Kazachstan-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Warszawa.2016.08.22.

POROZUMIENIE
podpisane w Warszawie dnia 22 sierpnia 2016 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa,

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Kazachstanu, zwane dalej Stronami,

uwzględniając postanowienia Umowy o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Kazachstanu, z drugiej strony, podpisanej w Brukseli dnia 23 stycznia 1995 r.,

biorąc pod uwagę Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy gospodarczej, podpisaną w Astanie dnia 6 lipca 2005 r.

biorąc pod uwagę wzajemną chęć rozwijania na wzajemnie korzystnych zasadach współpracy w dziedzinie rolnictwa,

mając świadomość istotnej roli sektora rolnego w rozwoju gospodarki i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego,

uznając potrzebę wymiany doświadczeń i współpracy na wszystkich poziomach dla wzmocnienia wzajemnych stosunków między Państwami Stron,

w ramach obowiązujących przepisów prawnych swoich Państw, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Współpraca między Stronami jest realizowana w następującym zakresie:

1)
uprawa roślin i hodowla zwierząt;
2)
badania odmian, rejestracja i ochrona prawna odmian roślin rolniczych;
3)
kwarantanna i ochrona roślin;
4)
weterynaria;
5)
nauki rolnicze, transfer technologii i wiedzy, badania stosowane;
6)
mechanizacja i automatyzacja sektora rolno-spożywczego;
7)
współpraca naukowo-techniczna i produkcyjna;
8)
rozwój kontaktów handlowych;
9)
organizacja i prowadzenie seminariów, konferencji, wystaw i targów.
Artykuł  2
1. 
Postanowienia, o których mowa jest w Artykule 1 niniejszego Porozumienia, są realizowane poprzez:
1)
wymianę informacji odnośnie badań w dziedzinie rolnictwa;
2)
wymianę informacji na temat aktów normatywnych i standardów w dziedzinie rolnictwa Państw Stron;
3)
wzajemną współpracę w dziedzinie badania i rejestracji odmian roślin rolniczych oraz ochrony praw własności intelektualnej do odmian roślin;
4)
wspieranie rozwoju wzajemnego handlu towarami rolno-spożywczymi;
5)
okazywanie pomocy w nawiązaniu kontaktów między podmiotami sektora rolno-spożywczego Państw Stron, w tym również w celu stworzenia przedsiębiorstw, a także realizację wspólnych projektów;
6)
popieranie inwestycji sektora prywatnego w sektorze rolno-spożywczym Państw Stron;
7)
udział w wydarzeniach, organizowanych na terytoriach Państw Stron (wystawach, seminariach, konferencjach i innych podobnych wydarzeniach).
2. 
Do współpracy w zakresie weterynarii Strony stosują dodatkowo postanowienia Memorandum o współpracy w dziedzinie weterynarii między Głównym Lekarzem Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej a Głównym Państwowym Inspektorem Sanitarno-Weterynaryjnym Republiki Kazachstanu, podpisanego w Astanie dnia 6 listopada 2014 r.
Artykuł  3
1. 
Upoważnionymi organami odpowiedzialnymi za wykonanie postanowień niniejszego Porozumienia są:
-
ze strony Rzeczypospolitej Polskiej: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej;
-
ze strony Republiki Kazachstanu: Ministerstwo Rolnictwa Republiki Kazachstanu.
2. 
W przypadku zmiany oficjalnych nazw upoważnionych organów odpowiedzialnych za wykonanie niniejszego Porozumienia, Strony bezzwłocznie informują się o tym wzajemnie kanałami dyplomatycznymi.
Artykuł  4
1. 
W celu realizacji współpracy przewidzianej w niniejszym Porozumieniu, zostaje utworzona przez Strony wspólna grupa robocza do spraw współpracy w dziedzinie rolnictwa, zwana dalej "grupą roboczą", której skład określają upoważnione organy Stron.
2. 
Grupa robocza działa w ramach Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Gospodarczej.
3. 
Grupa robocza ma prawo do opracowywania programów współpracy między Stronami, na określone okresy, przewidujące realizację wspólnych projektów w dziedzinie rolnictwa. Dane programy są zatwierdzane na poziomie ministerstw rolnictwa dwóch Państw.
Artykuł  5
1. 
W ramach niniejszego Porozumienia Strony zapewniają ochronę praw własności intelektualnej oraz informacji niejawnych, otrzymanych od drugiej Strony w związku z wykonywaniem niniejszego Porozumienia, zgodnie z prawem Państw Stron oraz umowami międzynarodowymi, którymi związane są ich Państwa.
2. 
Strony nie mają prawa przekazywać jakichkolwiek informacji niejawnych uzyskanych w ramach niniejszego Porozumienia, osobom trzecim, bez pisemnej zgody Strony, od której taka informacja została otrzymana.
Artykuł  6

Strony samodzielnie ponoszą wydatki, które powstają w trakcie wypełniania przez nie postanowień niniejszego Porozumienia, w ramach środków budżetowych Stron, jeśli w każdym konkretnym przypadku nie zostanie uzgodniony inny tryb.

Artykuł  7

Niniejsze Porozumienie nie wywiera wpływu na realizację praw i wypełnianie obowiązków przez Strony, wynikających z innych umów międzynarodowych, którymi związane są ich Państwa.

Artykuł  8

Do niniejszego Porozumienia za obopólną zgodą Stron mogą być wprowadzane zmiany i uzupełnienia, będące jego integralną częścią i sporządzane w formie oddzielnych protokołów, które wchodzą w życie według trybu przewidzianego w Artykule 10 niniejszego Porozumienia.

Artykuł  9

Wszelkie spory i rozbieżności między Stronami, odnoszące się do interpretacji i (lub) stosowania postanowień niniejszego Porozumienia, rozstrzygane są na drodze negocjacji i konsultacji.

Artykuł  10
1. 
Niniejsze Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony i wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty otrzymania ostatniego pisemnego powiadomienia drogą dyplomatyczną o wykonaniu przez Strony wewnątrzpaństwowych procedur niezbędnych do jego wejścia w życie.
2. 
Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejsze Porozumienie poprzez wysłanie drugiej Stronie odpowiedniego pisemnego zawiadomienia drogą dyplomatyczną. W tym przypadku niniejsze Porozumienie przestaje obowiązywać po upływie sześciu miesięcy od daty otrzymania przez drugą Stronę zawiadomienia o wypowiedzeniu niniejszego Porozumienia.
3. 
Zakończenie obowiązywania niniejszego Porozumienia nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie lub czas trwania przedsięwzięć, realizowanych w ramach niniejszego Porozumienia do ich zakończenia, jeśli Strony nie postanowią inaczej.
Artykuł  11

Z chwilą wejścia w życie niniejszego Porozumienia traci moc Porozumienie między Ministerstwem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwem Rolnictwa Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa i gospodarki żywnościowej, podpisane w Warszawie dnia 29 marca 1999 r.

Sporządzono w Warszawie dnia 22 sierpnia 2016 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim, kazachskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

W przypadku powstania rozbieżności w interpretacji postanowień niniejszego Porozumienia, Strony za rozstrzygający przyjmują tekst w języku rosyjskim.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024