Prowadzenie punktów sprzedaży detalicznej na podstawie umowy na warunkach zlecenia.

UCHWAŁA Nr 160
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1977 r.
w sprawie prowadzenia punktów sprzedaży detalicznej na podstawie umowy na warunkach zlecenia.

W celu poprawy wykorzystania bazy materialno-technicznej handlu, usprawnienia pracy małych sklepów oraz poprawy poziomu obsługi konsumentów Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 
1. 
Przedsiębiorstwa państwowe mogą powierzać osobom fizycznym prowadzenie punktów sprzedaży detalicznej, tj. sklepów i punktów sprzedaży drobnodetalicznej, na podstawie umowy na warunkach zlecenia, zwanej dalej "umową".
2. 
Przekazaniu do prowadzenia na podstawie umowy podlegają punkty sprzedaży detalicznej o obsadzie 1-3-osobowej, bez względu na wielkość obrotów i rodzaj branży, z wyjątkiem punktów sprzedaży detalicznej mięsa i wędlin, wyrobów garmażeryjnych, wyrobów jubilerskich oraz napojów o zawartości powyżej 18% alkoholu, a także sklepów komisowych.
3. 
W uzasadnionych wypadkach mogą być przekazane punkty sprzedaży detalicznej o obsadzie 4-osobowej, z wyjątkiem punktów sprzedaży detalicznej określonych w ust. 2.
4. 
Decyzje w sprawie powierzania 4-osobowych punktów do prowadzenia na podstawie umów podejmuje przedsiębiorstwo, biorąc pod uwagę potrzebę poprawy ich działalności, poprawy wyników ekonomicznych oraz usprawnienia obsługi konsumentów.
§  2. 
1. 
Osoba prowadząca punkt sprzedaży detalicznej na podstawie umowy jest obowiązana wykonywać działalność handlową i usługi handlowe na warunkach zawartych w umowie oraz ponosić na rzecz przedsiębiorstwa zryczałtowaną kwotowo lub procentowo odpłatność w wysokości uzależnionej od wysokości obrotów.
2. 
Na okres trzech pierwszych lat prowadzenia punktu sprzedaży detalicznej na podstawie umowy ustala się stawkę ryczałtu kwotowo. Stawka ta nie może być podwyższona w razie przekroczenia wysokości obrotów przyjętych za podstawę jej wymiaru. W następnym okresie kwotę ryczałtu określa się procentowo od wysokości obrotów na okresy pięcioletnie. Zasady tej nie stosuje się w razie dokonania w szerszym zakresie urzędowych zmian cen.
3. 
Wysokość wpłaty kwotowej oraz stawki procentowej ustala się w momencie podpisywania umowy.
§  3. 
Wysokość obrotów punktu sprzedaży detalicznej prowadzonego na podstawie umowy ustala się, stosując zasady ewidencji określone przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  4. 
1. 
Osoba prowadząca punkt sprzedaży detalicznej na podstawie umowy może zatrudniać członków rodziny i inne osoby pozostające z nią we wspólnym gospodarstwie domowym lub korzystać z ich pomocy oraz zatrudniać pracowników.
2. 
Ubezpieczenia społeczne osób prowadzących punkty sprzedaży detalicznej na podstawie umowy regulują przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (Dz. U. Nr 45, poz. 232).
3. 
Osoba prowadząca punkt sprzedaży detalicznej na podstawie umowy jest pracodawcą osób zatrudnionych w tym punkcie.
§  5. 
Prawo pierwszeństwa w prowadzeniu punktu sprzedaży detalicznej na podstawie umowy mają:
1)
osoby, które dysponują własnymi lokalami lub zaangażują środki finansowe w budowę lokali handlowych,
2)
osoby, które aktualnie prowadzą 1-4-osobowe punkty sprzedaży detalicznej na podstawie umowy o pracę,
3)
pracownicy zarządów przedsiębiorstw handlowych, którzy wyrażą chęć prowadzenia punktu sprzedaży detalicznej na podstawie umowy, oraz pracownicy administracji państwowej.
§  6. 
Osoba zawierająca umowę może prowadzić działalność we własnym lokalu, w lokalu przedsiębiorstwa handlowego bądź w innym lokalu przydzielonym decyzją terenowego organu administracji państwowej.
§  7. 
1. 
Osoba prowadząca punkt sprzedaży detalicznej na podstawie umowy jest zobowiązana do:
1)
prowadzenia działalności handlowej zgodnie z obowiązującymi przepisami i zapewnienia sprawnego funkcjonowania placówki,
2)
utrzymania obiektu we właściwym stanie sanitarnym, przeprowadzania remontów w terminach określonych odpowiednimi przepisami dla lokali handlowych oraz konserwacji maszyn i urządzeń,
3)
stosowania cen detalicznych ustalonych przez Państwową Komisję Cen i jej oddziały lub upoważnione przez nią organy (dyrektorzy zjednoczeń i przedsiębiorstw),
4)
oznaczenia placówki szyldem zawierającym imię i nazwisko osoby prowadzącej punkt oraz wskazującym przynależność organizacyjną punktu.
2. 
Osoba prowadząca punkt sprzedaży detalicznej na podstawie umowy ma prawo zaopatrywania się w towary:
1)
w magazynach jednostek gospodarki uspołecznionej na równi z punktami sprzedaży detalicznej prowadzonymi bezpośrednio przez przedsiębiorstwo,
2)
u rzemieślników i osób trudniących się wytwórczością ludową i artystyczną,
3)
u producentów rolnych i ogrodniczych,
4)
u indywidualnych rybaków.
3. 
Osoba prowadząca punkt sprzedaży detalicznej na podstawie umowy może sprzedawać płody rolne z własnej działki oraz wykonane przez siebie kiszonki kapusty i ogórków, zakwasy do zup (żury, barszcze).
§  8. 
Obroty realizowane przez punkty sprzedaży detalicznej prowadzone na podstawie umowy zalicza się do wykonania zadań planowych przedsiębiorstwa.
§  9. 
1. 
Zapasy towarowe, wyposażenie oraz inne składniki majątkowe punktów sprzedaży detalicznej przekazanych do prowadzenia na podstawie umowy, nie będące środkami trwałymi, mogą być przekazane osobom prowadzącym te punkty odpłatnie, z możliwością rozłożenia należności na raty na zasadach określonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług.
2. 
Środki trwałe punktów sprzedaży detalicznej przekazywanych do prowadzenia na podstawie umowy mogą być zbyte osobom prowadzącym te punkty zgodnie z zasadami, o których mowa w § 11 pkt 1.
3. 
Przedsiębiorstwo zapewnia osobie prowadzącej punkt sprzedaży detalicznej na podstawie umowy możliwość uzupełniania wyposażenia punktu w urządzenia i maszyny, drobny sprzęt, materiały, odzież roboczą oraz pozostałe składniki wyposażenia - na warunkach pełnej odpłatności.
4. 
Osoba prowadząca punkt sprzedaży detalicznej na podstawie umowy może korzystać z kredytów obrotowych i inwestycyjnych na zasadach ustalonych dla rzemieślników.
§  10. 
1. 
Przy rozwiązywaniu umowy z osobą prowadzącą punkt sprzedaży detalicznej przedsiębiorstwo jest obowiązane odkupić wyposażenie oraz towary pełnowartościowe, a pozostałe (posezonowe, uszkodzone) przyjąć do sprzedaży na zasadach komisu.
2. 
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określi zasady odkupu wyposażenia.
§  10a.  1
1. 
Przedsiębiorstwa państwowe mogą powierzać osobom fizycznym prowadzenie placówek gastronomicznych i zakładów usługowych na podstawie umowy na warunkach zlecenia, zwanej dalej "umową".
2. 
Przekazaniu do prowadzenia na podstawie umowy podlegają punkty gastronomiczne i małe zakłady gastronomiczne o wielkości do 40 miejsc konsumenckich.
3. 
W uzasadnionych wypadkach mogą być przekazane do prowadzenia na podstawie umowy zakłady gastronomiczne inne niż wymienione w ust. 2, o zatrudnieniu nie przekraczającym 20 osób.
4. 
Przekazane do prowadzenia na podstawie umowy mogą być zakłady świadczące usługi dla ludności o zatrudnieniu do 5 osób.
5. 
Przepisy uchwały dotyczące przekazywania i prowadzenia punktów sprzedaży detalicznej stosuje się odpowiednio do przekazywania i prowadzenia placówek gastronomicznych i zakładów usługowych.
§  11. 
1. 
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w uzgodnieniu z Ministrem Finansów:
1)
zapewni opracowanie projektu uchwały Rady Ministrów ustalającej na podstawie art. 10 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) zasady zbywania przez przedsiębiorstwa państwowe środków trwałych osobom prowadzącym punkty sprzedaży detalicznej na podstawie umowy,
2)
ustali ogólne warunki umów lub wzorów umów na warunkach zlecenia o prowadzenie punktów sprzedaży detalicznej między jednostkami gospodarki uspołecznionej a osobami fizycznymi; umowy powinny być zawierane na czas nieograniczony, z prawem wypowiedzenia ich w terminie sześciomiesięcznym przez każdą z zainteresowanych stron.
2. 
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określi szczegółowe zasady prowadzenia punktów sprzedaży detalicznej na podstawie umowy.
3.  2
 Minister Handlu Wewnętrznego i Usług określi szczegółowe zasady przekazywania i prowadzenia placówek gastronomicznych i zakładów usługowych na podstawie umowy.
§  12.  3
 Wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego), prezydenci i naczelnicy miast, naczelnicy gmin (miast i gmin) zapewnią nadzór nad realizacją przepisów uchwały oraz funkcjonowaniem punktów sprzedaży detalicznej, placówek gastronomicznych i zakładów usługowych przekazanych do prowadzenia na podstawie umowy oraz zapewnią kontrolę ich realizacji.
§  13.  4
1. 
Zaleca się organizacjom społecznym i centralnym związkom spółdzielni, a w szczególności "Społem" Centralnemu Związkowi Spółdzielni Spożywców, stosowanie zasad, o których mowa w § 1-9, w odniesieniu do placówek handlowych prowadzonych przez organizacje społeczne i spółdzielnie zrzeszone w tych związkach, z tym że w pierwszej kolejności powinny być przekazane do prowadzenia na podstawie umowy punkty sprzedaży detalicznej artykułów żywnościowych o obsadzie 1-3-osobowej, głównie w miastach.
2. 
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni i organizacji społecznych stosowanie zasad uchwały w odniesieniu do placówek gastronomicznych i zakładów usługowych.
§  14. 
Traci moc decyzja nr 34 Prezydium Rządu z dnia 25 marca 1970 r. w sprawie prowadzenia uspołecznionych zakładów gastronomicznych, sklepów detalicznych, zakładów noclegowych i noclegowo-żywieniowych oraz niektórych usług turystycznych na podstawie umowy agencyjnej lub na podstawie umowy na warunkach zlecenia - w części dotyczącej punktów sprzedaży detalicznej.
§  15. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
1 § 10a dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 143 z dnia 30 września 1978 r. (M.P.78.32.116) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1978 r.
2 § 11 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 143 z dnia 30 września 1978 r. (M.P.78.32.116) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1978 r.
3 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 143 z dnia 30 września 1978 r. (M.P.78.32.116) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1978 r.
4 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 143 z dnia 30 września 1978 r. (M.P.78.32.116) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1978 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.29.140

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Prowadzenie punktów sprzedaży detalicznej na podstawie umowy na warunkach zlecenia.
Data aktu: 03/11/1977
Data ogłoszenia: 18/11/1977
Data wejścia w życie: 18/11/1977