Bariery architektoniczne są jednymi z najpoważniejszych niedogodności, z którymi często spotykają się osoby niepełnosprawne. Z pewnością należy dążyć do wyeliminowania tego rodzaju trudności. Niekiedy zapewnienie dostępności budynku dla osób niepełnosprawnych jest obowiązkiem inwestora lub właściciela, z którego po prostu musi się on wywiązać. Co na ten temat stanowią przepisy prawa?

Czytaj też: Ulga rehabilitacyjna także na montaż klimatyzacji i remont mieszkania

Jakie budynki należy dostosować do potrzeb niepełnosprawnych?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane obiekty użyteczności publicznej oraz mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego muszą być budowane tak, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym niezbędne warunki korzystania z nich. Oczywiście nie ma przeszkód, a jest to wręcz pożądane, aby także inne rodzaju budynki dostosowywać do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak zasadniczo nie ma takiego obowiązku.

Sprawdź w LEX: Czy w każdym budynku wielorodzinnym należy zapewnić dostęp do lokali mieszkalnych dla osób niepełnosprawnych? >

 

Cena promocyjna: 36 zł

|

Cena regularna: 36 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Warto podkreślić, że odstępstwo od przepisów techniczno-budowanych, jakie można uzyskać na podstawie postanowienia odpowiednio upoważnionego organu administracji techniczno-budowlanej, nigdy nie może prowadzić do ograniczenia dostępności osób ze szczególnymi potrzebami do budynków użyteczności publicznej oraz mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego.

Jednocześnie projekt architektoniczno-budowlany przygotowywany dla tego rodzaju budynków musi zawierać opis dostępności dla niepełnosprawnych, w którym zostaną szczegółowo omówione zastosowane rozwiązania.

Sprawdź w LEX: Czy inwestor musi zapewnić dostęp dla osób niepełnosprawnych przy budowie obiektu tymczasowego? >

Na czym polega dostępność budynku dla niepełnosprawnych?

Mówiąc o dostępności budynku dla niepełnosprawnych – zarówno w przypadkach, gdy jej zapewnienie jest obowiązkiem inwestora, jak i wówczas, kiedy może, ale nie musi zadbać o potrzeby osób niepełnosprawnych – zawsze trzeba mieć na względzie realia konkretnej inwestycji. To dany budynek musi być łatwo dostępny dla niepełnosprawnych, co trzeba wziąć pod uwagę już na etapie projektu. Jednocześnie zawsze należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, w tym zwłaszcza o:

  • budowie utwardzonego dojścia do budynku o szerokości co najmniej 1,5 m. Przy czym co najmniej jedno dojście musi zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tej jego części, z której mogą korzystać;
  • zagospodarowując działkę budowlaną trzeba urządzić miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych;
  • place zabawa dla dzieci oraz miejsca gromadzenia odpadów stałych przy budynkach wielorodzinnych również muszą być dostępne dla niepełnosprawnych;
  • furtki w ogrodzeniach nie mogą utrudniać dostępu do budynków mieszkalnych wielorodzinnych lub do budynków użyteczności publicznej osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich;
  • zapewnieniu dostępności wind dla osób z niepełnosprawnościami;
  • jeżeli budynek nie jest wyposażony w windę, istnieje konieczność wykonania pochylni lub zainstalowania odpowiedniego urządzenia zapewniającego dostęp osobom niepełnosprawnym.  

Czytaj w LEX: Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych dla osób niepełnosprawnych >