Wynagradzanie za prace powierzane pracownikom przez uspołecznione zakłady pracy na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia.

UCHWAŁA Nr 244
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 listopada 1982 r.
w sprawie wynagradzania za prace powierzane pracownikom przez uspołecznione zakłady pracy na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia.

Na podstawie art. 79 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23 i z 1982 r. Nr 31, poz. 214) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa zasady wynagradzania pracowników uspołecznionych zakładów pracy za prace wykonywane na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia zawieranych z tymi zakładami pracy.
2.
Uspołecznione zakłady pracy mogą zawierać umowy o dzieło lub umowy zlecenia z pracownikami własnymi, jeżeli prace będące przedmiotem umów nie należą do obowiązków pracowników i są wykonywane poza obowiązującym pracownika wymiarem czasu pracy.
§  2.
Przy określaniu wysokości wynagrodzeń za prace wykonywane przez pracownika na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia uspołecznione zakłady pracy powinny kierować się następującymi zasadami:
1)
wynagrodzenie powinno być określane na podstawie jednostkowych stawek wynagrodzenia ustalonych za te prace w przepisach o wynagradzaniu pracowników danego zakładu pracy bądź w przepisach powszechnie obowiązujących, z tym że stawki te mogą być podwyższane w granicach do 50%,
2)
jeżeli umowa obejmuje prace, na które nie zostały określone jednostkowe stawki wymienione w pkt 1, wynagrodzenie ustala się na podstawie liczby godzin niezbędnych do wykonania pracy oraz godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego pracownika o kwalifikacjach odpowiednich do wykonania pracy, z tym że stawka ta może być podwyższona w granicach do 100%,
3)
podwyższenie stawek wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1 i 2, może nastąpić w razie konieczności posiadania przez pracownika szczególnie wysokich kwalifikacji do wykonania pracy, krótkiego terminu wykonania pracy, konieczności jej wykonywania w godzinach nocnych lub w dniach ustawowo wolnych od pracy,
4)
przepisów pkt 1-3 nie stosuje się przy ustalaniu wynagrodzeń za wykonywane na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia roboty załadunkowe i wyładunkowe towarów, określonych odrębnymi przepisami, oraz przy ustalaniu wynagrodzeń za prace, za których wykonanie na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia ustalone zostały odrębne stawki wynagrodzenia.
§  3.
Zasady ustalania wynagrodzeń określone w § 2 stosuje się odpowiednio przy zawieraniu przez uspołecznione zakłady pracy umów o dzieło lub umów zlecenia z osobami fizycznymi nie będącymi pracownikami.
§  4.
Przepisów uchwały nie stosuje się do prac wykonywanych na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia określonych odrębnymi przepisami, a zwłaszcza:
1)
z zakresu twórczości lub działalności naukowej, oświatowej, artystycznej, literackiej bądź publicystycznej,
2)
realizatorskich i odtwórczych związanych z przygotowaniem i realizacją filmów, imprez artystycznych i rozrywkowych oraz z rozpowszechnianiem filmów, a także z realizacją programu radiowego i telewizyjnego,
3)
badawczych, powierzanych przez szkoły wyższe w ramach współpracy z jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  5.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 235 Rady Ministrów z dnia 26 września 1967 r. w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski z 1967 r. Nr 57, poz. 277, z 1971 r. Nr 31, poz. 196 i Nr 52, poz. 336 oraz z 1976 r. Nr 30, poz. 130),
2)
zarządzenie nr 3 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1968 r. w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w jednostkach państwowych i społecznych nie będących przedsiębiorstwami (Monitor Polski z 1968 r. Nr 2, poz. 8, z 1971 r. Nr 31, poz. 200 i z 1976 r. Nr 30, poz. 132),
3)
zarządzenie nr 81 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 października 1973 r. w sprawie zatrudniania pracowników w dodatkowych miejscach pracy oraz warunków zawierania z pracownikami umów zleceń i umów o dzieło,
4)
§ 4 ust. 1 i 2 uchwały nr 162 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1978 r. w sprawie wykonywania tłumaczeń tekstów technicznych i innych specjalistycznych na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1978 r. Nr 37, poz. 141 i z 1981 r. Nr 29, poz. 267).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.29.252

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wynagradzanie za prace powierzane pracownikom przez uspołecznione zakłady pracy na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia.
Data aktu: 19/11/1982
Data ogłoszenia: 09/12/1982
Data wejścia w życie: 09/12/1982