Tryb postępowania kwalifikacyjnego przy zatrudnianiu na stanowisku profesora kontraktowego i docenta kontraktowego w jednostce badawczo-rozwojowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA - KIEROWNIKA URZĘDU POSTĘPU NAUKOWO-TECHNICZNEGO I WDROŻEŃ
z dnia 25 lipca 1986 r.
w sprawie trybu postępowania kwalifikacyjnego przy zatrudnianiu na stanowisku profesora kontraktowego i docenta kontraktowego w jednostce badawczo-rozwojowej.

Na podstawie art. 35 ust. 7 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kandydatów na stanowisko profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego wysuwa rada naukowa z własnej inicjatywy lub na wniosek dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej; rada podejmuje także uchwałę o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego w odniesieniu do wysuniętych kandydatów.
2.
Po podjęciu uchwały o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego rada naukowa:
1)
uprawniona do nadawania stopni naukowych - wybiera spośród członków rady co najmniej 3-osobową komisję kwalifikacyjną i wyznacza jej przewodniczącego oraz powołuje nie mniej niż 3 recenzentów opiniujących dorobek praktyczny lub naukowy kandydata, w tym co najmniej 2 recenzentów spoza grona rady naukowej i spoza grona osób zatrudnionych w dotychczasowym miejscu pracy kandydata,
2)
nie uprawniona do nadawania stopni naukowych - zwraca się do uprawnionej do nadawania stopni naukowych rady naukowej jednostki badawczo-rozwojowej reprezentującej analogiczną lub zbieżną dyscyplinę naukową albo do uprawnionej do nadawania stopni naukowych i reprezentującej analogiczną lub zbieżną dyscyplinę naukową rady wydziału szkoły wyższej lub rady naukowej placówki Polskiej Akademii Nauk - o dokonanie oceny dorobku, o którym mowa w pkt 1. Oceny dokonuje komisja kwalifikacyjna tworzona na zasadach określonych w pkt 1, z tym że co najmniej 2 recenzentów opiniujących dorobek kandydata powinno pochodzić spoza grona rady naukowej występującej z wnioskiem o dokonanie oceny, jak i spoza osób zatrudnionych w dotychczasowym miejscu pracy kandydata.
3.
W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą osoby zatrudnione na stanowisku profesora lub docenta, lub posiadające stopień naukowy doktora habilitowanego. Recenzenci opiniujący dorobek kandydata muszą posiadać kwalifikacje wymagane dla członka komisji.
4.
Dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej, której rada naukowa podjęła uchwałę o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego określonego w ust. 1, zwraca się do dotychczasowego zakładu pracy kandydata o opinię o pracy zawodowej oraz jego postawie społecznej i etycznej; opinię tę dyrektor przekazuje komisji kwalifikacyjnej.
5.
Komisja kwalifikacyjna, po zapoznaniu się z opiniami recenzentów oraz opinią, o której mowa w ust. 4, przedstawia radzie naukowej, która wszczęła postępowanie kwalifikacyjne, ocenę dorobku praktycznego lub naukowego kandydata wraz z uzasadnieniem i uzyskanymi opiniami.
§  2.
Na podstawie oceny dorobku kandydata przedstawionego przez komisję kwalifikacyjną i uzyskanych opinii rada naukowa podejmuje uchwałę w sprawie zatrudnienia kandydata na stanowisku profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego i przekazuje ją dyrektorowi jednostki badawczo-rozwojowej.
§  3.
1.
Dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej zawiadamia organ sprawujący nadzór nad tą jednostką o zamiarze zatrudnienia kandydata na stanowisku profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego. Organowi sprawującemu nadzór przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu w terminie jednego miesiąca od zawiadomienia.
2.
Wniosek w sprawie zatrudnienia kandydata na stanowisku profesora kontraktowego lub docenta kontraktowego sporządzany jest na podstawie uchwały rady naukowej i zgodnie z wymaganiami ustalonymi przez Centralną Komisję Kwalifikacyjną do Spraw Kadr Naukowych dla wniosków o zatrudnienie na stanowisku docenta osoby posiadającej stopień naukowy doktora.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.31.227

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania kwalifikacyjnego przy zatrudnianiu na stanowisku profesora kontraktowego i docenta kontraktowego w jednostce badawczo-rozwojowej.
Data aktu: 25/07/1986
Data ogłoszenia: 17/11/1986
Data wejścia w życie: 17/11/1986