Szczegółowe zasady postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH
z dnia 20 września 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.

Na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. - jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Postępowanie konkursowe na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, zwane dalej "konkursem", zarządza organ sprawujący nadzór nad tą jednostką, nie później niż w terminie 14 dni licząc od dnia, w którym powstała sytuacja wymagająca powołania dyrektora.
§  2.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu powinno zawierać w szczególności:
1)
określenie składu osobowego komisji konkursowej, zgodnie z art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194), zwanej dalej "ustawą",
2)
ustalenie formalnych kryteriów doboru kandydatów na funkcję dyrektora,
3)
termin zakończenia postępowania konkursowego.
§  3.
1.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu jednostka badawczo-rozwojowa podaje do wiadomości wszystkim pracownikom w sposób zwyczajowo przyjęty w tej jednostce oraz przekazuje je do opublikowania w prasie.
2.
Ogłoszenie w prasie powinno w szczególności zawierać stawiane kandydatom wymagania i określać sposoby udokumentowania swoich kwalifikacji oraz sposób, termin i miejsce składania zgłoszeń.
§  4.
Zadaniem komisji konkursowej jest:
1)
określenie kryteriów oceny przydatności kandydata,
2)
ustalenie szczegółowego trybu przeprowadzenia konkursu, a zwłaszcza etapów konkursu i sposobu kwalifikowania kandydatów do kolejnych etapów,
3)
decydowanie o dopuszczeniu do konkursu na podstawie dokumentów przedstawionych przez kandydatów,
4)
przeprowadzenie postępowania konkursowego,
§  5.
1.
Do konkursu może przystąpić każdy, kto spełnia warunki określone w art. 21 ust. 3 ustawy oraz w formalnych kryteriach doboru kandydatów wymienionych w postanowieniu o ogłoszeniu konkursu.
2.
Komisja konkursowa na podstawie przedstawionych dokumentów stwierdza, czy kandydat spełnia warunki, o których mowa w ust. 1, oraz decyduje o dopuszczeniu go do konkursu.
3.
W razie odmowy przez komisję konkursową dopuszczenia kandydata do konkursu ze względu na niespełnienie warunków określonych w ust. 1, kandydat może w terminie 3 dni zwrócić się do organu, który powołał komisję konkursową, o rozstrzygnięcie zasadności odmowy.
§  6.
Każdemu kandydatowi dopuszczonemu do konkursu jednostka badawczo-rozwojowa udostępnia jednakowy zestaw niezbędnych materiałów informacyjnych o stanie prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym tej jednostki.
§  7.
1.
Konkurs może być jedno - lub wieloetapowy.
2.
Konkurs jednoetapowy odbywa się w formie posiedzenia komisji konkursowej z udziałem kandydatów, na którym są prezentowane kwalifikacje oraz inne cechy i umiejętności kandydatów. Na posiedzeniu tym kandydaci przestawiają koncepcję działania i rozwoju jednostki badawczo-rozwojowej oraz sposób kierowania tą jednostką.
3.
W konkursie wieloetapowym posiedzenie komisji konkursowej może być poprzedzone:
1)
zasięganiem dodatkowych pisemnych opinii o kandydatach; opinie te powinny być udostępnione kandydatom,
2)
przeprowadzeniem przez wyspecjalizowane jednostki, na zlecenie komisji konkursowej, odpowiednich testów mających na celu predyspozycji kandydatów do organizowania pracy naukowej i kierowania jednostką badawczo- rozwojową.
4.
Komisja konkursowa w tajnym głosowaniu podejmuje decyzje w sprawie zakwalifikowania kandydatów do kolejnego etapu.
§  8.
1.
Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa w tajnym głosowaniu wyłania kandydata lub kandydatów na funkcję dyrektora.
2.
W razie stwierdzenia przydatności więcej niż jednego kandydata na funkcję dyrektora, komisja konkursowa ustala kolejność kandydatów.
3.
Komisja konkursowa przekazuje wyniki konkursu wraz z jego dokumentacją organowi sprawującemu nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia nieprzydatności na funkcję dyrektora wszystkich kandydatów, komisja konkursowa zwraca się o ponowne ogłoszenie konkursu do organu, który ją powołał.
2.
Kandydaci, których nieprzydatność na funkcję dyrektora stwierdziła komisja konkursowa w postępowaniu konkursowym, nie mogą być dopuszczani do ponownego konkursu.
§  10.
Komisja konkursowa ulega rozwiązaniu z dniem powołania dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.
§  11.
Obsługę komisji konkursowej, niezbędne warunki i środki finansowe związane z postępowaniem konkursowym oraz działalnością komisji konkursowej zapewnia zainteresowana jednostka badawczo-rozwojowa.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra - Kierownika Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń z dnia 30 kwietnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej (Monitor Polski Nr 18, poz. 128).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.32.230

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.
Data aktu: 20/09/1991
Data ogłoszenia: 10/10/1991
Data wejścia w życie: 10/10/1991