Uznanie za rezerwaty przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 4 kwietnia 1977 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Bagno Stawek" obszar zarastającego jeziora i torfowiska o łącznej powierzchni 40,80 ha w Leśnictwie Antoniewo Nadleśnictwa Przymuszewo, położony w gminie Brusy województwa bydgoskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1966-1976 jako oddziały lasu 232 c, d, 215 d, 216 d, f, g, h, j, 217 c, d, f, h. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinności torfowiskowej.
§  2.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czapliniec Ostrowo" obszar lasu o powierzchni 13,89 ha w Leśnictwie Ostrowo Nadleśnictwa Miradz, położony w gminie Strzelno województwa bydgoskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1966-1976 jako oddział lasu 121 a. Celem ochrony jest zachowanie miejsca lęgowego czapli siwej.
§  3.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dziki Ostrów" obszar lasu o powierzchni 74,69 ha w Leśnictwie Brzoza Nadleśnictwa Bydgoszcz, położony w gminie Nowa Wieś Wielka województwa bydgoskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1981 jako oddziały lasu 12-15. Celem ochrony jest zachowanie dąbrowy z rzadkimi gatunkami roślin runa.
§  4.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Noskowo" obszar lasu o powierzchni 75,79 ha w Leśnictwie Tustań Nadleśnictwa Płońsk, położony w gminie Naruszewo województwa ciechanowskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1969-1979 jako oddziały lasu 376 b, c, d, f, g, h, i, j, k, r, s, 377 a-l, 378 a-f, 379 a-f. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu wielogatunkowego starodrzewu o charakterze naturalnym, z licznymi pomnikowymi drzewami.
§  5.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Woskownica Bielawskiego Błota" obszar torfowiska o powierzchni 33,00 ha, położony w gminie Krokowa województwa gdańskiego. Celem ochrony jest zachowanie największego na Pomorzu Gdańskim skupienia woskownicy europejskiej.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
obszar torfowiska o powierzchni 6,47 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sulicice jako działki nr 39, 40, 69, 72, 73, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Państwowy Fundusz Ziemi,
2)
obszar torfowiska o powierzchni 23,74 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sławoszyno jako działka nr 503, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Lęborskie Zakłady Przemysłu Torfowego "Las" w Lęborku,
3)
obszar torfowiska o powierzchni 2,79 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sulicice jako działki nr 41, 42, stanowiący własność indywidualną.
§  6.
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Moroszka Bielawskiego Błota" obszar torfowiska o powierzchni 8,40 ha, położony w gminie Krokowa województwa gdańskiego. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska maliny moroszki.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
1)
obszar torfowiska o powierzchni 8,20 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sławoszyno jako działka nr 448, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Lęborskie Zakłady Przemysłu Torfowego "Las" w Lęborku,
2)
obszar torfowiska o powierzchni 0,20 ha, określony w ewidencji gruntów wsi Sławoszyno jako działka nr 451, stanowiący własność indywidualną.
§  7.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Bartnia" obszar lasu o powierzchni 14,60 ha w Leśnictwie Popławy Nadleśnictwa Pułtusk, położony w gminie Obryte województwa ostrołęckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1970-1980 jako oddziały lasu 45 f, 46 b, c, d. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu naturalnego drzewostanu sosnowego, stanowiącego miejsce lęgowe czapli siwej.
§  8.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Popławy" obszar lasu o powierzchni 6,28 ha w Leśnictwie Popławy Nadleśnictwa Pułtusk, położony w gminie Obryte województwa ostrołęckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1970-1980 jako oddział lasu 153 d. Celem ochrony jest zachowanie starodrzewu sosnowego z bogatym runem.
§  9.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Brwilno" obszar lasu o powierzchni 10,55 ha w Leśnictwie Brwilno Nadleśnictwa Płock, położony w gminie Biała Stara województwa płockiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1970-1980 jako oddziały lasu 135 ha, 136 i. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu dąbrowy z charakterystycznym runem.
§  10.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Błonie" obszar torfowiska o powierzchni 20,74 ha, położony w gminie Łęczyca województwa płockiego, określony w ewidencji gruntów wsi Błonie jako działki nr 646, 648, 650, 670, 770, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Państwowy Fundusz Ziemi. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska roślinności halofilnej.
§  11.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Sadkowice" obszar nieużytków rolnych o powierzchni 0,90 ha, położony w gminie Solec nad Wisłą województwa radomskiego, określony w ewidencji gruntów wsi Sadkowice jako działka nr 150, stanowiący własność indywidualną. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska roślin kserotermicznych.
§  12.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Na Torfach" obszar śródleśnego jeziora i otaczających je lasów o łącznej powierzchni 20,97 ha w Leśnictwie Torfy Warszawskiego Zespołu Leśnego, położony w gminie Karczew województwa stołecznego warszawskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1967-1977 jako oddział lasu 90 f, g, h, i, j, k, m, n, o, p, r, w, z, a1, b1, c1. Celem ochrony jest zachowanie jeziora i fragmentu lasu stanowiących ostoję licznych gatunków zwierząt chronionych.
§  13.
1.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego,
2)
zmiany stosunków wodnych naruszających w sposób istotny warunki ekologiczne rezerwatu,
3)
zbioru ziół leczniczych i innych roślin oraz zbioru owoców i nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich; zakaz nie dotyczy rezerwatu określonego w § 11,
5)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin,
6)
zanieczyszczania wody i terenu oraz wzniecania ognia,
7)
niszczenia drzew i innych roślin,
8)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
9)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu,
10)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych; zakaz nie ma zastosowania na obszarze rezerwatu określonego w § 12 w zakresie urządzeń niezbędnych do poboru wody dla celów przeciwpożarowych,
11)
przebywania poza miejscami ściśle wyznaczonymi.
2.
Na obszarze określonym w § 5 ust. 2 pkt 2 zabroniona jest wszelka działalność gospodarcza.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 maja 1977 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.10.64

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uznanie za rezerwaty przyrody.
Data aktu: 04/04/1977
Data ogłoszenia: 26/04/1977
Data wejścia w życie: 15/05/1977