Szczegółowe zasady postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH
z dnia 20 września 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.

Na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. - jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Postępowanie konkursowe na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, zwane dalej "konkursem", zarządza organ sprawujący nadzór nad tą jednostką, nie później niż w terminie 14 dni licząc od dnia, w którym powstała sytuacja wymagająca powołania dyrektora.
§  2.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu powinno zawierać w szczególności:
1)
określenie składu osobowego komisji konkursowej, zgodnie z art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194), zwanej dalej "ustawą",
2)
ustalenie formalnych kryteriów doboru kandydatów na funkcję dyrektora,
3)
termin zakończenia postępowania konkursowego.
§  3.
1.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu jednostka badawczo-rozwojowa podaje do wiadomości wszystkim pracownikom w sposób zwyczajowo przyjęty w tej jednostce oraz przekazuje je do opublikowania w prasie.
2.
Ogłoszenie w prasie powinno w szczególności zawierać stawiane kandydatom wymagania i określać sposoby udokumentowania swoich kwalifikacji oraz sposób, termin i miejsce składania zgłoszeń.
§  4.
Zadaniem komisji konkursowej jest:
1)
określenie kryteriów oceny przydatności kandydata,
2)
ustalenie szczegółowego trybu przeprowadzenia konkursu, a zwłaszcza etapów konkursu i sposobu kwalifikowania kandydatów do kolejnych etapów,
3)
decydowanie o dopuszczeniu do konkursu na podstawie dokumentów przedstawionych przez kandydatów,
4)
przeprowadzenie postępowania konkursowego,
§  5.
1.
Do konkursu może przystąpić każdy, kto spełnia warunki określone w art. 21 ust. 3 ustawy oraz w formalnych kryteriach doboru kandydatów wymienionych w postanowieniu o ogłoszeniu konkursu.
2.
Komisja konkursowa na podstawie przedstawionych dokumentów stwierdza, czy kandydat spełnia warunki, o których mowa w ust. 1, oraz decyduje o dopuszczeniu go do konkursu.
3.
W razie odmowy przez komisję konkursową dopuszczenia kandydata do konkursu ze względu na niespełnienie warunków określonych w ust. 1, kandydat może w terminie 3 dni zwrócić się do organu, który powołał komisję konkursową, o rozstrzygnięcie zasadności odmowy.
§  6.
Każdemu kandydatowi dopuszczonemu do konkursu jednostka badawczo-rozwojowa udostępnia jednakowy zestaw niezbędnych materiałów informacyjnych o stanie prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym tej jednostki.
§  7.
1.
Konkurs może być jedno - lub wieloetapowy.
2.
Konkurs jednoetapowy odbywa się w formie posiedzenia komisji konkursowej z udziałem kandydatów, na którym są prezentowane kwalifikacje oraz inne cechy i umiejętności kandydatów. Na posiedzeniu tym kandydaci przestawiają koncepcję działania i rozwoju jednostki badawczo-rozwojowej oraz sposób kierowania tą jednostką.
3.
W konkursie wieloetapowym posiedzenie komisji konkursowej może być poprzedzone:
1)
zasięganiem dodatkowych pisemnych opinii o kandydatach; opinie te powinny być udostępnione kandydatom,
2)
przeprowadzeniem przez wyspecjalizowane jednostki, na zlecenie komisji konkursowej, odpowiednich testów mających na celu predyspozycji kandydatów do organizowania pracy naukowej i kierowania jednostką badawczo- rozwojową.
4.
Komisja konkursowa w tajnym głosowaniu podejmuje decyzje w sprawie zakwalifikowania kandydatów do kolejnego etapu.
§  8.
1.
Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa w tajnym głosowaniu wyłania kandydata lub kandydatów na funkcję dyrektora.
2.
W razie stwierdzenia przydatności więcej niż jednego kandydata na funkcję dyrektora, komisja konkursowa ustala kolejność kandydatów.
3.
Komisja konkursowa przekazuje wyniki konkursu wraz z jego dokumentacją organowi sprawującemu nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia nieprzydatności na funkcję dyrektora wszystkich kandydatów, komisja konkursowa zwraca się o ponowne ogłoszenie konkursu do organu, który ją powołał.
2.
Kandydaci, których nieprzydatność na funkcję dyrektora stwierdziła komisja konkursowa w postępowaniu konkursowym, nie mogą być dopuszczani do ponownego konkursu.
§  10.
Komisja konkursowa ulega rozwiązaniu z dniem powołania dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.
§  11.
Obsługę komisji konkursowej, niezbędne warunki i środki finansowe związane z postępowaniem konkursowym oraz działalnością komisji konkursowej zapewnia zainteresowana jednostka badawczo-rozwojowa.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra - Kierownika Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń z dnia 30 kwietnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej (Monitor Polski Nr 18, poz. 128).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.32.230

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.
Data aktu: 20/09/1991
Data ogłoszenia: 10/10/1991
Data wejścia w życie: 10/10/1991