Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla bankowości PRL".

UCHWAŁA Nr 147
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 paźdzernika 1983 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla bankowości PRL".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla bankowości PRL", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom banków oraz osobom współpracującym z bankami, w uznaniu ich:
1)
wieloletniej i nienagannej pracy zawodowej,
2)
osiągnięć w usprawnianiu i zwiększaniu efektywności działalności banku,
3)
osiągnięć w dziedzinie organizacji i techniki pracy bankowej.
2.
Odznaka jest jednostopniowa.
§  3.
Odznakę nadaje Prezes Narodowego Banku Polskiego na wniosek właściwego prezesa banku, a w Narodowym Banku Polskim - na wniosek dyrektora Departamentu Kadr i Zatrudnienia.
§  4.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłoszonej do wyróżnienia: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nazwę zakładu pracy i stanowisko służbowe oraz uzasadnienie wniosku.
§  5.
Wnioski o nadanie odznaki należy przedstawić Prezesowi Narodowego Banku Polskiego najpóźniej na dwa miesiące przed zamierzonym terminiem nadania.
§  6.
1.
Odznaką "Zasłużony dla bankowości PRL" jest okrągły, srebrzony medal o średnicy 29 mm. Na licowej stronie pośrodku na tle z czerwonej emalii jest umieszczony srebrzony orzeł. W otoku na tle z białej emalii jest umieszczony srebrzony napis: ZASŁUŻONY DLA BANKOWOŚCI PRL. Odwrotna strona medalu jest gładka, srebrzona. Medal jest zawieszony na prostokątnej klamrze o wymiarach 19 mm na 10 mm, pokrytej w górnej połowie białą i w dolnej czerwoną emalią.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  7.
1.
Odznakę wręcza Prezes Narodowego Banku Polskiego lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Wręczenie odznaki odbywa się uroczyście, zwłaszcza z okazji Święta Pracy, Święta Odrodzenia Polski, przejścia na emeryturę oraz w związku z jubileuszem działalności jednostki organizacyjnej.
3.
Osobie wyróżnionej wręcza się również legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
§  8.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  9.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Prezes Narodowego Banku Polskiego może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd, lub jeżeli osoba wyróżniona stała się niegodna jej posiadania.
§  10.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  11.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Narodowy Bank Polski.
§  12.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji.
§  13.
Koszty związane z nadawaniem odznaki pokrywa się ze środków Narodowego Banku Polskiego.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA BANKOWOŚCI PRL"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.38.217

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla bankowości PRL".
Data aktu: 24/10/1983
Data ogłoszenia: 29/11/1983
Data wejścia w życie: 29/11/1983