Zm.: Tymczasowy regulamin Senatu.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 24 października 1991 r.
w sprawie zmiany Tymczasowego regulaminu Senatu.

Art.  1.

W uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 listopada 1990 r. - Tymczasowy regulamin Senatu (Monitor Polski z 1991 r. Nr 2, poz. 11 oraz Nr 19, poz. 128 i 129) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w tytule uchwały skreśla się wyraz "Tymczasowy";
2)
w art. 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Regulamin Senatu określa szczegółowe obowiązki i prawa senatorów związane z organizacją wewnętrzną i porządkiem prac Senatu.";

3)
w art. 4 w ust. 1 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Podjęcie przez Senat uchwały w sprawie ustawy zmieniającej Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej wymaga większości co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby senatorów.";

4)
art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Art. 6. Organami Senatu są:

1) Marszałek Senatu,

2) Prezydium Senatu,

3) Konwent Seniorów,

4) komisje Senatu.";

5)
art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 7. Prezydium Senatu tworzą Marszałek i trzej wicemarszałkowie.";

6)
art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Art. 8. 1. Senat wybiera Marszałka i wicemarszałków w głosowaniu tajnym, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

2. Jeżeli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, przeprowadza się kolejne tury głosowania z kolejnym wyłączaniem kandydata, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Przy równej liczbie głosów o wyłączeniu decyduje losowanie.";

7)
w art. 9 pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) zwołuje Konwent Seniorów i przewodniczy jego obradom,";

8)
w art. 10 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) ustala projekt porządku obrad po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów,";

9)
w art. 11 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Prezydium Senatu podejmuje uchwały lub inne decyzje większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Marszałka Senatu.";

10)
art. 16 otrzymuje brzmienie:

"Art. 16. 1. Konwent Seniorów jest organem zapewniającym współdziałanie klubów parlamentarnych w sprawach związanych z działalnością i tokiem prac Senatu.

2. Konwent Seniorów tworzą: Marszałek, wicemarszałkowie oraz senatorowie - przedstawiciele klubów parlamentarnych działających w Senacie, które skupiają co najmniej 11 senatorów.

3. Kluby o mniejszej liczbie członków mogą delegować wspólnego przedstawiciela do Konwentu Seniorów, jeśli łącznie skupiają co najmniej 11 senatorów.

4. Konwent Seniorów wykonuje swoje zadania poprzez:

1) opiniowanie projektów porządku obrad Senatu,

2) opiniowanie planu pracy oraz wypowiadanie się w sprawie terminów posiedzeń Senatu,

3) rozpatrywanie oraz przedstawianie wniosków w sprawie sposobu prowadzenia dyskusji lub obrad Senatu,

4) rozpatrywanie innych spraw przedstawionych przez Prezydium Senatu,

5) przedstawianie Senatowi propozycji powierzenia funkcji przewodniczących komisji i ich zastępców.

5. Konwent Seniorów zwołuje Marszałek Senatu z inicjatywy własnej, Prezydium Senatu lub na wniosek co najmniej jednego z klubów określonych w ust. 2 i 3.

6. Do posiedzeń Konwentu Seniorów stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 1, 2 i 4.";

11)
dział IV otrzymuje brzmienie:

"Ukonstytuowanie się Senatu

Art. 26. 1. Pierwsze w kadencji posiedzenie Senatu zwołuje Prezydent w ciągu miesiąca od dnia zakończenia wyborów.

2. Kancelaria Senatu zawiadamia senatorów o zarządzeniu Prezydenta w tej sprawie.

Art. 27. 1. Pierwsze posiedzenie Senatu otwiera Prezydent i powołuje na przewodniczącego najstarszego wiekiem senatora (Marszałek-Senior). W razie niemożności dokonania tej czynności przez Prezydenta, pierwsze posiedzenie Senatu otwiera Marszałek- Senior.

2. W razie przeszkody funkcję przewodniczącego obrad obejmuje kolejny wiekiem senator.

3. Marszałek-Senior składa ślubowanie oraz powołuje spośród najmłodszych wiekiem senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia.

4. Marszałek-Senior przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia odbiera ślubowanie senatorskie oraz przeprowadza wybór Marszałka Senatu.

5. Senatorowie składają ślubowanie w ten sposób, że po odczytaniu roty ślubowania wywołani w kolejności alfabetycznej, powstawszy wypowiadają słowo "ślubuję".

6. Senator wybrany Marszałkiem składa oświadczenie o przyjęciu funkcji Marszałka Senatu, po czym przyjmuje od Marszałka-Seniora przewodnictwo obrad.

Art. 28. Marszałek Senatu przeprowadza przy pomocy sekretarzy pierwszego posiedzenia wybór wicemarszałków Senatu oraz sekretarzy Senatu.

Art. 29. 1. Senat powołuje Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów do Senatu, która opracowuje i przedstawia Senatowi sprawozdanie zawierające stosowne wnioski.

2. Protesty dotyczące ważności wyboru senatora podlegają przed ich wniesieniem pod obrady Senatu rozpatrzeniu przez Komisję Regulaminową i Spraw Senatorskich, która opracowuje i przedstawia Senatowi sprawozdanie zawierające stosowne wnioski.";

12)
w art. 30 w ust. 2 wyrazy "oraz opinii w sprawie absolutorium dla Rady Ministrów" skreśla się;
13)
w art. 41:
a)
dodaje się nowy pkt 7 w brzmieniu:

"7) rozpatrywanie sprawozdań Rzecznika Praw Obywatelskich,",

b)
dotychczasowy pkt 7 otrzymuje oznaczenie pkt 8;
14)
w art. 47:
a)
w ust. 2 wyraz "przedstawiciel" zastępuje się wyrazem "sprawozdawca",
b)
w ust. 3 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"W razie niepodjęcia uchwały Senat może skierować jej projekt do rozpatrzenia przez właściwe komisje."

Art.  2.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 7 dni od jej podjęcia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.43.299

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: Tymczasowy regulamin Senatu.
Data aktu: 24/10/1991
Data ogłoszenia: 10/12/1991
Data wejścia w życie: 01/11/1991