Wyjątki od zakazów ustalonych w art. 48 ust. 1 Prawa lotniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 3 kwietnia 1990 r.
w sprawie wyjątków od zakazów ustalonych w art. 48 ust. 1 Prawa lotniczego.

Na podstawie art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 32, poz. 153, z 1984 r. Nr 53, poz. 272, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Lot akrobacyjny nad osiedlem lub innym skupiskiem ludności może być wykonany w strefie lotów akrobacyjnych wyznaczonej:
1)
przez zarządzającego lotniskiem (lądowiskiem),
2)
w programie publicznych pokazów lotniczych, przez organizatora pokazów.
2.
Strefę lotów akrobacyjnych, o której mowa w ust. 1, można wyznaczyć tylko wtedy, gdy nie ma możliwości wyznaczenia jej poza terenem zabudowanym. Położenie tej strefy powinno być wybrane tak, aby znajdowało się nad terenem o najmniejszej zawartości zabudowy.
3.
Strefy lotów akrobacyjnych, o których mowa w ust. 1, powinny być usytuowane w zasięgu obserwacji tych lotów z miejsca ich kierowania. Usytuowanie to powinno umożliwiać wylądowanie statku powietrznego na lotnisku (lądowisku) w sytuacji awaryjnej, a gdy takiej możliwości nie ma, to poza terenem zabudowanym, wyznaczonym przed lotem.
4.
Lot akrobacyjny, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być wykonywany na wysokość nie mniejszej niż 500 m nad terenem.
5.
Lot akrobacyjny, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być wykonywany na wysokości nie mniejszej niż 300 m nad terenem.
§  2.
1.
Lot próbny nad osiedlem lub innym skupiskiem ludności może być wykonywany, jeżeli:
1)
po starcie lub przy podejściu do lądowania albo w locie po kręgu nad lotniskiem nie można uniknąć przelotu nad osiedlem lub innym skupiskiem ludności,
2)
dla lotu poza lotniskiem została wyznaczona bezpieczna wysokość, gwarantująca, w razie konieczności, wykonywanie przymusowego lądowania poza osiedlem lub innym skupiskiem ludności.
2.
Nie mogą być wykonywane nad osiedlem lub innym skupiskiem ludności loty próbne o charakterze akrobacyjnym lub mogącym spowodować obniżenie wytrzymałości konstrukcji statku powietrznego.
§  3.
1.
Ze statku powietrznego w czasie lotu mogą być dokonywane zgodnie z zadaniem lotu następujące zrzuty, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
balastu w postaci wody lub przesianego piasku,
2)
paliwa ze zbiorników statku powietrznego - w ramach prób,
3)
urządzeń i środków niezbędnych do akcji ratowniczej,
4)
urządzeń i środków ratowniczych - w ramach ich prób,
5)
wody i innych środków gaśniczych podczas patrolowania przeciwpożarowego i akcji gaśniczej,
6)
linek holowniczych, holowanych transparentów i flag,
7)
środków chemicznych, nawozów, ziarna siewnego itp. - w ramach działań agrolotniczych,
8)
ulotek, przedmiotów podwieszonych na spadochronach i meldunków ciężarkowych,
9)
innych przedmiotów, których zrzut jest uzasadniony potrzebą gospodarczą lub potrzebą uatrakcyjnienia imprez i uroczystości.
2.
Zrzuty, o których mowa w ust. 1, oraz zrzuty dokonywane w sytuacjach awaryjnych (w szczególności dla uniknięcia wypadku lotniczego, dla wykonywania przymusowego lądowania lub w celu utrzymania bezpiecznej wysokości lotu) urządzeń, środków lub przedmiotów znajdujących się na statku powietrznym, mogą być wykonywane wówczas, gdy nie naruszają bezpieczeństwa statku powietrznego, z którego dokonuje się zrzutu, innych statków powietrznych znajdujących się w locie oraz ludzi i mienia na powierzchni ziemi i wody.
3.
O planowanych zrzutach ze statków powietrznych, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, 8 i 9, powinien być zawiadomiony, przed rozpoczęciem lotu, właściwy organ służby ruchu lotniczego. Zrzut paliwa, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i w ust. 2, powinien być wykonany zgodnie z warunkami określonymi przez właściwy organ służby ruchu lotniczego, chyba że statkowi grozi niebezpieczeństwo i nie jest możliwe ustalenie tych warunków.
§  4.
Osoby wykonujące zdjęcia fotograficzne ze statków powietrznych znajdujących się w polskiej przestrzeni powietrznej powinny dysponować odpowiednim zezwoleniem wydanym na podstawie odrębnych przepisów.
§  5.
1.
Urządzenia łączności znajdujące się na statku powietrznym mogą być używane przez dowódcę statku powietrznego lub przez osobę upoważnioną do przekazywania i odbierania wiadomości nie związanych z zadaniem lub potrzebami lotu, a dotyczących:
1)
stanu technicznego statku powietrznego,
2)
życia lub zdrowia osób znajdujących się na pokładzie statku powietrznego,
3)
wypadku lotniczego lub niebezpieczeństwa grożącego innemu statkowi powietrznemu lub jednostce pływającej,
4)
niezwykłego lub niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego,
5)
zaobserwowanego ogniska pożaru,
6)
katastrofy lub klęski żywiołowej,
7)
innych uzasadnionych przypadków.
2.
Używanie znajdujących się na statku powietrznym urządzeń łączności do celów określonych w ust. 1 nie powinno utrudniać przekazywania i odbierania wiadomości bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem statku powietrznego.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 1 sierpnia 1964 r. w sprawie wyjątków od zakazów ustalonych w art. 48 ust. 1 Prawa lotniczego (Monitor Polski Nr 53, poz. 256).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.15.118

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wyjątki od zakazów ustalonych w art. 48 ust. 1 Prawa lotniczego.
Data aktu: 03/04/1990
Data ogłoszenia: 25/04/1990
Data wejścia w życie: 01/05/1990