Metodologia powszechnego spisu rolnego 1996 roku, sposób i tryb jego przeprowadzenia oraz szczegółowe zadania służb statystyki publicznej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 22 kwietnia 1996 r.
w sprawie metodologii powszechnego spisu rolnego 1996 roku, sposobu i trybu jego przeprowadzenia oraz szczegółowych zadań służb statystyki publicznej.

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o powszechnym spisie rolnym 1996 roku (Dz. U. Nr 34, poz. 147) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powszechny spis rolny 1996 roku, zwany dalej "spisem", z wyjątkiem, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o powszechnym spisie rolnym 1996 roku (Dz. U. Nr 34, poz. 147), przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez dyrektora urzędu statystycznego na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
2.
Rachmistrze spisowi są obowiązani do:
1)
uczestniczenia w kursie szkoleniowym i opanowania wiadomości niezbędnych do prowadzenia spisu,
2)
dokonania obchodu przedspisowego w przydzielonym obwodzie spisowym i sprawdzenia kompletności i poprawności danych zawartych w obwodowych wykazach użytkowników indywidualnych gospodarstw rolnych i osób fizycznych użytkujących działki rolne oraz właścicieli zwierząt gospodarskich nie posiadających użytków rolnych lub posiadających użytki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha,
3)
zebrania odpowiedzi od użytkowników indywidualnych gospodarstw rolnych, użytkujących działki rolne oraz właścicieli zwierząt gospodarskich,
4)
sporządzenia zestawień zbiorczych dla obwodu spisowego,
5)
przekazania gminie wypełnionych kwestionariuszy spisowych i zestawień zbiorczych.
3.
Dokumentem potwierdzającym uprawnienia do wykonania czynności rachmistrza spisowego jest legitymacja wydana przez dyrektora urzędu statystycznego.
§  2.
Gminy udzielą, nie później niż do dnia 6 czerwca 1996 r., rachmistrzom spisowym wytycznych w sprawie sposobu przeprowadzenia spisu oraz wręczą im materiały niezbędne do przeprowadzenia obchodu przedspisowego, a w szczególności:
1)
legitymację,
2)
teczkę zawierającą obwodowe wykazy użytkowników indywidualnych gospodarstw rolnych i osób fizycznych użytkujących działki rolne oraz właścicieli zwierząt gospodarskich nie posiadających użytków rolnych lub posiadających użytki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha.
§  3.
1.
W dniach od 7 do 11 czerwca 1996 r. rachmistrze spisowi przeprowadzą obchód przedspisowy.
2.
Celem obchodu przedspisowego jest:
1)
odwiedzenie w przydzielonym obwodzie spisowym wszystkich osób, u których spis będzie przeprowadzony i powiadomienie ich o spisie i jego tematyce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzebę:
a)
określenia wielkości niektórych wydatków w gospodarstwie rolnym, wartości produkcji rolniczej sprzedanej w roku gospodarczym 1995/96 oraz czasu pracy w gospodarstwie rolnym poszczególnych osób w gospodarstwie domowym użytkownika gospodarstwa rolnego,
b)
przeprowadzenia niezbędnych obmiarów budynków,
c)
zbilansowania powierzchni gruntów i zasiewów,
2)
uzgodnienie terminu przeprowadzenia spisu.
§  4.
1.
Do dnia 12 czerwca 1996 r. gmina zorganizuje odprawę przedspisową z udziałem rachmistrzów spisowych.
2.
Na odprawie przedspisowej rachmistrze spisowi:
1)
otrzymają komplet kwestionariuszy spisowych,
2)
zostaną poinformowani o czasie, miejscu i sposobie przekazania gminie materiałów spisowych.
§  5.
1.
W okresie spisu, tj. w dniach od 13 do 25 czerwca 1996 r., rachmistrze spisowi dokonują spisu w godzinach od 8oo do 20oo, o ile nie została uzgodniona w trakcie obchodu przedspisowego inna godzina.
2.
Rachmistrze spisowi po przybyciu do każdego gospodarstwa obowiązani są do:
1)
przedstawienia się,
2)
okazania legitymacji,
3)
wyjaśnienia celu i zakresu spisu,
4)
poinformowania, że informacje uzyskane w wyniku spisu są chronione tajemnicą i służą wyłącznie do zestawień i analiz statystycznych.
3.
Uzyskane informacje rachmistrze spisowi zapisują na odpowiednim kwestionariuszu spisowym.
4.
Kwestionariusze spisowe należy wypełniać czytelnie, wyłącznie długopisem, w jednym egzemplarzu.
§  6.
1.
Przygotowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie spisu oraz opracowanie, udostępnienie i rozpowszechnienie wynikowych informacji statystycznych należy go Głównego Urzędu Statystycznego i urzędów statystycznych.
2.
Do zadań Głównego Urzędu Statystycznego należy w szczególności:
1)
opracowanie metodologii spisu i określenie szczegółowych zasad organizacji spisu,
2)
przeszkolenie pracowników urzędów statystycznych,
3)
przygotowanie druków spisowych,
4)
opracowanie wytycznych w sprawie finansowania prac spisowych,
5)
monitorowanie przebiegu spisu,
6)
określenie zasad kontroli kompletności materiałów spisowych i poprawności zapisów na kwestionariuszach spisowych,
7)
analiza zestawień zbiorczych,
8)
opracowanie programów informatycznych do rejestracji i kontroli materiałów spisowych,
9)
określenie zasad obliczenia tablic wynikowych,
10)
opracowanie publikacji ogólnopolskich,
11)
analiza wyników spisu.
3.
Do zadań urzędów statystycznych należy w szczególności:
1)
sporządzenie, na podstawie rejestru REGON, wykazu osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej podlegających spisowi,
2)
sporządzenie wojewódzkiego bilansu gruntów,
3)
przekazanie druków spisowych do gmin,
4)
uczestnictwo w szkoleniu centralnym i przeszkolenie pracowników urzędów gmin wykonujących prace spisowe,
5)
zawarcie umów z rachmistrzami spisowymi,
6)
przekazanie kwestionariuszy i innych druków spisowych do podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne, działających w formie państwowych jednostek organizacyjnych, przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni oraz spółek z udziałem Skarbu Państwa, oraz odbiór wypełnionych kwestionariuszy,
7)
monitorowanie przebiegu spisu na terenie województwa,
8)
pomoc pracownikom urzędów gmin przy rozwiązywaniu problemów organizacyjnych związanych ze spisem,
9)
przyjęcie materiałów spisowych i sprawdzenie ich poprawności oraz kompletności,
10)
zarejestrowanie zestawień obwodowych,
11)
rozliczenie finansowe spisu, w tym przygotowanie list wypłat dla rachmistrzów spisowych,
12)
uporządkowanie materiałów spisowych oraz dokumentacji spisowej,
13)
sporządzenie sprawozdania z przebiegu spisu,
14)
rejestracja i kontrola materiałów spisowych,
15)
opracowanie publikacji wojewódzkich.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.26.271

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Metodologia powszechnego spisu rolnego 1996 roku, sposób i tryb jego przeprowadzenia oraz szczegółowe zadania służb statystyki publicznej.
Data aktu: 22/04/1996
Data ogłoszenia: 25/04/1996
Data wejścia w życie: 10/05/1996