Kazachstan-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Warszawa.2016.08.22.

POROZUMIENIE
podpisane w Warszawie dnia 22 sierpnia 2016 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa,

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Kazachstanu, zwane dalej Stronami,

uwzględniając postanowienia Umowy o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Kazachstanu, z drugiej strony, podpisanej w Brukseli dnia 23 stycznia 1995 r.,

biorąc pod uwagę Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy gospodarczej, podpisaną w Astanie dnia 6 lipca 2005 r.

biorąc pod uwagę wzajemną chęć rozwijania na wzajemnie korzystnych zasadach współpracy w dziedzinie rolnictwa,

mając świadomość istotnej roli sektora rolnego w rozwoju gospodarki i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego,

uznając potrzebę wymiany doświadczeń i współpracy na wszystkich poziomach dla wzmocnienia wzajemnych stosunków między Państwami Stron,

w ramach obowiązujących przepisów prawnych swoich Państw, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Współpraca między Stronami jest realizowana w następującym zakresie:

1)
uprawa roślin i hodowla zwierząt;
2)
badania odmian, rejestracja i ochrona prawna odmian roślin rolniczych;
3)
kwarantanna i ochrona roślin;
4)
weterynaria;
5)
nauki rolnicze, transfer technologii i wiedzy, badania stosowane;
6)
mechanizacja i automatyzacja sektora rolno-spożywczego;
7)
współpraca naukowo-techniczna i produkcyjna;
8)
rozwój kontaktów handlowych;
9)
organizacja i prowadzenie seminariów, konferencji, wystaw i targów.
Artykuł  2
1. 
Postanowienia, o których mowa jest w Artykule 1 niniejszego Porozumienia, są realizowane poprzez:
1)
wymianę informacji odnośnie badań w dziedzinie rolnictwa;
2)
wymianę informacji na temat aktów normatywnych i standardów w dziedzinie rolnictwa Państw Stron;
3)
wzajemną współpracę w dziedzinie badania i rejestracji odmian roślin rolniczych oraz ochrony praw własności intelektualnej do odmian roślin;
4)
wspieranie rozwoju wzajemnego handlu towarami rolno-spożywczymi;
5)
okazywanie pomocy w nawiązaniu kontaktów między podmiotami sektora rolno-spożywczego Państw Stron, w tym również w celu stworzenia przedsiębiorstw, a także realizację wspólnych projektów;
6)
popieranie inwestycji sektora prywatnego w sektorze rolno-spożywczym Państw Stron;
7)
udział w wydarzeniach, organizowanych na terytoriach Państw Stron (wystawach, seminariach, konferencjach i innych podobnych wydarzeniach).
2. 
Do współpracy w zakresie weterynarii Strony stosują dodatkowo postanowienia Memorandum o współpracy w dziedzinie weterynarii między Głównym Lekarzem Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej a Głównym Państwowym Inspektorem Sanitarno-Weterynaryjnym Republiki Kazachstanu, podpisanego w Astanie dnia 6 listopada 2014 r.
Artykuł  3
1. 
Upoważnionymi organami odpowiedzialnymi za wykonanie postanowień niniejszego Porozumienia są:
-
ze strony Rzeczypospolitej Polskiej: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej;
-
ze strony Republiki Kazachstanu: Ministerstwo Rolnictwa Republiki Kazachstanu.
2. 
W przypadku zmiany oficjalnych nazw upoważnionych organów odpowiedzialnych za wykonanie niniejszego Porozumienia, Strony bezzwłocznie informują się o tym wzajemnie kanałami dyplomatycznymi.
Artykuł  4
1. 
W celu realizacji współpracy przewidzianej w niniejszym Porozumieniu, zostaje utworzona przez Strony wspólna grupa robocza do spraw współpracy w dziedzinie rolnictwa, zwana dalej "grupą roboczą", której skład określają upoważnione organy Stron.
2. 
Grupa robocza działa w ramach Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Gospodarczej.
3. 
Grupa robocza ma prawo do opracowywania programów współpracy między Stronami, na określone okresy, przewidujące realizację wspólnych projektów w dziedzinie rolnictwa. Dane programy są zatwierdzane na poziomie ministerstw rolnictwa dwóch Państw.
Artykuł  5
1. 
W ramach niniejszego Porozumienia Strony zapewniają ochronę praw własności intelektualnej oraz informacji niejawnych, otrzymanych od drugiej Strony w związku z wykonywaniem niniejszego Porozumienia, zgodnie z prawem Państw Stron oraz umowami międzynarodowymi, którymi związane są ich Państwa.
2. 
Strony nie mają prawa przekazywać jakichkolwiek informacji niejawnych uzyskanych w ramach niniejszego Porozumienia, osobom trzecim, bez pisemnej zgody Strony, od której taka informacja została otrzymana.
Artykuł  6

Strony samodzielnie ponoszą wydatki, które powstają w trakcie wypełniania przez nie postanowień niniejszego Porozumienia, w ramach środków budżetowych Stron, jeśli w każdym konkretnym przypadku nie zostanie uzgodniony inny tryb.

Artykuł  7

Niniejsze Porozumienie nie wywiera wpływu na realizację praw i wypełnianie obowiązków przez Strony, wynikających z innych umów międzynarodowych, którymi związane są ich Państwa.

Artykuł  8

Do niniejszego Porozumienia za obopólną zgodą Stron mogą być wprowadzane zmiany i uzupełnienia, będące jego integralną częścią i sporządzane w formie oddzielnych protokołów, które wchodzą w życie według trybu przewidzianego w Artykule 10 niniejszego Porozumienia.

Artykuł  9

Wszelkie spory i rozbieżności między Stronami, odnoszące się do interpretacji i (lub) stosowania postanowień niniejszego Porozumienia, rozstrzygane są na drodze negocjacji i konsultacji.

Artykuł  10
1. 
Niniejsze Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony i wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty otrzymania ostatniego pisemnego powiadomienia drogą dyplomatyczną o wykonaniu przez Strony wewnątrzpaństwowych procedur niezbędnych do jego wejścia w życie.
2. 
Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejsze Porozumienie poprzez wysłanie drugiej Stronie odpowiedniego pisemnego zawiadomienia drogą dyplomatyczną. W tym przypadku niniejsze Porozumienie przestaje obowiązywać po upływie sześciu miesięcy od daty otrzymania przez drugą Stronę zawiadomienia o wypowiedzeniu niniejszego Porozumienia.
3. 
Zakończenie obowiązywania niniejszego Porozumienia nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie lub czas trwania przedsięwzięć, realizowanych w ramach niniejszego Porozumienia do ich zakończenia, jeśli Strony nie postanowią inaczej.
Artykuł  11

Z chwilą wejścia w życie niniejszego Porozumienia traci moc Porozumienie między Ministerstwem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwem Rolnictwa Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa i gospodarki żywnościowej, podpisane w Warszawie dnia 29 marca 1999 r.

Sporządzono w Warszawie dnia 22 sierpnia 2016 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim, kazachskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

W przypadku powstania rozbieżności w interpretacji postanowień niniejszego Porozumienia, Strony za rozstrzygający przyjmują tekst w języku rosyjskim.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2017.331

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kazachstan-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Warszawa.2016.08.22.
Data aktu: 22/08/2016
Data ogłoszenia: 05/04/2017
Data wejścia w życie: 11/02/2017