Tryb przyznawania świadczeń zawodnikom sportowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 1 października 1985 r.
w sprawie trybu przyznawania świadczeń zawodnikom sportowym.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) i § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1985 r. w sprawie zakresu i zasad przyznawania zawodnikom świadczeń umożliwiających osiąganie wysokiego poziomu sportowego (Dz. U. Nr 40, poz. 191) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa tryb przyznawania zawodnikom świadczeń, o których mowa w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1985 r. w sprawie zakresu i zasad przyznawania zawodnikom świadczeń umożliwiających osiąganie wysokiego poziomu sportowego (Dz. U. Nr 40, poz. 191), zwanego dalej "rozporządzeniem".
§  2.
1.
Ekwiwalent z tytułu utraconych zarobków wypłaca stowarzyszenie lub związek stowarzyszeń kultury fizycznej, na którego wniosek zostało udzielone zawodnikowi zwolnienie.
2.
Ekwiwalent wypłaca się zawodnikowi na podstawie zaświadczenia o wysokości utraconego zarobku, wystawionego przez zakład pracy, w którym zawodnik jest zatrudniony, z zastrzeżeniem przepisu § 2 ust. 2 rozporządzenia.
3.
Utracony zarobek jest wyliczany na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia jak za urlop wypoczynkowy.
§  3.
1.
Na wniosek zawodnika, a w razie gdy zawodnik nie jest pełnoletni - na wniosek jego ustawowego przedstawiciela, stowarzyszenie kultury fizycznej może opłacać korepetycje.
2.
Wniosek określony w ust. 1 powinien być zaopiniowany przez kierownika szkolenia w stowarzyszeniu oraz wychowawcę w szkole, do której uczęszcza zawodnik.
3.
Decyzję o udzieleniu pomocy w nauce podejmuje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej lub organizator zgrupowania szkoleniowego.
4.
Stowarzyszenie kultury fizycznej lub organizator zgrupowania szkoleniowego płaci za korepetycje bezpośrednio instytucji prowadzącej korepetycje lub osobie udzielającej korepetycji, po przedstawieniu rachunku.
5.
Na wniosek zawodnika decyzję o udzieleniu pomocy w adaptacji do pracy zawodowej podejmuje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej, którego zawodnik jest członkiem.
6.
Stowarzyszenie kultury fizycznej wpłaca należność za uczestnictwo w kursie przysposobienia zawodowego bezpośrednio instytucji prowadzącej szkolenie zawodowe.
§  4.
1.
Zapomogę losową przyznaje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej na wniosek zawodnika.
2.
Do wniosku o zapomogę zawodnik jest obowiązany dołączyć dokument potwierdzający zdarzenie losowe uzasadniające ubieganie się o zapomogę.
§  5.
Na wniosek zawodniczki decyzję o udzieleniu zasiłku miesięcznego, o którym mowa w § 6 rozporządzenia, podejmuje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej, którego zawodniczka jest członkiem.
§  6.
1.
Zawodnik pobierający stypendium sportowe może uzyskać pisemne zobowiązanie stowarzyszenia kultury fizycznej dotyczące udzielenia zapomogi pieniężnej na uzupełnienie wymaganego wkładu do spółdzielni mieszkaniowej w wysokości do 50%, na mieszkanie typu lokatorskiego o normatywnej powierzchni.
2.
Przekazanie środków finansowych na konto spółdzielni, której członkiem jest zawodnik, następuje po zawiadomieniu o terminie zasiedlenia mieszkania.
3.
W razie:
1)
ustania członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej na skutek wystąpienia, wykreślenia lub wykluczenia ze spółdzielni,
2)
zmiany przynależności do stowarzyszenia kultury fizycznej,

wydane zobowiązanie dotyczące udzielenia zapomogi będzie cofnięte.

4.
Po wpłaceniu zapomogi uzupełniającej na konto spółdzielni i przed zamieszkaniem w przydzielonym lokalu w wypadkach wymienionych w ust. 3 zapomoga podlega zwrotowi na rachunek wpłacającego stowarzyszenia kultury fizycznej.
§  7.
1.
Nagrody za wybitne osiągnięcia w skali światowej i międzynarodowej, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2, przyznaje Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu na wniosek polskiego związku sportowego lub centralnej instancji stowarzyszenia kultury fizycznej.
2.
Nagrody za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, uzyskane na spartakiadzie armii zaprzyjaźnionych, międzynarodowych mistrzostwach klubów gwardyjskich, uniwersjadzie, akademickich mistrzostwach świata itp., przyznają stowarzyszenia lub jednostki organizacyjne prowadzące działalność sportową, o których mowa w art. 15 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181), na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
3.
Nagrody za wybitne osiągnięcia w skali krajowej przyznają zarządy stowarzyszeń kultury fizycznej, których zawodnik jest członkiem.
4.
Źródłem finansowania nagród, o których mowa:
1)
w ust. 1 - jest Centralny Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej,
2)
w ust. 2 i 3 - są środki pozostające w dyspozycji jednostek i stowarzyszeń kultury fizycznej.
§  8.
1.
Premie, o których mowa w § 10 rozporządzenia, mogą być wypłacane ze środków nie przekraczających 33% wpływów netto ze sprzedaży biletów na zawody żużlowe, opłat za transmisje telewizyjne, opłat za reklamę na zawodach żużlowych, wpływów netto ze sprzedaży programów zawodów oraz wpływów ze składek członkowskich sekcji żużlowej.
2.
Regulaminy wypłacania premii, o których mowa w ust. 1, ustalone przez Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego, zatwierdza Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  9.
1.
Zespoły, o których mowa w § 11 rozporządzenia, mogą otrzymywać premie w wysokości nie przekraczającej:
1)
50% kwoty wynikającej z przemnożenia najwyższego stypendium sportowego przez liczbę zawodników biorących udział w zawodach - dla zespołów I ligi,
2)
25% kwoty wynikającej z przemnożenia najwyższego stypendium sportowego przez liczbę zawodników biorących udział w zawodach - dla zespołów II ligi.
2. 1
Źródłem finansowania premii, o których mowa w ust. 1, są dochody własne netto stowarzyszenia kultury fizycznej lub związków tych stowarzyszeń.
3.
Zarządy stowarzyszeń kultury fizycznej ustalą szczegółowe regulaminy premiowania, uwzględniające zróżnicowanie premii zależnie od rangi zawodów i wkładu poszczególnych zawodników w osiągnięty wynik.
§  10.
1.
Reprezentanci Polski w dyscyplinach sportu wymienionych w § 11 rozporządzenia mogą otrzymywać premie za wygrane zawody międzypaństwowe:
1)
mistrzowskie lub pucharowe - w wysokości nie przekraczającej 2-krotnego najwyższego miesięcznego stypendium sportowego,
2)
towarzyskie - w wysokości nie przekraczającej najwyższego miesięcznego stypendium sportowego.
2.
Premie przyznają i wypłacają właściwe polskie związki sportowe.
3.
Regulaminy wypłacania premii, o których mowa w ust. 1, ustalone przez właściwe polskie związki sportowe, zatwierdza Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  11. 2
(skreślony).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej z dnia 12 czerwca 1989 r. (M.P.89.20.145) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1989 r.
2 § 11 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej z dnia 12 czerwca 1989 r. (M.P.89.20.145) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1989 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.34.228

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb przyznawania świadczeń zawodnikom sportowym.
Data aktu: 01/10/1985
Data ogłoszenia: 15/11/1985
Data wejścia w życie: 15/11/1985