Zespół do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin.

ZARZĄDZENIE Nr 89
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 2016 r.
w sprawie Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Zespół do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
3.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych;
2)
pierwszy zastępca przewodniczącego - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez Ministra Zdrowia;
3)
drugi zastępca przewodniczącego - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez Ministra Edukacji Narodowej;
4)
pozostali członkowie - po jednym przedstawicielu w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu wyznaczonym przez:
a)
Ministra Finansów,
b)
Ministra Infrastruktury i Budownictwa,
c)
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
d)
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
e)
Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
f)
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
g)
Ministra Rozwoju,
h)
Ministra Sportu i Turystyki,
i)
Ministra Sprawiedliwości,
j)
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
5)
sekretarz - wyznaczony przez przewodniczącego.
4.
Przewodniczący zaprasza do udziału w pracach Zespołu na prawach członka przedstawiciela:
1)
Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych;
2)
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
3)
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
4)
Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
5)
Głównego Urzędu Statystycznego;
6)
Komendy Głównej Policji;
7)
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji;
8)
Narodowego Funduszu Zdrowia;
9)
Państwowej Inspekcji Pracy;
10)
Państwowej Komisji Wyborczej;
11)
Polskiej Akademii Nauk;
12)
Polskiej Organizacji Turystycznej;
13)
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
14)
Urzędu Transportu Kolejowego.
5.
Członkowie Zespołu mogą być zastępowani w jego pracach przez upoważnionych przedstawicieli.
6.
Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, w szczególności ekspertów, przedstawicieli innych organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239 i 395), zajmujących się problematyką dotyczącą osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin oraz innych podmiotów, właściwych w sprawach będących przedmiotem prac Zespołu.
7.
Przewodniczący może, spośród członków Zespołu i osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu na prawach członków, tworzyć zespoły i grupy robocze w celu realizacji zadań Zespołu.
§  2.
Do zadań Zespołu należy opracowanie:
1)
analizy aktualnej sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do edukacji, kultury, zatrudnienia oraz świadczeń zdrowotnych;
2)
kompleksowych rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin z uwzględnieniem postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169);
3)
propozycji rozwiązań legislacyjnych i systemowych mających na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.
§  3.
1.
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, a w razie jego nieobecności pierwszy albo drugi zastępca przewodniczącego.
2.
Do zadań przewodniczącego należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
2)
planowanie, inicjowanie i organizowanie pracy Zespołu;
3)
bieżące prowadzenie posiedzeń i czuwanie nad sprawnym ich przebiegiem;
4)
reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;
5)
przedstawianie Radzie Ministrów sprawozdań z działalności Zespołu.
§  4.
1.
Zespół obraduje na posiedzeniach.
2.
Posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej trzech członków Zespołu, zwołuje przewodniczący, a w razie jego nieobecności pierwszy albo drugi zastępca przewodniczącego.
3.
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz.
§  5.
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony przez Zespół na pierwszym posiedzeniu.
§  6.
1.
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał na posiedzeniach. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego, a w razie jego nieobecności głos pierwszego albo drugiego zastępcy przewodniczącego.
2.
Osobom zaproszonym do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 1 ust. 6, nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami.
3.
Projekty uchwał mogą być też poddane pod głosowanie w trybie obiegowym, w terminie wskazanym przez przewodniczącego.
§  7.
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi w ramach swoich kompetencji pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  8.
1.
Za udział w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie.
2.
Przedstawicielom organizacji pozarządowych i ekspertom uczestniczącym, na zaproszenie przewodniczącego, w posiedzeniu Zespołu przysługuje zwrot kosztów przejazdu lub noclegu, poniesionych w związku z uczestnictwem w tym posiedzeniu, obliczony zgodnie z przepisami dotyczącymi ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
3.
Koszty przejazdu lub noclegu, o których mowa w ust. 2, są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
4.
Wydatki związane z działalnością Zespołu oraz zespołów i grup roboczych są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
§  9.
Obsługę organizacyjną oraz kancelaryjno-biurową prac Zespołu zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
§  10.
1.
Przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie roczne z realizacji zadań Zespołu, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
2.
Przewodniczący po zrealizowaniu zadań, o których mowa w § 2, przedstawi Radzie Ministrów sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu wraz z rekomendacjami, w terminie 60 dni od dnia zakończenia jego prac.
3.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny zawierać w szczególności:
1)
dane identyfikacyjne (osobę sporządzającą, podstawę prawną utworzenia Zespołu, okres objęty sprawozdaniem);
2)
określenie liczby i terminów posiedzeń Zespołu;
3)
informacje w przedmiocie realizacji zadań Zespołu;
4)
wnioski i rekomendacje wynikające z prac Zespołu;
5)
informacje dotyczące celowości dalszego działania Zespołu;
6)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Zespołu.
§  11.
Pierwsze posiedzenie Zespołu przewodniczący zwołuje nie później niż w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024