Kazachstan-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarki między Ministrem Rozwoju i Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu. Astan. 2017.09.06.

POROZUMIENIE
o współpracy w dziedzinie gospodarki między Ministrem Rozwoju i Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu,
podpisane w Astanie dnia 6 września 2017 r.

Minister Rozwoju i Finansów Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu, zwani dalej "Stronami",

pragnąc rozwijać i pogłębiać wzajemnie korzystne dwustronne stosunki gospodarcze między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Kazachstanu na zasadach przyjaźni i partnerstwa,

opierając się na postanowieniach Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy gospodarczej, sporządzonej w Astanie dnia 6 lipca 2005 roku,

uwzględniając, iż potencjał ekonomiczny obydwu Państw i dotychczasowy rozwój kontaktów polskich i kazachstańskich podmiotów gospodarczych stwarzają pozytywne przesłanki dla rozszerzania i pogłębiania wzajemnej współpracy gospodarczej,

podkreślając, iż działania na rzecz stymulowania i rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy polskimi i kazachstańskimi podmiotami gospodarczymi są przedmiotem wspólnego zainteresowania,

kierując się potrzebą podejmowania działań ukierunkowanych na tworzenie korzystnych uwarunkowań dla rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej, a także sprzyjania działaniom innych podmiotów w tym zakresie,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1.

Do podstawowych celów współpracy Stron w ramach niniejszego Porozumienia należą:

1)
wymiana informacji, wiedzy i doświadczeń w obszarach pozostających w kompetencjach Stron, w tym w zakresie priorytetowych programów rozwoju gospodarczego obydwu Państw, będących przedmiotem wzajemnego zainteresowania;
2)
sprzyjanie kontaktom między przedsiębiorcami oraz organizacjami przedsiębiorców obydwu Państw, a także projektom inicjowanym i realizowanym przez wymienione podmioty, ukierunkowanym na rozwój wzajemnie korzystnej współpracy handlowej lub inwestycyjnej;
3)
wymiana informacji dotyczących warunków dostępu polskich i kazachstańskich przedsiębiorców do rynków obydwu Państw;
4)
sprzyjanie rozwojowi współpracy podmiotów obydwu Państw służącej finansowaniu projektów handlowych i inwestycyjnych polskich i kazachstańskich przedsiębiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Kazachstanu, jak również wspólnych projektów na rynkach państw trzecich;
5)
sprzyjanie aktywnemu udziałowi przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw obydwu Państw w przedsięwzięciach przeprowadzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kazachstanu, w tym w targach, wystawach i misjach gospodarczych, przy czym Strony realizują współpracę w następujących formach:
-
konsultacji, seminariów i konferencji z udziałem przedstawicieli małej i średniej przedsiębiorczości Państw Stron;
-
wymiany informacji, wydawnictw i innych materiałów informacyjnych w zakresie rozwoju i wspierania przedsiębiorczości;
6)
wymiana informacji, wiedzy i doświadczeń, wchodzących w kompetencje Stron w dziedzinie polityki regionalnej.
Artykuł  2.

Współpraca Stron w ramach niniejszego Porozumienia będzie realizowana w szczególności w następujących, priorytetowych obszarach:

1)
warunki inwestowania i mechanizmy proinwestycyjne, z uwzględnieniem specjalnych stref ekonomicznych;
2)
rozwój przedsiębiorczości, w tym sektora małych i średnich przedsiębiorstw;
3)
rozwój regionalny, z uwzględnieniem rozwoju przedsiębiorczości oraz instytucji działających na rzecz rozwoju ekonomicznego na poziomie regionów;
4)
międzynarodowe stosunki gospodarcze.
Artykuł  3.

Współpraca Stron w ramach niniejszego Porozumienia będzie realizowana w ramach uzgadnianych przez nie programów działań, poprzez organizację konsultacji, konferencji, seminariów, szkoleń i warsztatów oraz w innych uzgodnionych przez Strony formach.

Artykuł  4.
1. 
Postanowienia niniejszego Porozumienia nie naruszają praw i zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których stronami są Rzeczpospolita Polska lub Republika Kazachstanu, ani praw i zobowiązań wynikających z ich przynależności do organizacji międzynarodowych.
2. 
Porozumienie niniejsze nie narusza praw i zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, ani praw i zobowiązań Republiki Kazachstanu wynikających z członkostwa w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.
3. 
Postanowienia niniejszego Porozumienia nie mogą być interpretowane jako zobowiązujące Strony do wzajemnego przekazywania informacji niejawnych.
Artykuł  5.
1. 
Porozumienie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego podpisania.
2. 
Do niniejszego Porozumienia za obopólna zgodą Stron mogą być wprowadzone w formie pisemnej zmiany i uzupełnienia, będące jego integralną częścią. Takie zmiany i uzupełnienia wejdą w życie zgodnie z ustępem 1 niniejszego artykułu.
3. 
Wszelkie rozbieżności dotyczące stosowania lub interpretacji niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane przez Strony w drodze negocjacji i konsultacji.
4. 
Porozumienie niniejsze zostaje zawarte na okres pięciu lat i będzie automatycznie przedłużane na kolejne pięcioletnie okresy, o ile żadna ze Stron nie notyfikuje drugiej Stronie w drodze dyplomatycznej swojej woli nieprzedłużenia obowiązywania Porozumienia na kolejny okres, nie później niż sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
5. 
Porozumienie mniejsze może być wypowiedziane w drodze notyfikacji przez każdą ze Stron; w takim przypadku utraci ono moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania noty wypowiadającej.

Podpisano w Astanie, dnia 6 września 2017 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, kazachskim i rosyjskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

W przypadku powstania rozbieżności w interpretacji postanowień niniejszego Porozumienia Strony będą odnosić się do tekstu w języku rosyjskim.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2017.1204

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kazachstan-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarki między Ministrem Rozwoju i Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu. Astan. 2017.09.06.
Data aktu: 06/09/2017
Data ogłoszenia: 21/12/2017
Data wejścia w życie: 06/09/2017