuj.pl sprawdził także, jakie kolejne innowacje w modelach pracy mogą pojawić się na rynku w najbliższych latach. Jak się okazuje, Polacy bardzo chętnie przyjęliby 4-dniowy tydzień pracy – jednak tylko, jeśli nie oznaczałby obniżki wysokości zarobków.
Nowe oblicza pracy fizycznej
W minionych 12 miesiącach utrzymywała się duża popularność pracowników fizycznych, których dotyczyło nawet do 15 proc. aktywnych ofert zatrudnienia na Pracuj.pl. Trudno więc się dziwić, że eksperci przyglądali się różnym aspektom ich zatrudnienia. Wśród nowych kwestii, które zostały zbadane, znalazły się bezpieczeństwo i zdrowie w pracy. Okazały się one ważne dla 86 proc. pracowników fizycznych. Eksperci relacjonowali też wzrosty zainteresowania m.in. pracownikami produkcji, budownictwa i transportu. Pytali ponadto pracowników fizycznych o kluczowe cechy, jakich szukają u pracodawców.
Po raz pierwszy szczególną uwagę zwrócono na pracowniczki fizyczne, bo rola i opinie kobiet w tej dziedzinie są wciąż niedoceniane. W związku z tym poświęcono im oddzielny raport „Polki w pracy fizycznej”. Jak wykazało badanie, 2 na 3 pracowniczki fizyczne uważają, że w miejscach zatrudnienia są traktowane na równi z mężczyznami.
Czytaj również: Gotowi na nową pracę w czasach zmian - badanie Pracuj.pl
W poszukiwaniu równowagi
Współczesny rynek pracy nie sprzyja równowadze między życiem osobistym a pracą. Choć anglojęzyczny termin work-life balance odmieniany jest na wszystkie przypadki, ostatnie lata przyniosły Polakom wiele napięć w miejscach zatrudnienia. Według naszych badań aż 74 proc. ankietowanych Polaków zdarza się pracować w nadgodzinach lub o nietypowej porze. Ponadto ponad 1/3 Polaków często lub bardzo często odczuwa zmęczenie bieżącymi zadaniami, a szczególnymi grupami pod tym względem są Generacje Z i Y.
Dużym wyzwaniem dla pracodawców będzie w najbliższej przyszłości motywacja zespołów i budowa w nich poczucia sensu pracy. Pracownicy starają się i angażują w obowiązki - takie zaangażowanie deklaruje 8 na 10 respondentów. Jednak już tylko 39 proc. badanych uważa, że taka postawa w ich miejscu pracy przynosi pracownikowi wymierne korzyści. Takie sytuacje mogą prowadzić nawet do odejść. Co drugi Polak badany przez nas w 2022 roku deklaruje, że rzuci pracę, która negatywnie będzie wpływać na zdrowie fizyczne lub psychiczne.
Polacy po robocie
Nie samą pracą człowiek żyje. Wychodząc od tego założenia, w 2022 roku sprawdzaliśmy także, jakie pasje po pracy kultywują Polacy, a także na jakie sposoby rozładowują napięcia związane z życiem zawodowym. Według badań Pracuj.pl, aż 87 proc. Polaków deklaruje posiadanie hobby. Najczęściej wskazywanymi z nich są czytanie książek, podróże oraz uprawianie sportu. Posiadanie pasji pozwala oderwać głowę od codziennych zawodowych wyzwań dla 77 proc. badanych.
Takie aktywności są ważne, bo ponad 1/3 Polaków często ma poczucie przeładowania codziennymi obowiązkami. Dlatego w wolnym czasie chętnie oglądamy filmy i seriale, spędzamy czas z rodziną i dziećmi czy słuchamy muzyki. Jak pokazało nasze badanie, w odpoczynku mogą pomagać nawet najmniejsze czynności – takie, jak przerwa na obiad czy kawę w trakcie pracy.
Wsparcie dla Ukrainy
Minione 12 miesięcy to okres próby, jaką stanowiła rosyjska agresja na Ukrainę. Poruszyła ona nas szczególnie także ze względu na Robota.ua, czołowy ukraiński serwis rekrutacyjny należący do Grupy Pracuj. - W pierwszych dniach konfliktu zbrojnego wdrożyliśmy działania wspierające bezpieczeństwo pracowników w Ukrainie, w tym pomoc finansową, transport i zakwaterowanie w Polsce. Ponadto wsparliśmy finansowo organizacje humanitarne działające na miejscu. Działania objęły także Pracuj.pl, na którym błyskawicznie uruchomiliśmy m.in. ukraińską wersję językową, bezpłatną sekcję z ofertami zatrudnienia dla obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski oraz konsultacje CV w języku ukraińskim – czytamy w podsumowaniu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.