Wszczęcie postępowania antydumpingowego w związku z domniemaniem przywozu na polski obszar celny syntetycznych włókien ciętych z poliestrów, pochodzących z Republiki Białoruś, po cenach dumpingowych i wyrządzenia przez ten przywóz szkody przemysłowi krajowemu.

POSTANOWIENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 14 maja 1999 r.
w sprawie wszczęcia postępowania antydumpingowego w związku z domniemaniem przywozu na polski obszar celny syntetycznych włókien ciętych z poliestrów, pochodzących z Republiki Białoruś, po cenach dumpingowych i wyrządzenia przez ten przywóz szkody przemysłowi krajowemu.

Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 21 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych (Dz. U. Nr 157, poz. 1028), wszczyna się na wniosek ELANY S.A. z Torunia (ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, 87-100 Toruń 12) postępowanie antydumpingowe w związku z domniemaniem przywozu na polski obszar celny z Republiki Białoruś syntetycznych włókien ciętych z poliestrów po cenach dumpingowych i wyrządzenia przez ten przywóz szkody przemysłowi krajowemu.
Syntetyczne włókna cięte z poliestrów oznaczone są w Polskiej Scalonej Nomenklaturze Towarowej Handlu Zagranicznego kodem PCN: 5503 20 00 0.

Z danych zawartych we wniosku o wszczęcie postępowania antydumpingowego wynika, że:

- przywóz towaru objętego postępowaniem realizowany jest po cenach dumpingowych. Po porównaniu wartości normalnej z ceną eksportową margines domniemanego dumpingu wynosi około 4% ceny CIF;

- w 1996 r. import (w tonach) syntetycznych włókien ciętych z poliestrów z Republiki Białoruś stanowił 63,3% importu ogółem oraz 91% importu tego towaru na polski obszar celny po domniemanych cenach dumpingowych;

- w 1997 r. i w okresie I - IX 1998 r. wielkość importu z Republiki Białoruś malała, jednak była w dalszym ciągu znacząca. W okresie 9 miesięcy 1998 r. import ten stanowił 33% importu ogółem. W tym samym okresie udział importu dumpingowego z Republiki Białoruś w konsumpcji wynosił 17,6%, a w odniesieniu do produkcji krajowej 15,5%;

- tendencja spadkowa importu syntetycznych włókien ciętych z poliestru jest następstwem zwiększonego importu kabla z włókna syntetycznego. Krajowi konsumenci przetwarzają, przez pocięcie, importowany kabel z włókna syntetycznego z poliestrów, otrzymując syntetyczne włókna cięte z poliestrów;

- w wyniku importu po cenach dumpingowych zarówno wyżej wymienionego kabla, jak i syntetycznych włókien ciętych sprzedaż krajowych syntetycznych włókien ciętych od 1996 r. systematycznie malała. Przyjmując rok 1996 jako bazowy, w 1997 r. sprzedaż wynosiła 90,6%, a w okresie 9 miesięcy 1998 r. - 62,9%;

- przemysł krajowy poniósł szkodę w związku z koniecznością dostosowania swoich cen krajowych na towar objęty postępowaniem do cen tego towaru z importu po cenach dumpingowych z Białorusi.

Okres badany dla wszczętego postępowania ustala się od dnia 1 stycznia 1998 r. do dnia 30 września 1998 r.

W sprawach mających znaczenie dla postępowania antydumpingowego strony zainteresowane powinny złożyć informacje i opinie oraz wnioski o złożenie wyjaśnień ustnych nie później niż w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia niniejszego postanowienia.

Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1999.18.247

Rodzaj: Postanowienie
Tytuł: Wszczęcie postępowania antydumpingowego w związku z domniemaniem przywozu na polski obszar celny syntetycznych włókien ciętych z poliestrów, pochodzących z Republiki Białoruś, po cenach dumpingowych i wyrządzenia przez ten przywóz szkody przemysłowi krajowemu.
Data aktu: 14/05/1999
Data ogłoszenia: 26/05/1999
Data wejścia w życie: 26/05/1999