Określenie sposobu odgraniczenia wolnych obszarów celnych od pozostałego polskiego obszaru celnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 18 listopada 1991 r.
w sprawie określenia sposobu odgraniczenia wolnych obszarów celnych od pozostałego polskiego obszaru celnego.

Na podstawie art. 32 ust.4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445 oraz z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sposób odgraniczenia wolnego obszaru celnego, o którym mowa w art. 32 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445 oraz z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442), powinien zapewnić skuteczne wykonywanie dozoru celnego i kontroli celnej. Zarządzający wolnym obszarem celnym uzgadnia sposób odgraniczenia z dyrektorem właściwego miejscowo urzędu celnego.
§  2.
1.
Na odgraniczenie wolnego obszaru celnego, z wyłączeniem wolnych obszarów celnych, o których mowa w § 6, składają się następujące elementy:
1)
ogrodzenie wraz z przejściami wyznaczonymi dla ruchu towarowego i osobowego,
2)
zespół latarni elektrycznych, reflektorów lub innych źródeł światła (obwodnica oświetleniowa) rozmieszczonych wzdłuż ogrodzenia i terenu rozciągającego się wzdłuż ogrodzenia,
3)
oznakowania w postaci tablic informacyjnych z napisem "Wolny obszar celny ........................................................"

nazwa miejscowości

2.
Jeżeli elementy odgraniczenia określone w ust. 1 pkt 1 i 2 są ze względu na warunki topograficzne terenu niewystarczające do objęcia granicy wolnego obszaru celnego kontrolą celną i dozorem celnym, zarządzający wolnym obszarem celnym na wniosek dyrektora właściwego miejscowo urzędu celnego rozmieści wzdłuż ogrodzenia techniczne urządzenia sygnalizacyjne i alarmowe lub system telewizji przemysłowej.
§  3.
1.
Ogrodzenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, powinno być wykonane z materiałów trwałych:
1)
z siatki z drutu stalowego o wymiarach oczek nie przekraczających 40 x 40 mm lub
2)
z typowych prefabrykowanych elementów budowlanych albo
3)
z płyt z blach stalowych.
2.
W celu uniemożliwienia przedostania się ludzi i zwierząt na teren wolnego obszaru celnego, poza przejściami, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci zwojów drutu kolczastego lub stalowych, ostro zakończonych szpikulców zwieńczających ogrodzenie.
3.
Wysokość ogrodzenia, z wyłączeniem dodatkowych zabezpieczeń, o których mowa w ust. 2, mierzona od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 3 metry.
4.
Ogrodzenie powinno przebiegać w odległości co najmniej 3 metrów od:
1)
budynków i zabudowań znajdujących się na terenie wolnego obszaru celnego,
2)
wód stojących lub wód płynących znajdujących się poza wolnym obszarem celnym.
5.
Dyrektor właściwego miejscowo urzędu celnego w uzasadnionych przypadkach może wyrazić zgodę na odstąpienie od wymogu określonego w ust. 4.
§  4.
1.
Obwodnica oświetleniowa, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, powinna umożliwiać identyfikację osób oraz przedmiotów z odległości 20 metrów w warunkach nocnych lub ograniczonej widoczności, przy czym oświetlenie przejść wyznaczonych dla ruchu towarowego i osobowego powinno umożliwiać swobodne czytanie kontrolowanych dokumentów.
2.
Zasadę stanowi ciągłe włączenie obwodnicy oświetleniowej w warunkach nocnych lub ograniczonej widoczności.
§  5.
Urządzenia infrastruktury technicznej (przewody kanalizacyjne, wodociągowe, energetyczne, wentylacyjne) przebiegające przez granicę wolnego obszaru celnego powinny być zabezpieczone w sposób wykluczający możliwość nie kontrolowanego przemieszczania towarów.
§  6.
Odgraniczenie wolnego obszaru celnego ustanowionego na terenie lotniczego, morskiego lub rzecznego przejścia granicznego stanowią trwałe powierzchnie ścian wyodrębnionego od tego terenu pomieszczenia wyposażonego w system technicznych zabezpieczeń uniemożliwiających nie kontrolowane przemieszczanie towarów.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024