Fundusz przeciwalkoholowy.

UCHWAŁA Nr 177
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 grudnia 1983 r.
w sprawie funduszu przeciwalkoholowego.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się Centralny Fundusz Przeciwalkoholowy, zwany dalej "Funduszem Centralnym", oraz wojewódzkie fundusze przeciwalkoholowe, zwane dalej "funduszami wojewódzkimi", na finansowanie wydatków związanych z przeciwdziałaniem alkoholizmowi.
§  2.
1.
Dochodem Funduszu Centralnego jest dotacja z budżetu państwa, określana corocznie przez Radę Ministrów na wniosek Komisji do Spraw Przeciwdziałania Alkoholizmowi, w wysokości do 3% wartości sprzedaży w skali rocznej napojów alkoholowych stosownie do programów działania ustalanych corocznie przez właściwe organy administracji państwowej oraz organizacje społeczne.
2.
Dochodem funduszu wojewódzkiego jest dotacja z Funduszu Centralnego w wysokości określanej corocznie przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej stosownie do corocznie ustalanych wojewódzkich programów działania.
3.
Ponadto dochodami funduszów, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być:
1)
dobrowolne wpłaty zakładów pracy z funduszów przeznaczonych na cele socjalne,
2)
środki pochodzące z imprez organizowanych na cele przeciwdziałania alkoholizmowi,
3)
dobrowolne wpłaty organizacji spółdzielczych, pochodzące ze środków przeznaczonych na cele społeczno-wychowawcze,
4)
inne dobrowolne wpłaty.
§  3.
1.
Środki funduszów przeznacza się na finansowanie wydatków określonych w art. 11 ust. 2 i art. 23 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230), zwanej dalej "ustawą", a w szczególności na:
1)
budowę, adaptację, remonty i wyposażenie oraz inwestycje towarzyszące placówek lecznictwa odwykowego, izb wytrzeźwień, domów pomocy społecznej, zakładów pracy chronionej dla osób uzależnionych od alkoholu i zakładów opieki zdrowotnej prowadzących leczenie lub rehabilitację osób nadużywających alkoholu,
2)
pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin,
3)
działalność informacyjno-wychowawczą i oświatowo-zdrowotną dla ogółu ludności lub określonych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i załóg pracowniczych,
4)
pracę opiekuńczo-wychowawczą w szkole i poza szkołą oraz budowę i adaptację placówek opiekuńczych i wychowawczych,
5)
badania naukowe związane z wychowaniem w trzeźwości i przeciwdziałaniem alkoholizmowi,
6)
wydatki związane z kształceniem oraz zatrudnianiem w niepełnym wymiarze czasu pracy personelu na potrzeby placówek lecznictwa odwykowego i działalności profilaktycznej,
7)
wydatki związane z zatrudnianiem osób w niepełnym wymiarze czasu pracy w organizacjach społecznych mających na celu krzewienie trzeźwości i abstynencji,
8)
wpłaty na rzecz Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury z przeznaczeniem na działalność związaną z przeciwdziałaniem alkoholizmowi,
9)
inne wydatki określone w programach przeciwdziałania alkoholizmowi oraz w przepisach wykonawczych do ustawy, w tym także wydatki związane z działalnością komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi.
2.
Na podstawie ustalanego corocznie przez Radę Ministrów wskaźnika wydatków pokrywanych z dotacji budżetu państwa Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów, po rozpatrzeniu propozycji Komisji do Spraw Przeciwdziałania Alkoholizmowi, ustala na dany rok środki na cele, o których mowa w ust. 1.
§  4. 1
Plan wykorzystania Funduszu Centralnego opracowuje corocznie Minister Zdrowia i Opieki Społecznej i przedstawia do zaopiniowania Komisji do Spraw Przeciwdziałania Alkoholizmowi.
§  5. 2
 
1.
Środkami Funduszu Centralnego dysponuje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej zgodnie z planem, o którym mowa w § 4.
2.
Środkami funduszu wojewódzkiego dysponuje wojewódzka rada narodowa.
3.
Środkami funduszu wojewódzkiego administruje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zgodnie z planem uchwalonym przez radę narodową.
4.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, po zasięgnięciu opinii komisji wojewódzkiej do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi, przedstawia radzie narodowej do uchwalenia projekt planu funduszu wojewódzkiego oraz roczne sprawozdanie z wykonania tego planu.
§  6. 3
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przedstawia Komisji do Spraw Przeciwdziałania Alkoholizmowi roczne sprawozdania ze sposobu wykorzystania Funduszu Centralnego i funduszów wojewódzkich.
§  7.
Środki Funduszu Centralnego i środki funduszów wojewódzkich nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
§  8.
W sprawach nie unormowanych w uchwale stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi, wydane na podstawie Prawa budżetowego.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1983 r.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 221 z dnia 30 grudnia 1988 r. (M.P.88.37.341) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1989 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 221 z dnia 30 grudnia 1988 r. (M.P.88.37.341) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1989 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 221 z dnia 30 grudnia 1988 r. (M.P.88.37.341) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024