Badania lekarskie osób kierujących tramwajami oraz sprawdzanie ich kwalifikacji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 11 września 1984 r.
w sprawie badań lekarskich osób kierujących tramwajami oraz sprawdzania ich kwalifikacji.

Na podstawie art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
Skierowania na badania lekarskie sprawności fizycznej i psychicznej, zwane dalej "badaniami lekarskim", wydają:
1)
osobom kierującym tramwajami, zwanymi dalej "motorniczymi", jeżeli uczestniczyły w wypadku drogowym, w którym są zabici lub ranni - komórki organizacyjne ruchu drogowego organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub zakłady pracy,
2)
kandydatom na motorniczych oraz motorniczym w innych wypadkach niż wymienione w pkt 1 - zakłady pracy.
§  2.
Skierowania na badania okresowe motorniczym wydają zakłady pracy.
§  3.
1.
Właściwy zakład służby zdrowia przeprowadza badania i wydaje badanemu świadectwo lekarskie, pozostawiając jego kopię u siebie.
2.
W sprawach zakresu i trybu badań lekarskich, nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kierowców pojazdów samochodowych.
§  4.
Na podstawie świadectwa lekarskiego zakład pracy wpisuje wyniki badań okresowych do karty kontrolnej badań okresowych; świadectwo wydane w wyniku badania okresowego jest ważne do następnego badania okresowego, chyba że lekarz wyznaczy termin wcześniejszy.
§  5.
Zakład pracy przechowuje karty kontrolne badań okresowych w aktach motorniczego.
§  6.
W razie przejścia motorniczego do pracy w innym zakładzie komunikacji miejskiej, zakład pracy przekazuje nowemu zakładowi kartę badań okresowych.
§  7.
1.
Skierowania na badania psychologiczne wydają:
1)
osobom ubiegającym się o pozwolenie na kierowanie tramwajami - zakład pracy,
2)
w związku z badaniami stanu zdrowia - właściwe zakłady służby zdrowia, w których przeprowadzane są badania lekarskie.
2.
W sprawach badań psychologicznych, nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kierowców pojazdów samochodowych.
3.
Wynik badania psychologicznego przedstawia się w orzeczeniu; kopię orzeczenia przesyła się niezwłocznie do zakładu, który skierował daną osobę na badania.
§  8.
1.
Sprawdzeniu kwalifikacji podlegają osoby:
1)
ubiegające się o przywrócenie uprawnienia do kierowania tramwajami, cofniętego na okres dłuższy niż rok lub w związku z utratą kwalifikacji,
2)
ubiegające się o zwrot pozwolenia na kierowanie tramwajami, którego były pozbawione na okres dłuższy niż rok,
3)
posiadające uprawnienia do kierowania tramwajami, skierowane przez zakład pracy w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do ich kwalifikacji.
2.
Sprawdzenia kwalifikacji osób, o których mowa w ust. 1, dokonują komisje egzaminacyjne uprawnione do egzaminowania osób ubiegających się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie tramwajów, powołane przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej, właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024