Ustalenie wzoru umowy i karty skierowania poborowego do służby zastępczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 26 czerwca 1992 r.
w sprawie ustalenia wzoru umowy i karty skierowania poborowego do służby zastępczej.

Na podstawie art. 191 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzór umowy o wykonanie pracy przez poborowych skierowanych do odbycia służby zastępczej ze wskazanymi zakładami pracy, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
Ustala się wzór karty skierowania poborowego do służby zastępczej, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
Traci moc zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1988 r. w sprawie wzoru karty skierowania poborowego do służby zastępczej (Monitor Polski Nr 30, poz. 271).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR UMOWY O WYKONYWANIE PRACY PRZEZ POBOROWYCH, W RAMACH ODBYWANIA SŁUŻBY ZASTĘPCZEJ

W dniu ................ 19 .... r. zawarta została umowa

pomiędzy Wojewodą .............. reprezentowanym przez

............................... a zakładem pracy

...................................................

(nazwa i adres zakładu pracy)

reprezentowanym przez kierownika zakładu

................................. o następującej treści:

§  1.
1.
Zakład pracy zobowiązuje się przyjąć poborowych ..../(podać liczbę) i zapewnić im warunki wykonywania pracy - na czas trwania służby zastępczej.
2.
Zakres i rodzaj pracy ustala zakład pracy w porozumieniu z wojewódzkim biurem pracy, uwzględniając predyspozycje poborowych oraz w miarę możliwości posiadane przez nich kwalifikacje.
§  2.
Zakład pracy:
1)
przeszkoli poborowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych; przeszkolenie to należy przeprowadzić przed dopuszczeniem poborowych do pracy, a następnie okresowo, odpowiednio do zasad szkolenia obowiązujących z tego zakresu w zakładzie pracy,
2)
zapewni nadzór nad przestrzeganiem przez poborowych zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
3)
przeszkoli poborowych w zakresie regulaminu pracy oraz norm i wymagań obowiązujących przy powierzonych zadaniach,
4)
zapewni poborowym bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
5)
zapewni realizację zaleceń lekarskich dotyczących poborowych,
6)
dostarczy poborowym odpowiednią odzież roboczą i ochronną oraz sprzęt ochrony osobistej, a także środki higieny osobistej, na zasadach określonych dla pracowników zakładu, oraz zapewni pranie tej odzieży.
§  3.
1.
Czas pracy poborowych określają odrębne przepisy wydane na podstawie Kodeksu pracy.
2.
W razie czasowego wykonywania pracy poza siedzibą zakładu pracy, w innej miejscowości, zakład pracy obowiązany jest zwrócić poborowym koszt przejazdu i zakwaterowania według zasad określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych w obszarze kraju.
3.
Poborowym wykonującym prace w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych albo w porze nocnej zakład pracy wypłaci dodatek za wykonywanie tych prac, na zasadach określonych dla pracowników wykonujących takie same prace w danym zakładzie.
4.
W zamian za czas przepracowany ponad ustaloną normę czasu pracy kierownik zakładu pracy udzieli poborowemu czasu wolnego w tym samym wymiarze.
§  4.
Zakład pracy jest obowiązany udzielić urlopu wypoczynkowego poborowemu, w wymiarze siedmiu dni kalendarzowych w pierwszym roku służby i dziesięciu dni w drugim roku służby, a absolwentom szkół wyższych - siedmiu dni kalendarzowych.
§  5.
Zakład pracy zapewni poborowemu korzystania ze świadczeń zakładowego funduszu socjalnego na zasadach określonych dla pracowników zakładu pracy.
§  6.
1.
Zakład pracy zapewni poborowym, według ich uznania, bezpłatne całodzienne wyżywienie lub równoważnik pieniężny oraz równoważnik za ubranie w wysokości i na zasadach określonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
2.
Obok świadczeń pieniężnych wymienionych w ust. 1 zakład pracy wypłaci poborowym świadczenie pieniężne (żołd) w wysokości określonej w przepisach, o których mowa w ust. 1.
§  7.
Zakład pracy zapewni poborowym posiłki profilaktyczne i regeneracyjne, jeżeli odbywają się służbę na stanowisku, na którym przysługują pracownikom takie posiłki.
§  8.
Zakład pracy wyda poborowym bezpłatne bilety na codzienny dojazd do zakładu pracy i z powrotem, z wyjątkiem przypadków, gdy bezpłatny przejazd zapewni we własnym zakresie.
§  9.
Niniejsza umowa ulega rozwiązaniu w razie:
1)
likwidacji zakładu pracy,
2)
zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych lub w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi (likwidacja stanowisk pracy, na których zatrudnieni byli poborowi),
3)
odbycia służby poborowych.
§  10.
1.
Jeżeli poborowy zaniedbuje swoje obowiązki albo narusza ustalony w zakładzie pracy porządek lub dyscyplinę pracy, kierownik zakładu pracy wymierza poborowemu kary wymienione w Kodeksie pracy.
2.
W razie bezskuteczności zastosowania kar, o których mowa w ust. 1, kierownik zakładu pracy może stosownie do przepisów art. 38 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) wystąpić do wojewódzkiej komisji poborowej z wnioskiem o uchylenie poborowemu skierowania do służby zastępczej.
§  11.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową zakład pracy zobowiązuje się do stosowania i przestrzegania przepisów ustawy, o której mowa w § 10 ust. 2, i przepisów wykonawczych obowiązujących w tym zakresie.

Kierownik zakładu pracy ................. Wojewoda ..........

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór karty skierowania poborowego do służby zastępczej

(pominięty)

Pouczenie

1. Poborowy wymieniony w karcie skierowania jest obowiązany ją przyjąć. W razie czasowej nieobecności poborowego, kartę jest obowiązany przyjąć dorosły domownik, zameldowany w miejscu zamieszkania poborowego.

2. W stosunku do poborowego, który uchyla się od potwierdzenia doręczenia mu karty skierowania do służby zastępczej, wojewoda może stosownie do przepisu art. 38 ust. 2 pkt 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174), zwanej dalej ustawą, wystąpić do wojewódzkiej komisji poborowej z wnioskiem o uchylenie poborowemu skierowania do służby zastępczej.

3. Poborowy jest obowiązany stawić się w zakładzie pracy do odbycia służby zastępczej w terminie określonym w karcie skierowania. Należy zabrać ze sobą niniejszą kartę, książeczkę wojskową, dowód osobisty i dokumenty stwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe.

4. Niestawienie się poborowego do służby zastępczej w terminie określonym w karcie skierowania będzie usprawiedliwione tylko w przypadku jego obłożnej choroby, stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim zakładu opieki zdrowotnej. W tym przypadku poborowy albo członek jego rodziny jest obowiązany zawiadomić zakład pracy o przyczynie nieobecności i przewidzianym czasie jej trwania pierwszego dnia nieobecności w pracy, nie później jednak niż w dniu następnym, osobiście lub przez pocztę.

5. Karty skierowania nie wolno przenosić, przewozić lub przesyłać za granicę ani też użyczać innej osobie do wykorzystania.

6. Poborowemu przysługuje od organu kierującego bilet kredytowy z miejsca zamieszkania do miejsca stawienia się w zakładzie pracy.

7. O utracie (zagubieniu, kradzieży itp) karty skierowania należy niezwłocznie zawiadomić organ, który ją wystawił. Utrata lub nieprzyjęcie karty skierowania nie zwalnia poborowego od obowiązku stawienia się do odbycia służby w określonym w tej karcie terminie i miejscu.

8. Poborowy, który nie zgłasza się do służby zastępczej w określonym terminie i miejscu - z przyczyn nie usprawiedliwionych - podlega karze pozbawienia wolności od roku albo grzywny (art. 232 ust. 1 ustawy). Jeżeli natomiast poborowy nie zgłasza się do odbywania służby:

- przez okres dłuższy niż 14 dni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 232 ust. 2 ustawy),

- w celu trwałego uchylenia się od niej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 (art. 232 ust. 3 ustawy).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024