Ustalenie wzorów kart do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 2 października 2006 r.
w sprawie ustalenia wzorów kart do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy *

Na podstawie art. 115 ust. 4 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547, z późn. zm.), art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 41, poz. 361 i Nr 127, poz. 1087) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1. 
1. 
Karta do głosowania w wyborach do rad gmin w gminach do 20.000 mieszkańców jest drukowana na papierze koloru białego, rodzajem i wielkością czcionki jednakowymi dla wszystkich list kandydatów i kandydatów z tych list w danym okręgu wyborczym.
2. 
Karta do głosowania jest zadrukowana jednostronnie i ma format A-5, A-4, A-3 lub A-2, w zależności od liczby zarejestrowanych list kandydatów i kandydatów na radnych na tych listach.
3.  1
 Karta do głosowania w górnej części, z lewej strony, jest opatrzona oznaczeniem "Okręg wyborczy nr ..................., dla wyboru Rady ...............................................................",

(nazwa rady - miejscowość)

a pośrodku, w górnej części karty, jest umieszczony napis "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do rad gmin w dniu .................. r. Listy kandydatów na radnych".

4.  2
 Listy kandydatów na karcie umieszcza się w kolejności ich numerów, w kolumnach pionowych, podając numer listy i oznaczenie listy skrótem nazwy komitetu wyborczego. Na liście umieszcza się w kolejności liczbę porządkową, po niej kratkę przeznaczoną na oddanie głosu oraz nazwisko i imię - imiona każdego kandydata. Listy umieszcza się w kolumnach oddzielonych linią pionową, a listy w kolumnach oddziela się linią poziomą, licząc od lewej do prawej, przeznaczając dla każdej listy jednakowe pole.
5. 
Na karcie do głosowania w jej dolnej części podaje się informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, której treść, w brzmieniu ustalonym we wzorze karty do głosowania, dostosowuje się do liczby radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym, oraz po prawej stronie drukuje się odcisk pieczęci gminnej komisji wyborczej. Miejsce na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej oznacza się w lewej dolnej części karty do głosowania.
6. 
Wzory kart do głosowania stanowią załączniki nr 1 i 2 do uchwały.
§  2. 
1. 
Karty do głosowania w wyborach do rad gmin w gminach powyżej 20.000 mieszkańców i do rad miast na prawach powiatu oraz w wyborach do Rady m.st. Warszawy są drukowane na papierze koloru białego, natomiast w wyborach do rad powiatów i w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy - na papierze koloru żółtego, a w wyborach do sejmików województw - na papierze koloru niebieskiego. Dopuszcza się użycie papieru z jednostronnie naniesionym kolorem po stronie zadrukowanej.
2. 
Kolor i rodzaj papieru, z zastrzeżeniem ust. 1, są jednakowe w wyborach do danej rady.
3. 
Rodzaj i wielkość czcionki są jednakowe dla wszystkich list kandydatów i kandydatów z tych list w okręgu wyborczym.
4. 
Karta do głosowania jest drukowana jednostronnie na arkuszu formatu A-5, A-4, A-3, A-2 lub B-3 i B-2, w zależności od liczby zarejestrowanych list kandydatów. Karta do głosowania może też składać się z odpowiedniej liczby, zadrukowanych jednostronnie, zbroszurowanych i trwale połączonych stron o formacie A-5 lub A-4.
5.  3
 Karta do głosowania w górnej części z lewej strony jest opatrzona oznaczeniem "Okręg wyborczy nr ...... dla wyboru Rady ..................................................................,

(nazwa rady - miejscowość, nazwa dzielnicy)

"Okręg wyborczy nr ...... dla wyboru Sejmiku Województwa ....................................",

(nazwa)

a pośrodku, w górnej części karty, jest umieszczony odpowiedni napis: "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do rad gmin - miast, w dniu ................. r.", "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do Rady m.st. Warszawy w dniu ............... r.", "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do rad dzielnic m.st. Warszawy w dniu ............... r.", "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do rad powiatów w dniu .................... r." albo "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do sejmików województw w dniu ............... r.", a poniżej "Listy kandydatów na radnych".

6. 
Listy kandydatów umieszcza się i oznacza na karcie do głosowania według zasad określonych w § 1 ust. 4.
7. 
Na karcie do głosowania w jej dolnej części podaje się informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu oraz po prawej stronie drukuje się odcisk pieczęci właściwej terytorialnej komisji wyborczej. Miejsce na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej oznacza się w lewej dolnej części karty do głosowania.
8. 
W przypadku druku karty w formie zbroszurowanej, w górnej części pierwszej i kolejnych zadrukowanych stron karty pośrodku umieszcza się numer strony, na stronie pierwszej karty nad wyrazami "Listy kandydatów na radnych" umieszcza się napis "Strony od 1 do ...", zaś na kolejnych stronach nie umieszcza się napisu "Karta do głosowania w wyborach do ... w dniu .... r. Strony od 1 do .....", zaś po wyrazach "Listy kandydatów na radnych" dopisuje się "- cd.". Na każdej stronie karty do głosowania drukuje się odcisk pieczęci właściwej terytorialnej komisji wyborczej. Miejsce na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej oznacza się tylko na pierwszej stronie karty.
9. 
Wzory kart do głosowania stanowią załączniki nr 3 i 4 do uchwały.
§  3. 
Tracą moc przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 września 2002 r. w sprawie ustalenia wzorów kart do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady miasta stołecznego Warszawy i rad dzielnic w mieście stołecznym Warszawie oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (M. P. Nr 45, poz. 677 i Nr 52, poz. 734 oraz z 2004 r. Nr 26, poz. 449 i Nr 45, poz. 782) dotyczące spraw uregulowanych niniejszą uchwałą.
§  4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

w wyborach do rad gmin

w dniu ........ r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

w wyborach do rad gmin

w dniu ........ r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

w wyborach do .......... x)

w dniu ........ r.

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

w wyborach do .......... x)

w dniu ........ r.

wzór

* Z dniem 1 sierpnia 2011 r. nin. uchwała utraciła częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz.U.02.41.361) przez art. 6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz.U.11.21.113).

Z dniem 31 stycznia 2018 r. nin. uchwała utraciła częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz.U.2015.1438) przez art. 4 ustawy·z·dnia·11·stycznia·2018·r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych·(Dz.U.2018.130).

1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 11 października 2010 r. (M.P.10.75.946) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 października 2010 r.
2 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 11 października 2010 r. (M.P.10.75.946) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 października 2010 r.
3 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 11 października 2010 r. (M.P.10.75.946) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 października 2010 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2006.70.710

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustalenie wzorów kart do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy.
Data aktu: 02/10/2006
Data ogłoszenia: 13/10/2006
Data wejścia w życie: 02/10/2006