Badania lekarskie osób kierujących tramwajami oraz sprawdzanie ich kwalifikacji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 11 września 1984 r.
w sprawie badań lekarskich osób kierujących tramwajami oraz sprawdzania ich kwalifikacji.

Na podstawie art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
Skierowania na badania lekarskie sprawności fizycznej i psychicznej, zwane dalej "badaniami lekarskim", wydają:
1)
osobom kierującym tramwajami, zwanymi dalej "motorniczymi", jeżeli uczestniczyły w wypadku drogowym, w którym są zabici lub ranni - komórki organizacyjne ruchu drogowego organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub zakłady pracy,
2)
kandydatom na motorniczych oraz motorniczym w innych wypadkach niż wymienione w pkt 1 - zakłady pracy.
§  2.
Skierowania na badania okresowe motorniczym wydają zakłady pracy.
§  3.
1.
Właściwy zakład służby zdrowia przeprowadza badania i wydaje badanemu świadectwo lekarskie, pozostawiając jego kopię u siebie.
2.
W sprawach zakresu i trybu badań lekarskich, nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kierowców pojazdów samochodowych.
§  4.
Na podstawie świadectwa lekarskiego zakład pracy wpisuje wyniki badań okresowych do karty kontrolnej badań okresowych; świadectwo wydane w wyniku badania okresowego jest ważne do następnego badania okresowego, chyba że lekarz wyznaczy termin wcześniejszy.
§  5.
Zakład pracy przechowuje karty kontrolne badań okresowych w aktach motorniczego.
§  6.
W razie przejścia motorniczego do pracy w innym zakładzie komunikacji miejskiej, zakład pracy przekazuje nowemu zakładowi kartę badań okresowych.
§  7.
1.
Skierowania na badania psychologiczne wydają:
1)
osobom ubiegającym się o pozwolenie na kierowanie tramwajami - zakład pracy,
2)
w związku z badaniami stanu zdrowia - właściwe zakłady służby zdrowia, w których przeprowadzane są badania lekarskie.
2.
W sprawach badań psychologicznych, nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kierowców pojazdów samochodowych.
3.
Wynik badania psychologicznego przedstawia się w orzeczeniu; kopię orzeczenia przesyła się niezwłocznie do zakładu, który skierował daną osobę na badania.
§  8.
1.
Sprawdzeniu kwalifikacji podlegają osoby:
1)
ubiegające się o przywrócenie uprawnienia do kierowania tramwajami, cofniętego na okres dłuższy niż rok lub w związku z utratą kwalifikacji,
2)
ubiegające się o zwrot pozwolenia na kierowanie tramwajami, którego były pozbawione na okres dłuższy niż rok,
3)
posiadające uprawnienia do kierowania tramwajami, skierowane przez zakład pracy w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do ich kwalifikacji.
2.
Sprawdzenia kwalifikacji osób, o których mowa w ust. 1, dokonują komisje egzaminacyjne uprawnione do egzaminowania osób ubiegających się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie tramwajów, powołane przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej, właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024