Zasady i limity przyjęć oraz zakres egzaminu wstępnego na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych w roku akademickim 1987/1988.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 grudnia 1986 r.
w sprawie zasad i limitów przyjęć oraz zakresu egzaminu wstępnego na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych w roku akademickim 1987/1988. *

Na podstawie art. 6 ust. 1 oraz art. 84 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) w związku z art. 3 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o urzędzie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 36, poz. 169) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Akademie medyczne przyjmują kandydatów na pierwszy rok studiów w ramach limitu miejsc, w wielkościach nie niższych niż określone w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  2.
1.
Akademie medyczne przyjmują kandydatów na pierwszy rok studiów na podstawie wyników konkursowego egzaminu wstępnego i dodatkowych kryteriów kwalifikacyjnych.
2.
Egzamin wstępny na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych jest anonimowy i obejmuje zakres programu nauczania szkoły średniej.
3.
Egzamin wymieniony w ust 1 obejmuje:
1)
na kierunkach: lekarskim, lekarsko-higienicznym i stomatologicznym, a także na kierunkach: farmaceutycznym oraz analityki medycznej - pisemny zintegrowany sprawdzian testowy z zakresu biologii, chemii, fizyki oraz języka obcego: angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego, wybranego przez kandydata; test egzaminacyjny składa się ze 160 zadań, podzielonych na 2 części, rozwiązywanych w dwóch kolejnych dniach egzaminu; za rozwiązanie każdego zadania testowego przyznaje się 1 punkt,
2)
na wydziałach pielęgniarskich - egzamin, zgodnie z decyzją rektora, ustny lub pisemny z zakresu anatomii z fizjologią oraz z pielęgniarstwa, a także z języka obcego: angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego, wybranego przez kandydata; egzamin składa się z 7 pytań z każdego wyżej wymienionego przedmiotu, ustalonych przez akademię medyczną; za udzieloną odpowiedź na każde pytanie stosuje się następującą, przeliczaną na punkty, skalę ocen:
a)
przedmioty kierunkowe:
Skala ocen Liczba punktów
bardzo dobry (5) 12
ponad dobry (4+) 9
dobry (4) 7
dość dobry (3+) 5
dostateczny (3) 4
niedostateczny (2) 0
b)
język obcy:
Skala ocen Liczba punktów
bardzo dobry (5) 4
dobry (4) 2
dostateczny (3) 1
niedostateczny (2) 0
§  3.
1.
Powołuje się Międzyuczelnianą Radę Programową Egzaminów Wstępnych, do której zadań należy w szczególności:
1)
ustalenie zestawu pytań testowych do egzaminu wstępnego na wszystkie kierunki medyczne,
2)
nadzór nad drukiem książeczek testowych,
3)
nadzór nad przebiegiem egzaminu testowego,
4)
nadzór nad prawidłowym przebiegiem czynności obliczeniowych egzaminu testowego,
5)
ustalanie postępowania w sprawach pytań testów budzących wątpliwości lub zawierających błędy, w tym także usuwanie tych pytań z testów przy ocenie odpowiedzi wszystkich kandydatów składających egzamin na danym kierunku studiów.
2.
Skład osobowy Międzyuczelnianej Rady Programowej Egzaminów Wstępnych, o której mowa w ust. 1, ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej spośród nauczycieli akademickich akademii medycznych.
§  4.
Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego są przyjmowani na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych zgodnie z zarządzeniem nr 43 Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz. Urz. MNSzWiT Nr 9, poz. 42).
§  5.
1.
Ubiegającym się o przyjęcie na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych przysługują punkty dodatkowe, jeżeli:
1)
na świadectwie dojrzałości z biologii, chemii i fizyki mają ocenę "bardzo dobry",
2)
na świadectwie dojrzałości z języka obcego (angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego) mają ocenę "bardzo dobry",
3)
udokumentują nieprzerwaną pracę, na podstawia umowy o pracę, w pełnym wymiarze godzin w zakładach społecznych służby zdrowia na następujących stanowiskach:
a)
salowy(a), sanitariusz, noszowy - w odniesieniu do kierunku lekarskiego i lekarsko-higienicznego - w:
klinikach akademii medycznych, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego lub resortowych instytutach naukowo-badawczych,
szpitalach wojewódzkich i specjalistycznych zespołach opieki zdrowotnej,
wojewódzkich szpitalach zespolonych,
zespole opieki zdrowotnej dla ogółu ludności (szpitalach miejskich i rejonowych),
zakładach dla nerwowo i psychicznie chorych,
szpitalach uzdrowiskowych,
pomocy doraźnej w stacjach pogotowia ratunkowego,
domach opieki dla przewlekle chorych,
zakładach służby zdrowia podporządkowanych Ministrom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości,
b)
salowy(a), sanitariusz, noszowy, pomoc dentystyczna - w odniesieniu do kandydatów na kierunek stomatologiczny - w zakładach wymienionych pod lit. a) oraz w przychodniach i poradniach stomatologicznych;
c)
salowy(a), sanitariusz, noszowy, fasowaczka, pomoc apteczna i laboratoryjna - w odniesieniu do kandydatów na kierunek farmaceutyczny - w zakładach wymienionych pod lit. a) oraz w aptekach otwartych i szpitalach, a także stacjach krwiodawstwa;
d)
salowy(a), sanitariusz, noszowy, pomoc laboratoryjna - w odniesieniu do kandydatów na kierunek analityki medycznej - w zakładach wymienionych pod lit. a) oraz w aptekach i laboratoriach szpitalnych, a także stacjach krwiodawstwa.
2.
Kandydatom mającym na świadectwie dojrzałości oceny wymienione:
1)
w ust. 1 pkt 1 - dolicza się po jednym punkcie za każdy z przedmiotów,
2)
w ust. 1 pkt 2 - dolicza się jeden punkt tylko za jeden z wymienionych języków.
3.
Kandydatom, o których mowa w ust. 1 pkt 3, dolicza się:
1)
8 punktów za 8 miesięcy nieprzerwanej pracy w okresie międzyrekrutacyjnym sierpień 1986 r. - czerwiec 1987 r.,
2)
7 punktów za 7 miesięcy nieprzerwanej pracy w okresie międzyrekrutacyjnym sierpień 1986 r. - czerwiec 1987 r.
3)
4 punkty za co najmniej 7 miesięcy nieprzerwanej pracy w okresie od 1983 r. do lipca 1986 r. lub co najmniej 6 miesięcy nieprzerwanej pracy w latach poprzednich.

Za pracę, o której mowa w pkt 1-3, kandydat może otrzymać najwyżej 12 punktów dodatkowych.

4.
Kandydatom na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych, którzy kończą w 1987 r. zasadniczą służbę wojskową lub zastępczą służbę poborowych oraz zasadniczą służbę w obronie cywilnej i otrzymali pozytywną opinię dowódcy jednostki wojskowej (kierownika zakładu pracy, komendanta oddziału obrony cywilnej), kierującej ich na studia w akademii medycznej, albo są całkowitymi sierotami lub wychowankami domów dziecka, przysługują punkty dodatkowe w wysokości 10% punktów uzyskanych przez nich w wyniku egzaminu testowego, jeżeli nie byli studentami akademii medycznych.
5.
Punkty dodatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przysługują tylko kandydatom ubiegającym się po raz pierwszy o przyjęcie na studia w akademiach medycznych.
6.
Punkty dodatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie przysługują kandydatom, którzy byli studentami akademii medycznych.
§  6.
1. 2
Kandydaci na pierwszy rok studiów przyjmowani są na kierunek lekarski oraz na kierunek stomatologiczny wydziału lekarskiego na podstawie centralnie ustalonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej limitów punktów, jednakowych dla wszystkich akademii medycznych, oraz limitu miejsc na ten wydział we wszystkich akademiach medycznych, określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2.
Kandydaci wymienieni w ust. 1 przyjmowani są według uzyskanej liczby punktów oraz w ramach limitu miejsc na ten wydział w danej akademii medycznej.
3.
W razie braku w danej akademii medycznej kandydatów, którzy osiągnęli liczbę punktów odpowiadającą limitowi centralnemu, do tej akademii mogą być przyjęci kandydaci z innych akademii medycznych w kolejności wynikającej z osiągniętej liczby punktów, jeśli mimo osiągnięcia liczby punktów odpowiadającej limitowi centralnemu nie zostali przyjęci na pierwszy rok studiów w akademiach, w których zdawali egzamin wstępny.
4.
Kandydaci na pierwszy rok studiów przyjmowani są na kierunek farmaceutyczny i kierunek analityki medycznej wydziału farmaceutycznego oraz na wydział pielęgniarski, a także na kierunek lekarsko-higieniczny wydziału lekarskiego, według kolejności uzyskanej liczby punktów, w ramach limitu miejsc w danej akademii medycznej.
5.
Kandydaci na wydziały pielęgniarskie przyjmowani są pod warunkiem:
1)
odbycia co najmniej rocznego stażu pracy w zawodzie pielęgniarki lub położnej,
2)
posiadania świadectwa dojrzałości i dyplomu ukończenia średniej szkoły medycznej o kierunku pielęgniarskim lub położnictwa.
6.
Warunek określony w ust. 5 pkt 1 nie dotyczy laureatów I-IV miejsca olimpiad: z pielęgniarstwa i z położnictwa - w roku szkolnym 1986/1987.
§  7.
Każdy kandydat, niezależnie od miejsca zamieszkania, może ubiegać się o przyjęcie do dowolnie wybranej przez siebie akademii medycznej.
§  8.
1.
Kandydaci na pierwszy rok studiów medycznych obowiązani są złożyć w wybranej przez siebie akademii medycznej dokumenty określone w załączniku nr 2 do zarządzenia w terminach tam ustalonych.
2.
Niewykonanie obowiązków wynikających z ust. 1 powoduje niedopuszczenie kandydatów do egzaminu lub niedoliczenie punktów dodatkowych.
§  9.
1.
Termin egzaminu wstępnego wyznacza się dla wszystkich kierunków studiów akademii medycznych na 6 i 7 lipca 1987 r.
2.
Egzaminy testowe w dniu:
1)
6 lipca 1987 r. obejmują pierwszą część testu egzaminacyjnego i rozpoczynają się:
a)
dla kandydatów na kierunki: lekarski, lekarsko-higieniczny i stomatologiczny o godz. 9.00.
b)
dla kandydatów na kierunki: farmaceutyczny i analityki medycznej o godz. 15.00.
2)
7 lipca 1987 r. obejmują drugą część testu egzaminacyjnego i rozpoczynają się w godzinach określonych w pkt 1.
3.
Egzaminy na wydział pielęgniarski w dniu:
1)
6 lipca 1987 r. obejmują egzamin z anatomii z fizjologią,
2)
7 lipca 1987 r. obejmują egzaminy z pielęgniarstwa i z języka obcego.
4.
Godziny rozpoczęcia egzaminów, o których mowa w ust. 3, ustalają akademie medyczne w zależności od warunków lokalowych.
5.
Czas trwania egzaminu testowego oraz pisemnego na wydziałach pielęgniarskich ustala się na 3 godziny pierwszego i drugiego dnia, nie licząc czasu przeznaczonego na załatwienie formalności wstępnych.
6.
Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej przeprowadza wyrywkowe kontrole przebiegu egzaminów wstępnych w akademiach medycznych.
§  10. 3
Po otrzymaniu obliczeń wyników egzaminów testowych, wydziałowa komisja rekrutacyjna sporządza listę kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów, według kolejności uzyskanej przez nich liczby punktów z uwzględnieniem przepisu § 4.
§  11.
1.
Wydziałowa komisja rekrutacyjna ogłasza imienne listy:
1)
listę kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów; na liście kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów przy każdym nazwisku należy podać liczbę uzyskanych punktów, w tym punktów dodatkowych,
2)
listy kandydatów nie przyjętych na pierwszy rok studiów, podając liczbę uzyskanych punktów, w tym liczbę punktów dodatkowych,
3)
listę kandydatów, którzy uzyskali liczbę punktów odpowiadającą limitowi, o którym mowa w § 6 ust. 1, podając liczbę uzyskanych punktów, w tym liczbę punktów dodatkowych.
2.
Ogłoszenie list i zakończenie rekrutacji powinno nastąpić w dniu 17 lipca 1987 r.
3.
Kandydatom, którzy nie zostali przyjęci na studia, akademie medyczne wydają na ich życzenie zaświadczenia stwierdzające przystąpienie do egzaminu wstępnego oraz jego wynik w punktach, a także liczbę punktów określających pozytywny wynik egzaminu.
4.
Od decyzji wydziałowej komisji rekrutacyjnej o nieprzyjęciu na studia przysługuje odwołanie do uczelnianej komisji rekrutacyjnej akademii medycznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201).
§  12.
W razie niewypełnienia limitu miejsc na kierunku farmaceutycznym lub kierunku analityki medycznej, może być przyjęty na te kierunki kandydat, który nie wygrał konkursowego testowego egzaminu wstępnego na innym kierunku danej akademii medycznej lub na tym samym kierunku innej akademii medycznej.
§  13.
Na pierwszy rok studiów Oddziału Zaocznego Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, zwanego dalej "Oddziałem Zaocznym", mogą być przyjęci kandydaci, którzy są nauczycielami w szkole medycznej lub instruktorami praktycznej nauki zawodu w zakładach społecznej służby zdrowia i nie przekroczyli 40 roku życia, oraz:
1)
posiadają świadectwo dojrzałości liceum medycznego o kierunku pielęgniarstwa lub świadectwo dojrzałości i dyplom ukończenia kierunku pielęgniarstwa lub położnych medycznego studium zawodowego (państwowej szkoły medycznej pielęgniarstwa lub położnych) lub innych kierunków technicznych medycznego studium zawodowego,
2)
zdadzą egzamin wstępny na zasadach określonych w § 2 ust. 3 pkt 2,
3)
złożą w Oddziale Zaocznym Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, ul. Osterwy 4 dokumenty wyszczególnione w załączniku nr 2 do zarządzenia najpóźniej do dnia 15 maja 1987 r.
§  14.
Minimalny limit przyjęć na pierwszy rok studiów w Oddziale Zaocznym na rok akademicki 1987/1988 określa się na 90 miejsc.
§  15.
Egzamin wstępny na Oddziale Zaocznym wyznacza się na 8 i 9 czerwca 1987 r.
§  16.
1.
Obywatele polscy, kończący szkołę średnią za granicą, mają prawo ubiegania się o przyjęcie na studia medyczne pod warunkiem, że posiadane przez nich świadectwo dojrzałości uprawnia do podjęcia studiów wyższych w kraju, w którym ukończyli szkołę średnią.
2.
Kandydaci na studia, wymienieni w ust. 1, obowiązani są do:
1)
przedstawienia w wybranej przez siebie akademii medycznej dokumentów wymaganych do przyjęcia na studia w terminie do dnia 10 czerwca 1987 r.,
2)
złożenia obowiązujących egzaminów przewidzianych dla danego kierunku studiów,
3)
złożenia uzupełniających egzaminów przed komisją powołaną przez właściwe kuratoria oświaty i wychowania z języka polskiego, historii Polski, geografii Polski, w okresie 2 lat od daty przyjęcia na studia.
3.
Osoba, która zdaje egzamin dojrzałości w 1987 r. w szkole średniej za granicą, a która przy ubieganiu się o przyjęcie na pierwszy rok studiów w akademii medycznej nie może w czerwcu 1987 r. dołączyć świadectwa dojrzałości (świadectwa równorzędnego) w oryginale, może być dopuszczona do składania egzaminu wstępnego na podstawie zaświadczenia wydanego przez szkołę średnią za granicą, stwierdzającego, że dana osoba ukończyła lub ukończy do lipca 1987 r. naukę w szkole średniej i otrzyma świadectwo dojrzałości (świadectwo równorzędne) po zatwierdzeniu go przez władze szkolne danego kraju.
4.
W wyniku zakwalifikowania kandydata na pierwszy rok studiów dziennych ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje się po przedstawieniu przez kandydata świadectwa dojrzałości (świadectwa równorzędnego) w oryginale, przy czym przedstawienie świadectwa powinno nastąpić nie później niż do dnia 20 września 1987 r.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

MINIMALNE LIMITY PRZYJĘĆ NA ROK AKADEMICKI 1987/1988

Lp. Akademia Medyczna w Wydział lekarski Wydział farmaceutyczny Wydział pielęgniarski Ogółem
kierunek lekarski kierunek lekarsko-higieniczny kierunek stomatologiczny kierunek farmaceutyczny kierunek analityki medycznej
1 Białymstoku 240 - 80 30 30 - 380
2 Bydgoszczy 210 - - - - - 210
3 Gdańsku 300 - 125 120 - - 545
4 Katowicach 650 - 130 80 60 40 960
5 Krakowie 350 - 110 100 40 30 630
6 Lublinie 360 - 80 120 - 70 630
7 Łodzi 320 60 100 160 30 - 670
8 Poznaniu 360 - 100 100 40 50 650
9 Szczecinie 200 - 125 - - - 325
10 Warszawie 430 - 70 160 - - 660
11 Wrocławiu 330 - 120 110 40 40 640
Ogółem 3.750 60 1.040 980 240 230 6.300

ZAŁĄCZNIK Nr  2

DOKUMENTY, KTÓRE OBOWIĄZANI SĄ SKŁADAĆ UBIEGAJĄCY SIĘ O PRZYJĘCIE NA I ROK STUDIÓW W AKADEMIACH MEDYCZNYCH

I.

Wykaz dokumentów

1. Dokumenty obowiązujące kandydatów:

1) podanie na ustalonym formularzu, zawierającym również kwestionariusz statystyczny kandydata oraz życiorys,

2) świadectwo dojrzałości w oryginale,

3) cztery fotografie o wymiarach 37x52 mm bez nakrycia głowy na jasnym tle,

4) orzeczenie lekarskie, stwierdzające przydatność kandydata do studiów na obranym kierunku.

2. Dokumenty dodatkowe:

1) dyplom laureata olimpiady przedmiotowej,

2) umowa o pracę i świadectwo pracy kandydata.

3. Kandydaci na wydział pielęgniarski składają ponadto:

1) dyplom medycznego studium zawodowego, stwierdzający ukończenie wydziału pielęgniarskiego lub wydziału położnych (dyplom ukończenia państwowej szkoły medycznej pielęgniarstwa lub położnych), jeżeli nie zostało przedstawione świadectwo dojrzałości liceum medycznego pielęgniarstwa,

2) zaświadczenie potwierdzające odbycie rocznego stażu pracy w zawodzie pielęgniarskim.

4. Kandydaci na studia na Oddziale Zaocznym Wydziału Pielęgniarskiego Akademii Medycznej w Lublinie składają następujące dokumenty:

1) podanie, własnoręcznie napisany życiorys oraz kwestionariusz osobowy, poświadczony przez zakład pracy,

2) świadectwo dojrzałości i dyplom, wyszczególnione w § 13 pkt 1 zarządzenia,

3) skierowanie szkoły medycznej zawierające:

a) potwierdzenie aktualnego zatrudnienia w szkole medycznej,

b) stwierdzenie stażu pracy pedagogicznej w szkolnictwie medycznym,

c) charakterystykę zawodową i społeczną,

4) zaświadczenie społecznego zakładu służby zdrowia stwierdzające, że stan zdrowia kandydata pozwala na łączenie pracy zawodowej ze studiami,

5) trzy fotografie o wymiarach 37x52 mm (bez nakrycia głowy na jasnym tle), podpisane na odwrocie i poświadczone przez zakład pracy.

II.

Terminy składania dokumentów

1. Kandydaci, którzy ubiegają się na pierwszy rok studiów dziennych w akademiach medycznych bezpośrednio po złożeniu egzaminu dojrzałości, składają podanie (wraz z wymaganymi dokumentami) za pośrednictwem szkół średnich, w których kończą naukę. Dyrektorzy tych szkół powinni przesłać dokumenty kandydatów do rektorów właściwych akademii medycznych w terminie do dnia 15 czerwca 1987 r.

2. Kandydaci, którzy świadectwo dojrzałości uzyskali wcześniej, składają podania (wraz z wymaganymi dokumentami) o przyjęcie na I rok studiów dziennych bezpośrednio w wybranej przez siebie akademii medycznej w terminie do dnia 31 maja 1987 r.

3. Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego oraz inne osoby, o których mowa w § 5 ust 4 zarządzenia, składają podanie - wraz z opinią dowódcy jednostki wojskowej (kierownika zakładu pracy, komendanta oddziału obrony cywilnej) do studium wojskowego wybranej akademii medycznej w terminie do dnia 31 maja 1987 r.

4. W razie złożenia dokumentów osobiście przez kandydata, powinny one być przyjęte przez wyznaczonego pracownika uczelni (z uwidocznieniem pieczęci uczelni, daty wpływu na każdym dokumencie), a do teczki kandydata powinien być dołączony spis dostarczonych dokumentów, potwierdzony podpisem kandydata.

5. Uzupełnienia brakujących dokumentów należy dokonać do dnia 20 czerwca 1987 r.

* Z dniem 31 grudnia 1987 r. utrzymuje się w mocy na rok akademicki 1988/1989 zakres egzaminu wstępnego na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych oraz inne warunki, które obok wyników egzaminu, uwzględniając losowe lub środowiskowe zróżnicowanie przygotowania kandydatów, mogą mieć wpływ na dopuszczenie do odbywania studiów, z tym że terminy składania podań przez kandydatów na studia i terminy egzaminów wstępnych zostaną ustalone odrębnie, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 24 grudnia 1987 r. w sprawie zakresu egzaminu wstępnego na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych i warunków dopuszczenia do odbywania studiów w roku akademickim 1988/1989 (M.P.87.38.338).
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1987 r. (M.P.87.18.154) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 czerwca 1987 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1987 r. (M.P.87.18.154) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 czerwca 1987 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1987 r. (M.P.87.18.154) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 czerwca 1987 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.35.274

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i limity przyjęć oraz zakres egzaminu wstępnego na pierwszy rok studiów w akademiach medycznych w roku akademickim 1987/1988.
Data aktu: 30/12/1986
Data ogłoszenia: 31/12/1986
Data wejścia w życie: 31/12/1986