Obowiązki przełożonych policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz ratowników oddziałów obrony cywilnej w zakresie zapewnienia realizacji uprawnień wyborczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 27 lipca 2011 r.
w sprawie obowiązków przełożonych policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz ratowników oddziałów obrony cywilnej w zakresie zapewnienia realizacji uprawnień wyborczych

Na podstawie art. 30 § 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa sposób realizacji przez komendantów oddziałów obrony cywilnej i dowódców jednostek Policji oraz przełożonych funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej obowiązków w zakresie zapewnienia, odpowiednio, ratownikom odbywającym zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, zwanym dalej "ratownikami", policjantom z jednostek skoszarowanych, zwanym dalej "policjantami", a także pełniącym służbę w systemie skoszarowanym funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, zwanym dalej "funkcjonariuszami", możliwości wykonania uprawnień:
1)
dopisywania się do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której pełnią lub odbywają służbę,
2)
wykonywania funkcji członka obwodowej komisji wyborczej i męża zaufania
-
zwanych dalej "uprawnieniami wyborczymi".
§  2.
1.
Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, komendanci szkół policyjnych, kierownicy ośrodków szkolenia Policji, dowódcy oddziałów (samodzielnych pododdziałów) prewencji Policji oraz dowódcy samodzielnych pododdziałów antyterrorystycznych Policji, zwani dalej "dowódcami", każdy w zakresie swojego działania, umożliwią podległym im policjantom realizację uprawnień wyborczych.
2.
Szef Biura Ochrony Rządu lub upoważniony przez niego szef komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu, zwani dalej "szefami", umożliwią podległym im funkcjonariuszom realizację uprawnień wyborczych.
3.
Komendant Główny Straży Granicznej, komendanci oddziałów Straży Granicznej i komendanci ośrodków szkolenia Straży Granicznej, zwani dalej "komendantami", każdy w zakresie swojego działania, umożliwią podległym im funkcjonariuszom realizację uprawnień wyborczych.
4.
Komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej, komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej oraz komendanci powiatowi (miejscy) Państwowej Straży Pożarnej, zwani dalej "komendantami", każdy w zakresie swojego działania, umożliwią podległym im funkcjonariuszom realizację uprawnień wyborczych.
5.
Komendanci oddziałów obrony cywilnej, zwani dalej "komendantami", każdy w zakresie swojego działania, umożliwią podległym im ratownikom realizację uprawnień wyborczych.
§  3.
Komendanci, dowódcy i szefowie poinformują, w sposób przyjęty w danej służbie, odpowiednio, policjantów, funkcjonariuszy i ratowników o możliwości dopisania ich do spisu wyborców, w terminie umożliwiającym im wniesienie pisemnego wniosku o dopisanie do wybranego spisu wyborców sporządzonego dla miejscowości, w której pełnią lub odbywają służbę, a także o siedzibach (adresach) właściwych miejscowo urzędów gmin i siedzibach (adresach) obwodowych komisji wyborczych.
§  4.
1.
Komendanci, dowódcy i szefowie zapewnią podległym im policjantom, funkcjonariuszom i ratownikom, w terminach określonych w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, możliwość:
1)
złożenia w urzędzie gminy pisemnego wniosku o dopisanie się do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzonego dla miejscowości, w której pełnią lub odbywają służbę;
2)
osobistego sprawdzenia, czy zostali uwzględnieni w spisie;
3)
złożenia pisemnej lub ustnej reklamacji, w przypadku takiej konieczności.
2.
Zapewnienie możliwości realizacji uprawnień wyborczych, o których mowa w ust. 1, następuje przez odpowiednią organizację czasu wykonywania obowiązków służbowych przez podległych policjantów, funkcjonariuszy i ratowników lub poprzez udzielenie im w niezbędnym wymiarze czasu zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych na podstawie złożonego przez nich raportu (wniosku).
§  5.
1.
Policjantom, funkcjonariuszom i ratownikom wykonującym funkcje członków obwodowych komisji wyborczych i mężów zaufania komendanci, dowódcy i szefowie udzielą zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych na czas realizacji przez nich obowiązków wynikających z ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy.
2.
Zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych w przypadku, o którym mowa w ust. 1, udziela się na podstawie dokumentu potwierdzającego członkostwo w komisji obwodowej lub zaświadczenia dla męża zaufania.
§  6.
W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta komendanci, dowódcy i szefowie wykonują obowiązki określone w zarządzeniu jedynie w stosunku do policjantów, funkcjonariuszy i ratowników stale zamieszkałych, odpowiednio, na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego lub gminy, w której są przeprowadzane wybory wójta.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2011 r.3)
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 94, poz. 550, Nr 102, poz. 588, Nr 134, poz. 777, Nr 147, poz. 881 i Nr 149, poz. 889.

3) Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 kwietnia 2003 r. w sprawie obowiązków przełożonych policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz ratowników oddziałów obrony cywilnej w zakresie zapewnienia realizacji uprawnień wyborczych (M. P. Nr 22, poz. 333) oraz zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2005 r. w sprawie obowiązków przełożonych policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz ratowników oddziałów obrony cywilnej w zakresie zapewnienia realizacji uprawnień wyborczych (M. P. Nr 55, poz. 758), które tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia na podstawie art. 15 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113, Nr 102, poz. 588, Nr 147, poz. 881 i Nr 149, poz. 889).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2011.68.672

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązki przełożonych policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu oraz ratowników oddziałów obrony cywilnej w zakresie zapewnienia realizacji uprawnień wyborczych.
Data aktu: 27/07/2011
Data ogłoszenia: 29/07/2011
Data wejścia w życie: 01/08/2011