Tryb przyznawania świadczeń zawodnikom sportowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 1 października 1985 r.
w sprawie trybu przyznawania świadczeń zawodnikom sportowym.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) i § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1985 r. w sprawie zakresu i zasad przyznawania zawodnikom świadczeń umożliwiających osiąganie wysokiego poziomu sportowego (Dz. U. Nr 40, poz. 191) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa tryb przyznawania zawodnikom świadczeń, o których mowa w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1985 r. w sprawie zakresu i zasad przyznawania zawodnikom świadczeń umożliwiających osiąganie wysokiego poziomu sportowego (Dz. U. Nr 40, poz. 191), zwanego dalej "rozporządzeniem".
§  2.
1.
Ekwiwalent z tytułu utraconych zarobków wypłaca stowarzyszenie lub związek stowarzyszeń kultury fizycznej, na którego wniosek zostało udzielone zawodnikowi zwolnienie.
2.
Ekwiwalent wypłaca się zawodnikowi na podstawie zaświadczenia o wysokości utraconego zarobku, wystawionego przez zakład pracy, w którym zawodnik jest zatrudniony, z zastrzeżeniem przepisu § 2 ust. 2 rozporządzenia.
3.
Utracony zarobek jest wyliczany na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia jak za urlop wypoczynkowy.
§  3.
1.
Na wniosek zawodnika, a w razie gdy zawodnik nie jest pełnoletni - na wniosek jego ustawowego przedstawiciela, stowarzyszenie kultury fizycznej może opłacać korepetycje.
2.
Wniosek określony w ust. 1 powinien być zaopiniowany przez kierownika szkolenia w stowarzyszeniu oraz wychowawcę w szkole, do której uczęszcza zawodnik.
3.
Decyzję o udzieleniu pomocy w nauce podejmuje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej lub organizator zgrupowania szkoleniowego.
4.
Stowarzyszenie kultury fizycznej lub organizator zgrupowania szkoleniowego płaci za korepetycje bezpośrednio instytucji prowadzącej korepetycje lub osobie udzielającej korepetycji, po przedstawieniu rachunku.
5.
Na wniosek zawodnika decyzję o udzieleniu pomocy w adaptacji do pracy zawodowej podejmuje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej, którego zawodnik jest członkiem.
6.
Stowarzyszenie kultury fizycznej wpłaca należność za uczestnictwo w kursie przysposobienia zawodowego bezpośrednio instytucji prowadzącej szkolenie zawodowe.
§  4.
1.
Zapomogę losową przyznaje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej na wniosek zawodnika.
2.
Do wniosku o zapomogę zawodnik jest obowiązany dołączyć dokument potwierdzający zdarzenie losowe uzasadniające ubieganie się o zapomogę.
§  5.
Na wniosek zawodniczki decyzję o udzieleniu zasiłku miesięcznego, o którym mowa w § 6 rozporządzenia, podejmuje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej, którego zawodniczka jest członkiem.
§  6.
1.
Zawodnik pobierający stypendium sportowe może uzyskać pisemne zobowiązanie stowarzyszenia kultury fizycznej dotyczące udzielenia zapomogi pieniężnej na uzupełnienie wymaganego wkładu do spółdzielni mieszkaniowej w wysokości do 50%, na mieszkanie typu lokatorskiego o normatywnej powierzchni.
2.
Przekazanie środków finansowych na konto spółdzielni, której członkiem jest zawodnik, następuje po zawiadomieniu o terminie zasiedlenia mieszkania.
3.
W razie:
1)
ustania członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej na skutek wystąpienia, wykreślenia lub wykluczenia ze spółdzielni,
2)
zmiany przynależności do stowarzyszenia kultury fizycznej,

wydane zobowiązanie dotyczące udzielenia zapomogi będzie cofnięte.

4.
Po wpłaceniu zapomogi uzupełniającej na konto spółdzielni i przed zamieszkaniem w przydzielonym lokalu w wypadkach wymienionych w ust. 3 zapomoga podlega zwrotowi na rachunek wpłacającego stowarzyszenia kultury fizycznej.
§  7.
1.
Nagrody za wybitne osiągnięcia w skali światowej i międzynarodowej, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2, przyznaje Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu na wniosek polskiego związku sportowego lub centralnej instancji stowarzyszenia kultury fizycznej.
2.
Nagrody za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, uzyskane na spartakiadzie armii zaprzyjaźnionych, międzynarodowych mistrzostwach klubów gwardyjskich, uniwersjadzie, akademickich mistrzostwach świata itp., przyznają stowarzyszenia lub jednostki organizacyjne prowadzące działalność sportową, o których mowa w art. 15 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181), na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
3.
Nagrody za wybitne osiągnięcia w skali krajowej przyznają zarządy stowarzyszeń kultury fizycznej, których zawodnik jest członkiem.
4.
Źródłem finansowania nagród, o których mowa:
1)
w ust. 1 - jest Centralny Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej,
2)
w ust. 2 i 3 - są środki pozostające w dyspozycji jednostek i stowarzyszeń kultury fizycznej.
§  8.
1.
Premie, o których mowa w § 10 rozporządzenia, mogą być wypłacane ze środków nie przekraczających 33% wpływów netto ze sprzedaży biletów na zawody żużlowe, opłat za transmisje telewizyjne, opłat za reklamę na zawodach żużlowych, wpływów netto ze sprzedaży programów zawodów oraz wpływów ze składek członkowskich sekcji żużlowej.
2.
Regulaminy wypłacania premii, o których mowa w ust. 1, ustalone przez Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego, zatwierdza Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  9.
1.
Zespoły, o których mowa w § 11 rozporządzenia, mogą otrzymywać premie w wysokości nie przekraczającej:
1)
50% kwoty wynikającej z przemnożenia najwyższego stypendium sportowego przez liczbę zawodników biorących udział w zawodach - dla zespołów I ligi,
2)
25% kwoty wynikającej z przemnożenia najwyższego stypendium sportowego przez liczbę zawodników biorących udział w zawodach - dla zespołów II ligi.
2. 1
Źródłem finansowania premii, o których mowa w ust. 1, są dochody własne netto stowarzyszenia kultury fizycznej lub związków tych stowarzyszeń.
3.
Zarządy stowarzyszeń kultury fizycznej ustalą szczegółowe regulaminy premiowania, uwzględniające zróżnicowanie premii zależnie od rangi zawodów i wkładu poszczególnych zawodników w osiągnięty wynik.
§  10.
1.
Reprezentanci Polski w dyscyplinach sportu wymienionych w § 11 rozporządzenia mogą otrzymywać premie za wygrane zawody międzypaństwowe:
1)
mistrzowskie lub pucharowe - w wysokości nie przekraczającej 2-krotnego najwyższego miesięcznego stypendium sportowego,
2)
towarzyskie - w wysokości nie przekraczającej najwyższego miesięcznego stypendium sportowego.
2.
Premie przyznają i wypłacają właściwe polskie związki sportowe.
3.
Regulaminy wypłacania premii, o których mowa w ust. 1, ustalone przez właściwe polskie związki sportowe, zatwierdza Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  11. 2
(skreślony).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej z dnia 12 czerwca 1989 r. (M.P.89.20.145) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1989 r.
2 § 11 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej z dnia 12 czerwca 1989 r. (M.P.89.20.145) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1989 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024