Szczegółowe zasady i tryb nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej".

ZARZĄDZENIE Nr 29
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 grudnia 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej".

Na podstawie art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 i Nr 25, poz. 187) oraz w związku z art. 184 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 14, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Medal Komisji Edukacji Narodowej, zwany dalej "Medalem", będzie nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w zakresie nauk pedagogicznych, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a zwłaszcza:
1)
autorom wybitnych prac pedagogicznych i pomocy naukowych,
2)
autorom wyróżniających się podręczników, skryptów i pomocy naukowych,
3)
inicjatorom i organizatorom nowych metod nauczania i oddziaływania wychowawczego,
4)
nauczycielom, nauczycielom akademickim i innym pracownikom szkół oraz szkół wyższych za długoletnią, wzorową działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą,
5)
wyróżniającym się organizatorom procesu dydaktycznego i pracy szkół oraz szkół wyższych,
6)
wyróżniającym się pracownikom nadzoru i doradztwa pedagogicznego,
7)
bibliotekarzom zasłużonym w rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży,
8)
autorom utworów literackich, dzieł scenicznych, muzycznych, plastycznych, filmowych, widowisk telewizyjnych i audycji radiowych, które wywierają szczególnie wartościowy wpływ wychowawczy na dzieci i młodzież,
9)
działaczom społecznym i innym osobom, których działalność wydatnie przyczynia się do rozwoju oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego.
2.
Medal może być nadawany osobom, które wykazały się w okresie co najmniej 10-letnim wyróżniającą się działalnością dydaktyczną, wychowawczą lub opiekuńczą, działalnością w zakresie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży albo inną działalnością wydatnie przyczyniającą się do rozwoju oświaty i wychowania.
§  2.
Medal nadaje Minister Oświaty i Wychowania z okazji Dnia Edukacji Narodowej z własnej inicjatywy albo na wniosek:
1)
właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego,
2)
ministra (kierownika urzędu centralnego), właściwego centralnego organu związków spółdzielczych, instytucji lub organizacji społecznych prowadzących statutową działalność oświatowo-wychowawczą i kształcenie artystyczne.
§  3.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
2)
opis zasług uzasadniających nadanie Medalu oraz charakterystykę dotychczasowej pracy zawodowej i postawy społecznej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
3)
opinię zakładu pracy, w którym pracuje osoba przedstawiona do wyróżnienia,
4)
dane o posiadanych orderach, odznaczeniach i wyróżnieniach.
2.
Wniosek o nadanie Medalu powinien być zgłoszony nie później niż do dnia 31 maja każdego roku kalendarzowego.
§  4.
1.
Medal Komisji Edukacji Narodowej posiada kształt krążka o średnicy 36 mm i wykonany jest z metalu koloru jasnobrązowego. Licowa strona medalu składa się z wizerunku otwartej księgi przełożonej gałązką laurową oraz napisu w otoku "Medal Komisji Edukacji Narodowej"; na odwrotnej stronie medalu jest umieszczony napis "Polska Rzeczpospolita Ludowa", w dolnej i górnej części napisu znajdują się liście laurowe. Medal jest zawieszony na czerwonej wstążce o szerokości 35 mm z trzema białymi paskami - dwoma po zewnętrznej stronie wstążki o szerokości 5 mm i środkowym o szerokości 2 mm.
2.
Wzór Medalu zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Wzór legitymacji upoważniającej do noszenia Medalu zawiera załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  5.
Medal wręcza Minister Oświaty i Wychowania lub upoważniona przez niego osoba.
§  6.
1.
Medal nosi się na lewej stronie piersi, bezpośrednio po orderach i odznaczeniach państwowych.
2.
Medal nosi się podczas uroczystych akademii organizowanych z okazji świąt państwowych i Dnia Edukacji Narodowej oraz w innych okolicznościach, według uznania wyróżnionego.
3.
Zamiast Medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę.
§  7.
1.
Utrata Medalu następuje wskutek prawomocnego skazania na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Oświaty i Wychowania może osobę wyróżnioną pozbawić Medalu w razie stwierdzenia, że nadanie Medalu nastąpiło na podstawie sfałszowanych dokumentów lub gdy osoba ta stała się niegodna Medalu.
§  8.
Traci moc zarządzenie nr 63 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 1967 r. w sprawie określenia zasad nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", jego wzoru oraz trybu jego wręczania i noszenia (Monitor Polski Nr 54, poz. 266).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

(format 2 A7)

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024