Zmiana uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Senior+" na lata 2021-2025.

UCHWAŁA Nr 69
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 czerwca 2024 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Senior+" na lata 2021-2025

Na podstawie art. 136 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm. 1 ) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 
W uchwale nr 191 Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Senior+" na lata 2021-2025 (M.P. z 2021 r. poz. 10) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Wykonawcą Programu jest Minister do spraw Polityki Senioralnej.";

2)
w załączniku do uchwały:
a)
użyte w części IV.3 w ust. 1 i 2 we wprowadzeniu do wyliczenia, w części V w ust. 14-16, 19 i 20, w części VI w ust. 1 i 16 oraz w części IX w ust. 3 w różnym przypadku wyrazy "minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego" zastępuje się użytymi w odpowiednim przypadku wyrazami "Minister do spraw Polityki Senioralnej",
b)
użyte w części IV.3 w ust. 3 w pkt 3, 4 i 11, w części V w ust. 7 w pkt 3, w ust. 12, w części VI w ust. 3i w części VII w akapicie trzecim wyrazy "urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego" zastępuje się wyrazami "Kancelarii Prezesa Rady Ministrów",
c)
w części "IV.3. Zadania podmiotów uczestniczących w realizacji Programu":
w ust. 1 pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) wnioskowanie do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wystąpienie do ministra właściwego do spraw finansów publicznych o rozdysponowanie środków między budżety wojewodów,",

po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Do zadań Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów należy złożenie, na wniosek Ministra do spraw Polityki Senioralnej, wniosku do ministra właściwego do spraw finansów publicznych o rozdysponowanie środków między budżety wojewodów.",

w ust. 3 pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) wnioskowanie do ministra właściwego do spraw finansów publicznych, wraz z Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, o środki budżetowe odpowiednio do ostatecznego wyboru ofert,",

d)
w części "V. Sposób wyboru ofert" ust. 18 otrzymuje brzmienie:

"18. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości:

- na stronie internetowej poświęconej seniorom: http://www.senior.gov.pl/,

- na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/premier, - oraz przekazane do urzędów wojewódzkich.",

e)
część "X. Informacje końcowe" otrzymuje brzmienie:

"W przypadku otrzymania uzasadnionych sygnałów o nieprawidłowościach, odnoszących się bezpośrednio do funkcjonowania Programu, Minister do spraw Polityki Senioralnej lub Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może przeprowadzić jego doraźną kontrolę zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu jego realizacji.".

§  2. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1273, 1407, 1429, 1641, 1693 i 1872 oraz z 2024 r. poz. 858.

Zmiany w prawie

Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024