Białoruś-Polska. Umowa o utrzymaniu drogowych granicznych obiektów mostowych na polsko-białoruskiej granicy państwowej. Brześć.2018.06.27.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o utrzymaniu drogowych granicznych obiektów mostowych na polsko-białoruskiej granicy państwowej,
podpisana w Brześciu dnia 27 czerwca 2018 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Białorusi, zwane dalej Umawiającymi się Stronami, w celu uregulowania zasad utrzymania drogowych granicznych obiektów mostowych na polsko - białoruskiej granicy państwowej, uzgodniły co następuje:
Artykuł  1
1. 
Umawiające się Strony, za pośrednictwem organów właściwych do utrzymania drogowych granicznych obiektów mostowych, zwanych dalej "właściwymi organami", zapewnią utrzymanie drogowych granicznych obiektów mostowych na polsko - białoruskiej granicy państwowej, zwanych dalej "mostami", zgodnie z wykazem przedstawionym według załącznika.
2. 
Umawiające się Strony przekażą sobie wzajemnie w drodze dyplomatycznej na piśmie, w terminie 30 (trzydziestu) dni od dnia wejścia w życie Umowy, dane kontaktowe właściwych organów.
3. 
O każdej zmianie właściwych organów Umawiające się Strony będą się informowały niezwłocznie na piśmie.
Artykuł  2
1. 
Pod terminem "utrzymanie", rozumie się całokształt działań zapewniających właściwy poziom przydatności użytkowej i odpowiedni stan techniczny mostów, lecz niezmieniających ich układu przestrzennego i parametrów technicznych.
2. 
Utrzymanie mostów obejmuje w szczególności zapewnienie odpowiednich warunków dla spływu wysokiej wody i lodu pod mostami, prace nad utrzymaniem stanu technicznego: ustroju nośnego, podpór, belek podporęczowych, skrzydeł mostu, jezdni, chodników, barier ochronnych, balustrad, dylatacji, łożysk, urządzeń odwadniających, znaków drogowych, stożków i umocnień brzegów rzeki w obrębie mostu, a także utrzymanie w okresie zimowym obejmujące prace związane z odśnieżaniem i usuwaniem śliskości z nawierzchni jezdni i chodników na moście, zgodnie z wymogami obowiązującymi na dojeździe do mostu znajdującym się na terytorium Państwa Umawiającej się Strony, która utrzymuje dany obiekt.
3. 
Wszelkie prace związane z utrzymaniem mostów będą prowadzone w sposób niepowodujący nadmiernych utrudnień w ruchu pojazdów.
4. 
Wszelkie prace związane z utrzymaniem mostów będą prowadzone w sposób nienaruszający przebiegu granicy państwowej oraz oznakowania jej przebiegu.
Artykuł  3
1. 
Umawiające się Strony zapewnią na terytorium swojego Państwa utrzymanie:
1)
dojazdów do mostów;
2)
przestrzeni podmostowej pod tymi obiektami.
2. 
Kwestie dotyczące finansowania i instalacji stałego oświetlenia na mostach będą regulowane prawem wewnętrznym Państwa każdej z Umawiających się Stron.
Artykuł  4
1. 
Właściwe organy Umawiających się Stron ponoszą pełną odpowiedzialność za stan techniczny mostów oraz stan oznakowania drogowego, na utrzymywanych przez siebie mostach.
2. 
Właściwe organy Umawiających się Stron są odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu na mostach, które utrzymują.
3. 
Właściwy organ Umawiającej się Strony, który utrzymuje most zgodnie z załącznikiem do niniejszej Umowy, przejmuje odpowiedzialność wynikającą z roszczeń osób trzecich z tytułu szkód poniesionych z powodu niewłaściwego utrzymania obiektu i zwalnia od tych roszczeń właściwy organ drugiej Umawiającej się Strony.
4. 
Zakres odpowiedzialności, o której mowa w ustępie 3 niniejszego artykułu, nie obejmuje roszczeń zgłaszanych w następstwie klęski żywiołowej lub zamachu terrorystycznego.
Artykuł  5

Umawiające się Strony dołożą wszelkich starań, aby wyeliminować postój pojazdów oczekujących na odprawę graniczną na mostach.

Artykuł  6
1. 
Właściwe organy Umawiających się Stron przekażą sobie wzajemnie kopie dokumentacji utrzymywanych przez siebie mostów, która jest niezbędna do utrzymywania tych obiektów, w terminie 30 (trzydziestu) dni od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy.
2. 
Dokumentacja, o której mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu powinna zawierać:
1)
mapę sytuacyjną z zaznaczoną granicą obszaru związanego z utrzymywanym mostem, ze wskazaną lokalizacją dróg dojazdowych i instalacjami tego mostu, jak również naniesioną lokalizacją urządzeń odwodnienia;
2)
aktualną dokumentację techniczną;
3)
protokoły przeglądów i okresowych kontroli stanu technicznego przeprowadzonych w ostatnich pięciu latach do dnia podpisania niniejszej Umowy.
3. 
Przekazanie dokumentacji, o której mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu, następuje protokolarnie.
Artykuł  7
1. 
Właściwe organy Umawiających się Stron będą się wzajemnie informować na piśmie o planowych pracach związanych z utrzymaniem mostów nie później niż:
1)
na 5 (pięć) dni roboczych przed ich rozpoczęciem, w przypadku, gdy prace nie spowodują ograniczeń ruchu pieszych lub pojazdów samochodowych;
2)
na 10 (dziesięć) dni roboczych przed ich rozpoczęciem, w przypadku, gdy prace spowodują ograniczenie dla ruchu pieszych lub ruchu pojazdów samochodowych nie dłuższe niż dwie godziny;
3)
na 30 (trzydzieści) dni roboczych przed ich rozpoczęciem, gdy prace te spowodują ograniczenie dla ruchu pieszych lub pojazdów samochodowych dłuższe niż dwie godziny.
2. 
Właściwe organy Umawiających się Stron będą informować na piśmie organy ochrony granic państwowych i organy celne swojego Państwa o przygotowywaniu, rozpoczęciu i planowanym okresie zakończenia prac w terminach określonych w ustępie 1 niniejszego artykułu.
3. 
W przypadku uszkodzeń mostu spowodowanych klęską żywiołową, katastrofą drogową, zamachem terrorystycznym lub z innych przyczyn nie związanych z jego złym utrzymaniem, właściwy organ Umawiającej się Strony, który utrzymuje dany most, informuje niezwłocznie na piśmie o wspomnianych okolicznościach właściwy organ drugiej Umawiającej się Strony, a także organy ochrony granic i organy celne swojego Państwa.
4. 
Zasady usuwania uszkodzeń mostu, o których mowa w ustępie 3 niniejszego artykułu, zostaną uzgodnione przez właściwe organy Umawiających się Stron.
5. 
W przypadku prac innych niż wymienione w ustępie 1 i 3 niniejszego artykułu, lecz wymagających natychmiastowych działań, właściwe organy Umawiających się Stron będą niezwłocznie informować na piśmie o konieczności przeprowadzenia prac organy ochrony granic i organy celne swojego Państwa.
Artykuł  8
1. 
Pracownicy, wykonujący zgodnie z niniejszą umową prace związane z utrzymaniem mostów, mogą przekraczać granicę państwową na zasadach określonych w odrębnej umowie międzynarodowej między Państwami Umawiających się Stron regulującej stosunki prawne na polsko-białoruskiej granicy państwowej pod warunkiem, że posiadają przy sobie dokumenty uprawniające do jej przekraczania, wymagane prawem Państwa każdej z Umawiających się Stron.
2. 
Pracownicy wykonujący, zgodnie z niniejszą Umową, prace związane z utrzymaniem mostów, nie potrzebują dla wykonywania tych prac zezwolenia od Państwa drugiej Umawiającej się Strony.
3. 
Pracownicy wykonujący, zgodnie z niniejszą Umową, prace związane z utrzymaniem mostów, mogą przebywać na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony na obszarze i w czasie niezbędnym do wykonania tych prac, w okresie ważności dokumentów, na podstawie których przekroczyli granicę państwową.
Artykuł  9
1. 
Wszystkie koszty związane z utrzymaniem mostów, zgodnie z artykułem 1 ustęp 1 niniejszej Umowy, ponosi właściwy organ Umawiającej się Strony, który je utrzymuje.
2. 
W przypadku wystąpienia konieczności wykonania prac nie objętych niniejszą Umową, właściwe organy Umawiających się Stron sporządzają wspólny wniosek w tej sprawie, na podstawie przeglądu, o którym mowa w artykule 10 ustęp 3 i 5 niniejszej Umowy.
Artykuł  10
1. 
Właściwe organy Umawiających się Stron zapewnią dokonywanie przeglądów stanu utrzymywanych przez siebie mostów, zgodnie z prawem swojego Państwa.
2. 
Wyniki przeglądów, o których mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu, właściwe organy Umawiających się Stron przekażą sobie wzajemnie na piśmie niezwłocznie po ich podpisaniu.
3. 
Właściwe organy Umawiających się Stron będą przeprowadzać wspólne przeglądy stanu mostów na polsko-białoruskiej granicy państwowej nie rzadziej niż raz na pięć lat. Wspólne przeglądy zostaną zakończone sporządzeniem wspólnego protokołu.
4. 
Właściwy organ Umawiającej się Strony, który utrzymuje most ma obowiązek zorganizować wspólny przegląd, sporządzić protokół i przekazać go właściwemu organowi drugiej Umawiającej się Strony. Przegląd powinien być dokonywany z udziałem przedstawicieli organów ochrony granic Państw Umawiających się Stron. Właściwy organ Umawiającej się Strony informuje na piśmie właściwy organ drugiej Umawiającej się Strony o organizacji wspólnego przeglądu nie później niż 15 (piętnaście) dni przed datą tego przeglądu.
5. 
Na wniosek właściwego organu jednej z Umawiających się Stron zarządza się dodatkowy wspólny przegląd, inny niż wymieniony w ustępie 3 niniejszego artykułu. Organizatorem takiego przeglądu, w terminie uzgodnionym przez właściwe organy Umawiających się Stron jest organ wnioskujący. Dodatkowy wspólny przegląd zostanie zakończony sporządzeniem wspólnego protokołu.
6. 
Na podstawie przeglądów, o których mowa w ustępie 3 i 5 niniejszego artykułu, właściwe organy Umawiających się Stron mogą ustalić potrzebę wykonania robót, o których mowa w artykule 9 ustępie 2 niniejszej Umowy. Właściwy organ Umawiającej się Strony, który utrzymuje most, przygotowuje odpowiednie propozycje i przedkłada je właściwemu organowi drugiej Umawiającej się Strony.
7. 
Właściwe organy Umawiających się Stron poinformują się wzajemnie na piśmie, o wyznaczeniu swoich przedstawicieli do dokonywania przeglądów, o których mowa w ustępie 3 niniejszego artykułu oraz określą tryb i kolejność ich przeprowadzania, w terminie 30 (trzydziestu) dni od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy.
8. 
O zmianach przedstawicieli, o których mowa w ustępie 7 niniejszego artykułu, właściwe organy Umawiających się Stron będą się nawzajem informować na piśmie w terminie 10 (dziesięciu) dni od dnia dokonania zmiany.
Artykuł  11

Narzędzia, urządzenia, pojazdy i sprzęt techniczny, przeznaczone do wykonywania robót związanych z utrzymaniem mostów w ramach niniejszej Umowy, mogą być przywiezione czasowo na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony zgodnie z niniejszą Umową i przepisami tego Państwa.

Artykuł  12

Udostępnienie wszelkich danych osobowych, zwanych dalej danymi, dotyczących osób wykonujących prace związane z utrzymaniem mostów zgodnie z niniejszą Umową, następuje przy zachowaniu przez właściwe organy Umawiających się Stron następujących warunków:

1)
właściwe organy Umawiających się Stron przekazujące dane, zobowiązane są do dostarczenia danych zgodnych z prawdą, pełnych i aktualnych, niezbędnych ze względu na realizację celów wynikających z niniejszej Umowy; jeśli okaże się, że przekazane zostały dane nieprawdziwe lub niekompletne, Umawiająca się Strona przekazująca dane zawiadamia o tym fakcie Umawiającą się Stronę przejmującą dane, która jest zobowiązana do ich sprostowania lub usunięcia;
2)
właściwe organy Umawiających się Stron przyjmujące dane, zobowiązane są do ich wykorzystania jedynie w celu realizacji postanowień niniejszej Umowy;
3)
właściwe organy Umawiających się Stron, zobowiązane są do przechowywania danych w sposób gwarantujący ich ochronę przed dostępem osób nieupoważnionych, nieuprawnioną zmianą, ich ujawnieniem i usunięciem;
4)
wykorzystanie danych uzyskanych od właściwego organu drugiej Umawiającej się Strony dla celu innego niż wynika to z niniejszej Umowy, może nastąpić jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody właściwego organu drugiej Umawiającej się Strony;
5)
właściwy organ Umawiającej się Strony przyjmujący dane, na wniosek właściwego organu drugiej Umawiającej się Strony jest zobowiązany bez zbędnej zwłoki do ich usunięcia po zrealizowaniu celu, dla którego zostały przekazane i poinformowania o tym fakcie wspomniany organ.
Artykuł  13
1. 
Ewentualne spory dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane w drodze konsultacji między właściwymi organami Umawiających się Stron.
2. 
Spory, o których mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu w przypadku nie osiągnięcia porozumienia w wyniku konsultacji, będą rozstrzygane przez Umawiające się Strony.
Artykuł  14
1. 
Niniejsza Umowa wchodzi w życie z dniem otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniej pisemnej notyfikacji o spełnieniu przez Umawiające się Strony procedur wewnętrznych niezbędnych do wejścia w życie niniejszej Umowy.
2. 
Niniejsza Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Każda z Umawiających się Stron może wypowiedzieć niniejszą Umowę w drodze nadesłania drugiej Umawiającej się Stronie pisemnego zawiadomienia drogą dyplomatyczną. W takim przypadku, niniejsza Umowa traci moc po upływie 6 (sześciu) miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia o wypowiedzeniu.
3. 
Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Umowa między Generalną Dyrekcją Dróg Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Budowy i Eksploatacji Dróg Samochodowych Republiki Białoruś, podpisana w Warszawie dnia 18 maja 1993 roku.
4. 
Niniejsza Umowa może być zmieniona w drodze pisemnej za uprzednim porozumieniem Umawiających się Stron. Ewentualne zmiany niniejszej Umowy wejdą w życie w trybie określonym w ustępie 1 niniejszego artykułu.

Niniejsza Umowę sporządzono w Brześciu, w dniu 27 czerwca 2018 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach w języku polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

ZAŁĄCZNIK

do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o utrzymaniu drogowych granicznych obiektów mostowych na polsko-białoruskiej granicy państwowej

I.
Strona polska utrzymuje niżej wymienione mosty na polsko-białoruskiej granicy państwowej:
1.
most przez rzekę Bug w drogowym przejściu granicznym Terespol- Brześć, w ciągu polskiej drogi krajowej nr 2 i białoruskiej ulicy Warszawskoje Szosse w mieście Brześć.
2.
most przez rzekę Świsłocz w drogowym przejściu granicznym Bobrowniki-Bierestowica, w ciągu polskiej drogi krajowej nr 65 i białoruskiej drogi dojazdowej do granicy Rzeczypospolitej Polskiej (Bierestowica) od drogi nr R-99.
3.
most przez rzekę Bug w drogowym przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo, w ciągu polskiej drogi krajowej nr 63 i białoruskiej drogi nr R-94, wybudowany albo przebudowany po 2017 roku.
II.
Strona białoruska utrzymuje niżej wymienione mosty, na polsko-białoruskiej granicy państwowej:
1.
most przez rzekę Bug w drogowym przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowiczi, wybudowany w 1966 roku, w ciągu polskiej drogi krajowej nr 68 i białoruskiej drogi nr M-1/E30.
2.
most przez rzekę Bug w drogowym przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowiczi, wybudowany w 2004 roku, w ciągu polskiej drogi krajowej nr 68 i białoruskiej drogi nr M-1/E30.
3.
most przez rzekę Bug w drogowym przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo, w ciągu polskiej drogi krajowej nr 63 i białoruskiej drogi nr R-94, wybudowany w 1953 roku, do czasu jego przebudowy lub wybudowania nowego mostu.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2020.232

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Białoruś-Polska. Umowa o utrzymaniu drogowych granicznych obiektów mostowych na polsko-białoruskiej granicy państwowej. Brześć.2018.06.27.
Data aktu: 27/06/2018
Data ogłoszenia: 03/03/2020
Data wejścia w życie: 10/07/2019