Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 lipca 2024 r. w sprawie uczczenia Międzynarodowego Dnia Parlamentaryzmu oraz 135. rocznicy utworzenia Unii Międzyparlamentarnej

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 lipca 2024 r.
w sprawie uczczenia Międzynarodowego Dnia Parlamentaryzmu oraz 135. rocznicy utworzenia Unii Międzyparlamentarnej

Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z dnia 22 maja 2018 roku dzień 30 czerwca każdego roku został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Parlamentaryzmu dla upamiętnienia powołania w 1889 roku w Paryżu Unii Międzyparlamentarnej.

Silny parlament jest kamieniem węgielnym demokracji, a dyplomacja parlamentarna jest drogą do budowania relacji oraz promowania współpracy między parlamentami narodowymi. Wiele parlamentów zachęca swych członków do uczestnictwa w organizacjach międzyparlamentarnych, wymian bilateralnych i innych inicjatyw nazywanych ogólnie dyplomacją parlamentarną. W ten sposób parlamentarzyści mogą reprezentować interesy swoich państw, umacniać dialog i kooperację z partnerami z innych krajów oraz współpracować w celu budowania konsensusu w sprawach międzynarodowych. Z satysfakcją trzeba zaznaczyć, że rolę tę wypełnia również polski parlament, który wstąpił do Unii Międzyparlamentarnej w 1921 roku i jest jej członkiem do chwili obecnej, z przerwą w latach 1949-1954.

grafika

Unia Międzyparlamentarna (IPU) była pierwszą polityczną multilateralną organizacją utworzoną dla wzmacniania współpracy międzynarodowej, mającej na celu rozwiązywanie konfliktów przez dialog zamiast poprzez działania wojenne. Była ona i jest nadal kluczową platformą dyplomacji parlamentarnej, umożliwiającą państwom zaangażowanie się w proces pokojowego rozwiązywania konfliktów. Ten znaczący wpływ podkreśla fakt, że założyciele i członkowie byli wielokrotnie nagradzani Pokojową Nagrodą Nobla za wkład i zaangażowanie w utrzymanie pokoju na świecie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Parlamentaryzmu mają szczególne znaczenie obecnie, w krytycznym dla demokracji parlamentarnej czasie, kiedy społeczeństwa tracą zaufanie do instytucji politycznych i samej demokracji jako takiej. Mamy obowiązek stawienia czoła wyzwaniom, jakie rodzą populizm i nacjonalizm. Dla utrzymania demokracji parlamenty muszą być silne, transparentne, rozliczane i reprezentatywne.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie podkreślić rolę i znaczenie parlamentów jako wyrazicieli suwerenności narodowej, forum reprezentacji różnych opcji politycznych, poglądów i światopoglądów, miejsca debaty publicznej w sprawach najistotniejszych i przykuwających uwagę opinii publicznej. Docenienia wymaga wkład zarówno narodowych, jak i ponadnarodowych zgromadzeń przedstawicielskich, wybieranych w powszechnych i demokratycznych wyborach, które pozostają kluczowym elementem procesu demokratycznego, miejscem prowadzenia debaty publicznej i zawiązywania kompromisów w imię osiągania dobra wspólnego, niezależnie od różnic ocen i poglądów, których pluralizm jest kwintesencją demokracji, zaś parlament najbardziej właściwym miejscem ich wyrażania.

W tym kontekście Senat Rzeczypospolitej Polskiej docenia rolę Unii Międzyparlamentarnej, skupiającej parlamenty 180 państw świata. Osiągnięcia Unii Międzyparlamentarnej, w zakresie m.in. tworzenia i promocji standardów demokracji, partycypacji politycznej, poszanowania praw człowieka, działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i utrwalania pokoju, są dowodem rosnącej roli dyplomacji parlamentarnej w inicjowaniu i prowadzeniu dialogu oraz poszukiwaniu rozwiązań, które za sprawą kompromisu służą budowaniu dobra wspólnego, w wymiarze zarówno krajowym, jak i międzynarodowym.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024