Pomysłodawcy wskazali na potrzebę przedłużenia okresu nauki uczniom z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych, w tym w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, więcej niż o jeden rok. Argumentowali, że uczniowie z niepełnosprawnościami, korzystając z możliwości przedłużenia okresu nauki m.in. w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy o jeden rok, kończą tę szkołę bardzo często w wieku 18 lat, tracąc w ten sposób możliwość dalszego rozwoju, kontynuowania edukacji, budowania relacji rówieśniczych i funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Z tego powodu od  1 września umożliwiono wydłużenie okresu nauki o dwa lata w przypadku uczniów:

  •     posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, przy zachowaniu zasady ukończenia szkoły ponadpodstawowej do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym ukończą 24. rok życia,
  •     szkoły ponadpodstawowej w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich, którzy nie skorzystali z przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym.