Określenie wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.

UCHWAŁA Nr 182/2020
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 10 czerwca 2020 r.
w sprawie określenia wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.

Na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz. U. poz. 979) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1. 
1.  1
 Koperta na pakiet wyborczy powinna mieć rozmiar umożliwiający włożenie do niej:
1)
bez konieczności składania i zaginania karty do głosowania;
2)
koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, formularza oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego oraz, w głosowaniu korespondencyjnym w kraju, nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.
2. 
W głosowaniu korespondencyjnym za granicą, jeżeli w danym kraju brak jest w powszechnym użyciu kopert spełniających warunek określony w ust. 1, dopuszczalne jest użycie jako kopert na pakiet wyborczy kopert o mniejszych rozmiarach.
3. 
Na kopercie na pakiet wyborczy umieszcza się:
1)
pieczęć nagłówkową urzędu gminy - w głosowaniu korespondencyjnym w kraju lub pieczęć nagłówkową przedstawicielstwa dyplomatycznego albo urzędu konsularnego - w głosowaniu korespondencyjnym za granicą;
2)
imię i nazwisko oraz adres wyborcy, dla którego przeznaczony jest pakiet wyborczy.
4. 
W głosowaniu korespondencyjnym w kraju na kopercie na pakiet wyborczy umieszcza się ponadto:
1)
oznaczenie "PRZESYŁKA WYBORCZA";
2)
informację o zwolnieniu z opłaty pocztowej.
5. 
Na kopercie na pakiet wyborczy nie umieszcza się żadnych innych oznaczeń poza wymienionymi w ust. 3 i 4. Nie dotyczy to pieczęci i adnotacji operatora przyjmującego i doręczającego przesyłkę, a w przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą - także znaków opłaty pocztowej.
6. 
W przypadku doręczania wyborcy pakietu wyborczego przez upoważnionego pracownika urzędu gminy oraz w przypadku gdy wyborca zadeklarował osobisty odbiór pakietu wyborczego, na kopercie na pakiet wyborczy nie jest konieczne umieszczenie informacji o zwolnieniu z opłaty pocztowej.
7. 
Koperty na pakiet wyborczy przekazywane przez dany urząd gminy oraz przez danego konsula nie mogą różnić się między sobą.
8. 
Wzór koperty na pakiet wyborczy stanowi załącznik nr 1 do uchwały.
§  2. 
1. 
Koperta zwrotna powinna mieć rozmiar umożliwiający włożenie do niej, bez konieczności składania i zaginania, koperty na kartę do głosowania oraz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
2. 
Na kopercie zwrotnej umieszcza się:
1)
w głosowaniu korespondencyjnym w kraju - adres i numer obwodowej komisji wyborczej, dla której przeznaczona jest przesyłka, lub oznaczenie miejsca na wpisanie tego adresu;
2)
w głosowaniu korespondencyjnym za granicą - adres konsula i informację, dla której obwodowej komisji wyborczej przesyłka jest przeznaczona.
3. 
Do kopert zwrotnych § 1 ust. 2, 4, 5 i 7 stosuje się odpowiednio.
4. 
Wzór koperty zwrotnej stanowi załącznik nr 2 do uchwały.
§  3. 
1. 
Koperta na kartę do głosowania powinna mieć rozmiar umożliwiający włożenie do niej, bez konieczności zaginania, karty do głosowania.
2. 
Koperta na kartę do głosowania wykonywana jest w sposób uniemożliwiający, bez jej otwarcia, odczytanie treści znajdującej się wewnątrz karty do głosowania.
3. 
Koperta na kartę do głosowania, w miarę możliwości, powinna być koloru białego.
4. 
W głosowaniu korespondencyjnym za granicą, jeżeli w danym kraju koperty koloru białego nie są w powszechnym użyciu, dopuszczalne jest użycie kopert na kartę do głosowania innego koloru.
5. 
Na kopercie na kartę do głosowania umieszcza się oznaczenie "Koperta na kartę do głosowania". Rodzaj i wielkość czcionki dla oznaczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi być jednakowa dla wszystkich kopert sporządzanych przez dany urząd gminy oraz przez danego konsula. Na kopercie na kartę do głosowania nie umieszcza się żadnych innych oznaczeń.
6. 
Do kopert na kartę do głosowania § 1 ust. 2 i 7 stosuje się odpowiednio.
7. 
Wzór koperty na kartę do głosowania stanowi załącznik nr 3 do uchwały.
§  4. 
1. 
Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania sporządza się na karcie koloru białego, formatu A5.
2. 
W głosowaniu korespondencyjnym za granicą oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu może być sporządzone na karcie o formacie zbliżonym do formatu A5, powszechnie stosowanym w druku w danym kraju.
3. 
Urząd gminy oraz konsul przygotowuje formularz oświadczenia, na którym umieszcza nazwę i datę przeprowadzanych wyborów oraz imię (imiona), nazwisko i numer ewidencyjny PESEL wyborcy, a także miejsce na własnoręczny podpis wyborcy.
4. 
Wzór oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu stanowi załącznik nr 4 do uchwały.
§  5. 
1. 
Instrukcję głosowania korespondencyjnego sporządza się na kartach formatu A4, z ponumerowanymi stronami, czcionką o rozmiarze nie mniejszym niż 14 pkt.
2. 
W głosowaniu korespondencyjnym za granicą instrukcja głosowania korespondencyjnego może być sporządzona na karcie o formacie zbliżonym do formatu A4, powszechnie stosowanym w druku w danym kraju.
3. 
Urząd gminy oraz konsul sporządza instrukcję głosowania korespondencyjnego zgodnie z pouczeniem zawartym we wzorze. Treść pouczenia pomija się w instrukcji przesyłanej wyborcy.
4. 
Wzór instrukcji głosowania korespondencyjnego:
1)
w kraju - stanowi załącznik nr 5 do uchwały;
2)
w kraju dla wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych - stanowi załącznik nr 6 do uchwały;
3)
za granicą - stanowi załącznik nr 7 do uchwały.
§  6. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR KOPERTY NA PAKIET WYBORCZY

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR KOPERTY ZWROTNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KOPERTY NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR OŚWIADCZENIA O OSOBISTYM I TAJNYM ODDANIU GŁOSU NA KARCIE O GŁOSOWANIA

Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie o głosowania

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR INSTRUKCJI GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO W KRAJU W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 28 CZERWCA 2020 R.

Instrukcja głosowania korespondencyjnego
1.
Wyborca otrzymuje pakiet wyborczy zawierający:
1)
kopertę zwrotną;
2)
kartę do głosowania;
3)
kopertę na kartę do głosowania;
4)
oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania;
5)
niniejszą instrukcję.

Pakiet wyborczy może zawierać również nakładkę na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille'a, jeżeli wyborca zwrócił się o jej przesłanie zgłaszając zamiar głosowania korespondencyjnego.

2.
Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos, w sposób określony w informacji znajdującej się na karcie do głosowania. Należy pamiętać, że znakiem "X" są co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
3.
Po oddaniu głosu należy kartę do głosowania umieścić w kopercie z napisem "Koperta na kartę do głosowania" i kopertę tę zakleić. Niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta do głosowania w niej się znajdująca nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Do koperty na kartę do głosowania nie wkłada się oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
4.
Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Na kopercie zwrotnej umieszczony musi być adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej. Jeżeli na kopercie zwrotnej nie ma adresu obwodowej komisji wyborczej, wpisuje go wyborca.
5.
Następnie należy własnoręcznie podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Wyborca musi upewnić się, że na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone są:

1)
imię i nazwisko;
2)
numer ewidencyjny PESEL;
3)
własnoręczny podpis.

Oświadczenie wkłada się do koperty zwrotnej (z adresem i numerem obwodowej komisji wyborczej). Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej, niewypełnienie go lub niepodpisanie spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.

Kopertę zwrotną zawierającą:

1)
zaklejoną kopertę z kartą do głosowania,
2)
wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu należy zakleić i najpóźniej do dnia 26 czerwca 2020 r. osobiście lub za pośrednictwem innej osoby:
1)
wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy, lub
2)
dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu).

Wyborca może w dniu głosowania, do czasu zakończenia głosowania, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym jest wpisany do spisu wyborców.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR INSTRUKCJI GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO W KRAJU DLA WYBORCÓW PODLEGAJĄCYCH W DNIU GŁOSOWANIA OBOWIĄZKOWEJ KWARANTANNIE, IZOLACJI LUB IZOLACJI W WARUNKACH DOMOWYCH W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 28 CZERWCA 2020 R.

Instrukcja głosowania korespondencyjnego
1.
Wyborca otrzymuje pakiet wyborczy zawierający:
1)
kopertę zwrotną;
2)
kartę do głosowania;
3)
kopertę na kartę do głosowania;
4)
oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania;
5)
niniejszą instrukcję.

Pakiet wyborczy może zawierać również nakładkę na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille'a, jeżeli wyborca zwrócił się o jej przesłanie zgłaszając zamiar głosowania korespondencyjnego.

2.
Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos, w sposób określony w informacji znajdującej się na karcie do głosowania. Należy pamiętać, że znakiem "X" są co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
3.
Po oddaniu głosu należy kartę do głosowania umieścić w kopercie z napisem "Koperta na kartę do głosowania" i kopertę tę zakleić. Niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta do głosowania w niej się znajdująca nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Do koperty na kartę do głosowania nie wkłada się oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
4.
Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Na kopercie zwrotnej umieszczony musi być adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej. Jeżeli na kopercie zwrotnej nie ma adresu obwodowej komisji wyborczej, wpisuje go wyborca.
5.
Następnie należy własnoręcznie podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Wyborca musi upewnić się, że na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone są:

1)
imię i nazwisko;
2)
numer ewidencyjny PESEL;
3)
własnoręczny podpis.

Oświadczenie wkłada się do koperty zwrotnej (z adresem i numerem obwodowej komisji wyborczej). Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej, niewypełnienie go lub niepodpisanie spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.

Kopertę zwrotną zawierającą:

1)
zaklejoną kopertę z kartą do głosowania,
2)
wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu wyborca oddaje oczekującemu przedstawicielowi Poczty Polskiej.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR INSTRUKCJI GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO ZA GRANICĄ W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 28 CZERWCA 2020 R.

Instrukcja głosowania korespondencyjnego
1.
Wyborca otrzymuje pakiet wyborczy zawierający:
1)
kopertę zwrotną;
2)
kartę do głosowania;
3)
kopertę na kartę do głosowania;
4)
oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania;
5)
niniejszą instrukcję.
2.
Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos, w sposób określony w informacji znajdującej się na karcie do głosowania. Należy pamiętać, że znakiem "X" są co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
3.
Po oddaniu głosu należy kartę do głosowania umieścić w kopercie z napisem "Koperta na kartę do głosowania" i kopertę tę zakleić. Niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta do głosowania w niej się znajdująca nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania. Do koperty na kartę do głosowania nie wkłada się oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
4.
Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Na kopercie zwrotnej umieszczony musi być adres konsula ze wskazaniem komisji, dla której przekazana ma być koperta. Jeżeli na kopercie zwrotnej nie ma adresu konsula, wpisuje go wyborca.
5.
Następnie należy własnoręcznie podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Wyborca musi upewnić się, że na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone są:

1)
imię i nazwisko;
2)
numer ewidencyjny PESEL;
3)
własnoręczny podpis.

Oświadczenie wkłada się do koperty zwrotnej (z adresem konsula). Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej, niewypełnienie go lub niepodpisanie spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.

Kopertę zwrotną zawierającą:

1)
zaklejoną kopertę z kartą do głosowania,
2)
wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu należy zakleić, a następnie:
1)
przesyłać, na własny koszt, do właściwego konsula, przy czym konsul przekazuje właściwej obwodowej komisji wyborczej koperty zwrotne, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania, lub
2)
osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego konsula najpóźniej 2. dnia przed dniem głosowania, tj. do dnia 26 czerwca 2020 r.

Wyborca może również w dniu głosowania, do czasu jego zakończenia, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 195/2020 z dnia 15 czerwca 2020 r. (M.P.2020.561) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 czerwca 2020 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2020.560

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Określenie wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.
Data aktu: 10/06/2020
Data ogłoszenia: 24/06/2020
Data wejścia w życie: 10/06/2020