Składniki funduszu płac.

UCHWAŁA Nr 158
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1976 r.
w sprawie składników funduszu płac.

§  1.
1. 1
Fundusz płac obejmuje wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze z tytułu pracy wykonywanej przez osoby fizyczne na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej niezależnie od źródeł finansowania tych wypłat i świadczeń, z wyłączeniem wynagrodzeń za te prace, od których pobiera się podatek dochodowy, obrotowy lub gruntowy. Do funduszu płac zalicza się również zasiłki chorobowe w okresie trwania stosunku pracy.
2.
Do funduszu płac zalicza się wypłaty pieniężne i wartość świadczeń w naturze zarówno za prace objęte planem, jak i wykonywane poza planem.
3.
Do funduszu płac zalicza się również tę część wynagrodzenia, która na podstawie odrębnych przepisów określona jest jako koszt uzyskania wynagrodzenia i w związku z tym wyłączona jest z opodatkowania.
§  2.
1.
Do funduszu płac danego okresu sprawozdawczego (miesiąc, kwartał, rok) wlicza się należności z tytułu pracy wykonanej lub zakończonej w tym okresie, rozliczone do terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy. Za termin zamykający dany okres sprawozdawczy uważa się obowiązujący termin złożenia sprawozdania statystycznego jednostkom określonym w instrukcjach Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Należności nie rozliczone do terminu zamykającego dany okres sprawozdawczy wlicza się do funduszu płac tego okresu, w którym dokument płatniczy przekazano do wypłaty, z wyjątkiem premii wymienionych w ust. 3.
3.
Należności z tytułu premii wypłaconych za wyniki danego roku sprawozdawczego wykazuje się w sprawozdawczości za okres, którego wypłaty te dotyczą. Zasada ta nie dotyczy premii wypłacanych na podstawie uchwały nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac.
§  3.
Do funduszu płac nie zalicza się:
1)
wypłat należnych pracownikom ze środków ubezpieczenia społecznego,
2)
wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jak odzież robocza, środki odżywcze, środki piorące, bilety do łaźni,
3) 2
innych wypłat pieniężnych i wartości świadczeń rzeczowych wymienionych w § 6 ust. 2, § 7 ust. 3, § 10 ust. 3 uchwały,
4)
ekwiwalentu pieniężnego za zużyte przy wykonywaniu prac narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiące własność wykonawcy,
5) 3
należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju oraz z tytułu wyrównania wydatków ponoszonych przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy poza stałym miejscem pracy lub poza stałym miejscem zamieszkania.
§  4.
Składnikami funduszu płac są:
1)
osobowy fundusz płac obejmujący:
a)
wynagrodzenia pracowników pozostających w ewidencji personalnej zakładu pracy, należne ze stosunku pracy,
b)
wynagrodzenia wypłacane pracownikom własnym na podstawie uchwały nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac,
c)
wynagrodzenia wypłacane z funduszu płac uczniów oraz stypendia pracownicze i fundowane,
d)
wynagrodzenia studentów szkół wyższych z tytułu odbywania praktyk robotniczych,
e)
wynagrodzenia z pracę nakładczą,
f)
wynagrodzenia członków zorganizowanych grup roboczych,
g)
wartość robocizny z tytułu zadań szkoleniowo-produkcyjnych wykonywanych przez jednostki wojskowe,
h)
świadczenia pieniężne wypłacane chorym za czynności wykonywane w ramach terapii zajęciowej w zakładach dla nerwowo i psychicznie chorych,
2)
bezosobowy fundusz płac,
3)
fundusz honorariów,
4)
fundusz agencyjno-prowizyjny,
5) 4
(skreślony),
6)
wynagrodzenia z zakładowego funduszu nagród, z czystej nadwyżki w spółdzielniach i z funduszów o podobnym charakterze.
§  5.
Do osobowego funduszu płac zalicza się wypłaty pieniężne i wartość świadczeń w naturze na rzecz:
1)
pracowników z tytułu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy,
2)
uczniów z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
3)
osób wykonujących pracę nakładczą,
4)
zorganizowanych grup roboczych z tytułu pracy w jednostkach gospodarki uspołecznionej,
5)
studentów szkół wyższych z tytułu odbywania praktyk robotniczych,
6)
uczniów zasadniczych i średnich szkół zawodowych dla niepracujących za praktyki zawodowe (wakacyjne oraz za zajęcia praktyczne i specjalizujące).

Do osobowego funduszu płac zalicza się w szczególności wypłaty wynagrodzeń i świadczeń wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały.

§  6.
1.
Do bezosobowego funduszu płac zalicza się wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia lub umów o dzieło, polegających głównie na osobistej pracy, dla której wykonania ze względu na jej doraźny lub przejściowy charakter albo ze względu na niewielkie rozmiary nie jest przewidziane w planie jednostki gospodarki uspołecznionej zatrudnienie pracowników, oraz niektóre inne wypłaty na rzecz pracowników obcych lub innych osób nie będących pracownikami. Do bezosobowego funduszu płac zalicza się w szczególności wynagrodzenia i inne wypłaty wymienione w załączniku nr 2 do uchwały.
2.
Do bezosobowego funduszu płac nie zalicza się należności za:
1)
świadczenia dla osób wykonujących przemysł domowy lub ludowy,
2)
świadczenia, od których pobierany jest podatek dochodowy, obrotowy lub gruntowy, oraz należności za usługi wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o podatku gruntowym (Dz. U. Nr 27, poz. 254),
3)
świadczenia, od których pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 7%, określone w § 49 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1975 r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 46, poz. 241), jeżeli wystawca rachunku stwierdzi, że osiągany przez niego z tego tytułu obrót nie przekracza rocznie 12.000 zł.
§  7.
1.
Do funduszu honorariów zalicza się wynagrodzenia za prace twórcze, autorskie i realizatorskie, należące do podstawowej (statutowej) działalności jednostek gospodarki uspołecznionej wypłacających te wynagrodzenia, jeżeli te prace wykonywane są przez pracowników własnych lub przez inne osoby fizyczne na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a związane są z:
1)
przygotowaniem, realizacją i rozpowszechnianiem filmów,
2)
przygotowaniem, realizacją i organizacją imprez artystycznych, teatralnych, muzycznych, audycji radiowych i telewizyjnych oraz nagrań płytowych,
3)
przygotowaniem i edycją książek oraz innych wydawnictw nieperiodycznych, czasopism, wydawnictw prasowych i opracowań graficznych, druków akcydensowych i opakowań,
4)
projektowaniem i wykonywaniem usług artystycznych z zakresu plastyki,
5)
przygotowaniem środków reklamy,
6)
przygotowaniem materiałów instruktażowych i szkoleniowych,
7)
korespondencją redakcji z czytelnikami (publikowaną w prasie),
8)
twórczością kompozytorską.
2.
Do funduszu honorariów zalicza się także:
1)
wynagrodzenia nieetatowego personelu redakcyjnego czasopism w przedsiębiorstwach wydawniczych,
2)
wynagrodzenia i tantiemy wypłacane twórcom przez stowarzyszenia twórców,
3)
nagrody za prace wykonywane na podstawie umów zlecenia bądź umów o dzieło (np. nagrody dla realizatorów filmów),
4)
wynagrodzenia za opracowania naukowo-badawcze i rozwojowe wykonywane przez pracowników placówek naukowych poza obowiązującym ich czasem pracy lub poza obowiązującym wymiarem zajęć.
3.
Nie zalicza się do funduszu honorariów należności z tytułu praw autorskich wypłacanych na rzecz stowarzyszeń twórców.
§  8.
Do funduszu agencyjno-prowizyjnego zalicza się wszelkie należności osób nie będących pracownikami danego zakładu pracy za wykonywane przez nie zlecone im czynności, opłacane od dokonywanych transakcji kupna lub sprzedaży oraz wykonywanych usług według określonej wysokości stawki prowizyjnej, a w szczególności za:
1)
sprzedaż prowadzoną na zasadach umowy agencyjnej (np. zryczałtowanej, prowizyjnej itp.) oraz za sprzedaż akwizycyjną,
2)
skup ziemiopłodów,
3)
skup runa leśnego i drewna,
4)
skup zdecentralizowanych nadwyżek rolnych oraz innych (np. mleka itp.),
5)
kolportaż książek i biletów na imprezy widowiskowe,
6)
wykonywanie czynności agentów ubezpieczeniowych,
7)
prowadzenie punktów gier liczbowych, przyzakładowych agencji PKO itp.,
8)
usługi inseminacyjne i sanitarno-weterynaryjne,
9)
roznoszenie mleka i innych towarów,
10)
prowizyjne inkaso podatków,
11)
wykonywanie funkcji społecznych kontrolerów komunikacji miejskiej,
12)
wydawanie świadectw pochodzenia zwierząt.
§  9. 5
(skreślony).
§  10.
1.
Do wynagrodzeń z zakładowego funduszu nagród zalicza się wypłaty nagród indywidualnych z tego funduszu.
2.
Do wynagrodzeń z czystej nadwyżki w spółdzielczości, pozostającej do dyspozycji walnego zgromadzenia członków, zalicza się wypłaty pieniężne i wartość świadczeń w naturze z części przeznaczonej na nagrody i świadczenia dokonywane na rzecz osób fizycznych.
3.
Do wynagrodzeń, o których mowa w ust. 2, nie zalicza się świadczeń na rzecz pracowników i ich rodzin, finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne i bytowe.
§  11.
Minister Finansów ustali zasady ewidencji wynagrodzeń za pracę, zapewniające pełne ujęcie księgowe tych wynagrodzeń.
§  12.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych i Ministrem Finansów dostosuje sprawozdawczość z zatrudnienia i płac do przepisów uchwały.
§  13.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Minister Finansów wprowadzą odpowiednie zmiany w metodologii planowania, mające na celu zapewnienie dyscypliny w gospodarowaniu środkami funduszu płac w sferze budżetowej.
§  14.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów i Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może wprowadzić w miarę potrzeby zmiany w zakresie klasyfikacji składników funduszu płac w jednostkach gospodarki uspołecznionej określonych niniejszą uchwałą.
§  15.
Traci moc uchwała nr 103 Rady Ministrów z dnia 25 maja 1971 r. w sprawie składników funduszu płac i pozostałych wynagrodzeń z tytułu pracy w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 31, poz. 196).
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1977 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  6 Wykaz składników wynagrodzenia i świadczeń zaliczanych do osobowego funduszu płac.

I. Wynagrodzenia pracowników pozostających w ewidencji personalnej zakładu pracy, należne ze stosunku pracy:

1. Wynagrodzenia wynikające z podstawowych zasad wynagradzania, jak:

1) wynagrodzenia w akordowej formie płac (w tym akord zryczałtowany, nadwyżki akordowe, dopłaty z tytułu progresji akordowej i premie wypłacane, oprócz nadwyżki akordowej),

2) wynagrodzenia w czasowej i w czasowo-premiowej formie płac (godzinowe, dniówkowe, miesięczne) łącznie z premiami przewidzianymi w tej formie płac, w tym premie i nagrody wypłacane z zysku, a w instytucjach artystycznych premie za poprawę wyniku finansowego,

3) wynagrodzenia według prowizyjnej formy płac,

4) wynagrodzenia zryczałtowane i specjalne,

5) wynagrodzenia w formie partu w rybołówstwie,

6) wypłaty z funduszu mistrza (majstra, kierownika budowy),

7) nagrody za działalność podstawową, wynikające ze stosowanych zasad wynagradzania,

8) nagrody i premie wypłacane z funduszu w wysokości do 0,5% funduszu płac tworzonego w ramach planowanego osobowego funduszu płac lub w ramach dyspozycyjnego funduszu płac,

9) dodatki funkcyjne, służbowe, specjalne dla mistrzów mających tytuł mistrza dyplomowanego, za kierowanie brygadą, wynagrodzenia funkcyjne rewidentów, dodatki operacyjne dla funkcjonariuszy pożarnictwa, dodatki gospodarcze dla kierowników statków i kierowników maszyn na statkach żeglugi portowej, przybrzeżnej i na wodach osłoniętych, dodatki za posiadanie szczególnych kwalifikacji, za posiadanie stopni naukowych, dodatki planistyczne i kontrolerskie,

10) dodatki lokalne, terenowe, sezonowe,

11) dodatki za znajomość języków obcych, za znajomość kuchni narodowej i innych krajów (gastronomia),

12) dodatki za pracę w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych lub wykonywaną w trudnych warunkach,

13) dodatki (dopłaty) z tytułu szczególnych preferencji (np. na budowach szczególnie ważnych dla gospodarki),

14) dodatki za wieloletnią nieprzerwaną pracę w jednym przedsiębiorstwie (zakładzie),

15) wynagrodzenie i świadczenia dodatkowe (dodatki) oraz wartość nagród rzeczowych z tytułu karty górnika, hutnika itp.,

16) nagrody jubileuszowe,

17) gratyfikacje dla członków personelu latającego i pokładowego,

18) dodatki wyrównawcze dla kobiet w okresie ciąży, przeniesionych do innej pracy, oraz dla przeniesionych do innej pracy pracowników w związku z zagrożeniem chorobą zawodową bądź z innego tytułu (jak np. w związku ze zniesieniem niektórych jednostek organizacyjnych),

19) dodatki kompensacyjne,

20) dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych i świątecznych, w godzinach nocnych oraz za pracę na drugiej zmianie, za pracę rozdzieloną przerwami,

21) dodatki za nadzorowanie pracy na drugiej lub trzeciej zmianie oraz za pracę na półtorej zmiany,

22) wynagrodzenia za dni wolne udzielone z tytułu pracy na morzu w niedziele i święta w żegludze międzynarodowej i rybołówstwie morskim, w żegludze śródlądowej w systemie pracy jednozmianowej oraz za dni wolne od pracy dla pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji w kopalniach węgla kamiennego,

23) wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy, wypłacane pracownikom inspekcyjno-technicznym Urzędu Górniczego; dodatek morski i dodatek miesięczny dla pracowników urzędów morskich; wynagrodzenia za pracę poza normalnymi godzinami pracy dla pracowników urzędów morskich zatrudnionych w systemie zmianowym; wynagrodzenia dla inspektorów nadzoru nad żeglugą oraz dodatek dobowy dla stermotorzystów zatrudnionych w inspektoratach żeglugi śródlądowej,

24) dodatki związane z charakterem pracy, jak:

- za druk prasy, za wykonywanie druków specjalnych, za obsługę dodatkowych maszyn - w przemyśle poligraficznym,

- za rodzaj prowadzonego pojazdu oraz za dodatkowe czynności kierowców, za prowadzenie przyczep pojazdów samochodowych, za prowadzenie pojazdów samochodowych napędzanych gazem - w transporcie samochodowym,

- ryczałtowe dodatki za obsługę codzienną pojazdów samochodowych i przyczep - w zorganizowanym transporcie samochodowym,

- pilotowy, okrętowy i dobowy za pracę na morzu oraz za pracę nurków pod wodą i za konserwację sprzętu nurkowego - w żegludze i gospodarce morskiej,

- za pracę na statkach specjalistycznych (np. zbiornikowcach, promach), za przewóz materiałów niebezpiecznych i za prace niebezpieczne, za przebywanie w strefie działań wojennych - w żegludze międzynarodowej,

- dla specjalistów gospodarki rybnej i Morskiego Instytutu Rybackiego kierowanych na czas określony do pracy na morskich statkach rybackich,

- godzinowy za obsługę portowych bocznic kolejowych,

- za pracę przy przeładunkach towarów za falochronem w portach morskich,

- za pełnienie funkcji brakującego członka załogi w żegludze,

- za obsługę wind okrętowych lub pełnienie czynności lukowego w portach morskich i rybackich,

- kilometrowy dla pracowników drużyn pociągowych oraz dodatki uzasadnione szczególnymi warunkami pracy na określonym posterunku lub węźle kolejowym w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",

- godzinowy (premia złotówkowa) - w lotnictwie cywilnym,

- dla pracowników mających uprawnienia mechanika lotniczego, zatrudnionych na stanowiskach związanych z remontami i obsługą techniczną sprzętu lotniczego,

- za pracę w ambulansach i przy konwojowaniu poczty, za wymianę poczty i transport ładunku pocztowego,

- za stałe wykonywanie konwoju wartości pieniężnych z banku i do banku (kas zbiorczych),

- za pełnienie służby ochronnej z bronią, za ochronę czynną mienia bankowego,

- za pracę w przedłużonym czasie pracy, która nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych - dla pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu,

- za pracę w systemie zmianowym pracowników działalności podstawowej, za pracę w izbie porodowej dla położnych oraz dodatkowe wynagrodzenie dla członków zespołów fumigacyjnych - w służbie zdrowia,

- za szczególne właściwości pracy - dla niektórych pracowników jednostek resortów obrony narodowej i spraw wewnętrznych,

- agencyjny - dla fotoreporterów,

- objazdowy - w przedsiębiorstwach widowiskowych,

- za nadzór podatkowy - w administracji państwowej,

- za czynności kasjerskie - w instytucjach finansowych,

- za czynności wykonywane przez pracowników urzędów stanu cywilnego w dni wolne od pracy oraz poprzedzające te dni - poza godzinami urzędowania,

- dla służby ratownictwa chemicznego w chemii oraz dla ratownictwa gazowego - w hutnictwie,

25) dodatkowe wynagrodzenia nauczycieli i nauczycieli akademickich za zajęcia dydaktyczne i wychowawcze nie podlegające zaliczeniu do norm obowiązującego wymiaru godzin nauczania,

26) dodatkowe wynagrodzenia za wstęp artystów ponad normę, za ponadplanowe seanse w kinach, za wykonywane ponad normę zdjęcia rentgenowskie małoobrazkowe, za wykonywanie ponad normę protez dentystycznych obliczeniowych,

27) wynagrodzenia uzupełniające, przysługujące pracownikom powołanym do pracy przy zwalczaniu epidemii, w tym wynagrodzenia pracowników medycznych za wykonywanie dodatkowo poza godzinami pracy wizyt domowych,

28) wynagrodzenia za pracę w przedłużonym czasie pracy i dyżury niezbędne ze względu na ciągłość procesu badawczego w instytutach,

29) dodatki za czas pełnionego pogotowia technicznego (domowego), za dyżury domowe, wynagrodzenia za dyżury zakładowe oraz za gotowość do pracy, wynagrodzenia za czas pełnienia dyżuru przy przedłużonym czasie pracy w okresie eksploatacyjnym na statkach w żegludze śródlądowej przy systemie pracy jednozmianowej, dodatek za zgłoszenie się na wezwanie w łączności, dodatek za dyżury nocne dla cenzorów Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk,

30) jednorazowe wynagrodzenia (wyrównania) wypłacane w związku ze zgłoszeniem i przyjęciem projektu wynalazczego, określone w § 23 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1972 r. w sprawie projektów wynalazczych (Dz. U. Nr 54, poz. 351),

31) dodatkowe wynagrodzenie dla oblatywaczy samolotów i za sprawdzanie spadochronów,

32) wynagrodzenia wypłacane w złotych pracownikom zatrudnionym za granicą.

2. Wynagrodzenia za dodatkowe czynności wykonywane w ramach stosunku pracy, a nie objęte podstawowymi zasadami wynagradzania, jak:

1) wynagrodzenia za prace dodatkowe nie wchodzące w zakres obowiązków marynarzy oraz rybaków morskich w żegludze międzynarodowej,

2) wynagrodzenia za dozór (strzeżenie) statku i ładunku w żegludze śródlądowej,

3) wynagrodzenia za próby statków na morzu,

4) zryczałtowane wynagrodzenia za czas zużyty na załatwienie formalności paszportowych, dewizowych i różnych rozliczeń związanych z podróżą, wypłacane kierowcom w przedsiębiorstwie Międzynarodowych Przewozów Samochodowych oraz w przedsiębiorstwach żeglugi morskiej,

5) zryczałtowane dodatki pieniężne w przemyśle drzewnym za dodatkowe czynności wykonywane poza normalnymi godzinami pracy, ryczałt dzienny dla robotników w Lasach Państwowych za używanie własnego środka lokomocji przy dostarczaniu sprzętu mechanicznego na zrąb,

6) dodatek dla dróżników leśnych za konserwację i przechowywanie narzędzi oraz za używanie własnych rowerów do objazdu służbowego powierzonego odcinka robót; ryczałt miesięczny dla nadleśniczych, adiunktów, leśniczych i gajowych za utrzymanie własnych środków lokomocji,

7) ryczałt miesięczny dla wozaków za obrządzanie i pielęgnację koni w dni robocze i świąteczne oraz za konserwację sprzętu i uprzęży; dodatek za obsługę koni i opiekę nad inwentarzem żywym w nocy,

8) dodatek za usługi hotelarskie świadczone na rzecz gości zagranicznych,

9) wynagrodzenia za dodatkowe czynności pracowników szkół nie będących nauczycielami, nauczycielami akademickimi i wychowawcami - nie wchodzące w zakres ich zwykłych obowiązków,

10) wynagrodzenie dla promotorów prac doktorskich,

11) dodatek dla lekarzy za pracę dodatkową w stacjach pogotowia ratunkowego i oddziałach pomocy doraźnej oraz dla pracowników medycznych zatrudnionych w lotnictwie sanitarnym i sprawujących opiekę nad chorymi w samolotach sanitarnych,

12) wynagrodzenia ryczałtowe za wykonywanie dodatkowych zadań nie wchodzących w zakres obowiązków wynikających z umowy o pracę, wypłacane pracownikom medycznym przez macierzysty zakład pracy, w tym za pełnienie dyżurów na wezwanie - przy telefonie,

13) dodatkowe wynagrodzenie lekarzy - rzeczoznawców za konsultacje w zakresie orzecznictwa,

14) dodatek dla przewodniczących komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia; wynagrodzenia lekarzy za przeprowadzanie badań w domu chorego na potrzeby komisji lekarskich; wynagrodzenia lekarzy - inspektorów orzecznictwa lekarskiego za wydanie opinii o orzeczeniu komisji lekarskich oraz za wydanie opinii w sprawach toczących się przed organami odwoławczymi,

15) dodatek dla pracowników Państwowego Zakładu Ubezpieczeń za likwidację szkód masowych w terenie,

16) dodatek dla personelu latającego za obloty samolotów po remontach lub przeglądach i naprawach awaryjnych,

17) dodatek dla inspektorów żeglugi śródlądowej za prowadzenie, konserwację i dozorowanie statków,

18) dodatek za protokołowanie na posiedzeniach sądowych,

19) dodatek za obsługę radiowęzła lub radiotelefonu,

20) wynagrodzenia za czynności przy skupie jaj oraz skupie i kontraktacji innych artykułów wykonywane przez pracowników sklepowych,

21) zryczałtowane wynagrodzenia za palenie w piecach zwykłych, kotłowniach szklarni itp.,

22) dodatki za prowadzenie służbowych samochodów osobowych przez pracowników nie zatrudnionych na stanowisku kierowcy,

23) wynagrodzenia za instruktaż i szkolenie wewnątrzzakładowe, za kierowanie pracą praktykantów itp.,

24) ryczałty za opiekę nad klubami racjonalizatorskimi i za prowadzenie księgowości kas zapomogowo-pożyczkowych,

25) ryczałty dla społecznych inspektorów pracy,

26) wynagrodzenia kierowców autobusów używanych do przewozu wycieczek,

27) wynagrodzenia za czas ćwiczeń (prób) i występów orkiestr zakładowych,

28) (skreślony),

29) dodatek za dyżur i za udział w wyprawach ratunkowych GOPR.

3. Wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jak:

1) za czas urlopu wypoczynkowego, restytucyjnego, dodatkowego lub okolicznościowego oraz ekwiwalent za nie wykorzystany urlop,

2) za czas oddelegowania pracowników na kursy szkoleniowe i dokształcające,

3) za czas nieobecności w pracy związanej z wykonywaniem obowiązków społecznych i państwowych,

4) za przerwy w pracy dla matek karmiących oraz pracownic korzystających z dwóch dni zwolnienia od pracy w ciągu roku w związku z wychowywaniem dzieci w wieku do lat 14,

5) za czas przestojów i braki produkcyjne powstałe bez winy pracownika,

6) za ustawowe dni świąteczne nie będące niedzielami, mimo nieświadczenia pracy - w przemyśle poligraficznym,

7) wynagrodzenie za tzw. przerwany czas pracy w transporcie.

4. Dodatkowe świadczenia pieniężne bądź wartość świadczeń w naturze przyznawane na podstawie przepisów szczególnych, jak:

1) (skreślony),

2) dodatki godzinowe wypłacane na kolei pracownikom drużyn lokomotywowych i konduktorskich,

3) (skreślony),

4) ekwiwalent za przejazdy koleją wypłacany na podstawie karty górnika,

5) (skreślony),

6) dodatki mieszkaniowe dla nauczycieli oraz dla pracowników urzędów gmin, urzędów miast (miast i gmin); zryczałtowany ekwiwalent z tytułu najmu mieszkania u osoby prywatnej przysługujący pracownikom medycznym, ekwiwalent pieniężny dla nauczycieli z tytułu zrzeczenia się prawa do bezpłatnego mieszkania,

7) zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli; jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie przysługujący niektórym pracownikom służby zdrowia po raz pierwszy przystępującym do pracy,

8) zasiłek osiedleniowy dla nauczycieli,

9) wartość deputatów lub innych świadczeń wydawanych pracownikom bezpłatnie lub częściowo odpłatnie (w części nie opłaconej) oraz ekwiwalenty za te deputaty bądź inne świadczenia, w tym ekwiwalenty za mieszkania służbowe,

10) (skreślony),

11) wartość umundurowania wydawanego pracownikom bezpłatnie lub częściowo odpłatnie (w części nie opłaconej) oraz ekwiwalenty za umundurowanie i za przedłużenie używalności umundurowania,

12) (skreślony),

13) zapomogi wypłacane pracownikom własnym z funduszu pozostającego w dyspozycji ministrów (kierowników urzędów centralnych) oraz wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego),

14) wynagrodzenia z tytułu sprawowania nadzoru specjalistycznego w służbie zdrowia.

5. Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego oraz świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, pokrywane przez zakłady pracy, jak:

1) zasiłki chorobowe, wypłacane w okresie trwania stosunku pracy,

2) świadczenia wyrównawcze przysługujące od zakładów pracy pracownikom, którzy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

6. Wynagrodzenia i odszkodowania przysługujące pracownikom w razie rozwiązania umowy o pracę (z naruszeniem lub bez naruszenia obowiązujących przepisów).

7. Odprawy przy przejściu na emeryturę, przyznawane na podstawie przepisów szczególnych, odprawa (wynagrodzenie) za 10-letni staż pracy w żegludze międzynarodowej w razie utraty zdrowia.

8. Inne świadczenia pieniężne wypłacane przez zakłady pracy na podstawie Kodeksu pracy lub układów zbiorowych pracy z wyjątkiem odpraw pośmiertnych dla rodzin zmarłych pracowników.

9. Wynagrodzenia pieniężne z funduszu premiowego w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej.

II. Wynagrodzenia wypłacane pracownikom własnym na podstawie uchwały nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac.

III. Wynagrodzenia wypłacane z funduszu płac uczniów oraz stypendia pracownicze i fundowane:

1) wynagrodzenia młodocianych pracowników z tytułu umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego,

2) ekwiwalenty pieniężne wypłacane uczniom zasadniczych i średnich szkół zawodowych dla niepracujących za praktyki zawodowe (wakacyjne) oraz za zajęcia praktyczne lub specjalizujące odbywane w zakładach pracy, a także przyznawane im nagrody pieniężne i wartość nagród rzeczowych,

3) stypendia pracownicze i fundowane.

IV. Wynagrodzenia studentów szkół wyższych z tytułu odbywania praktyk robotniczych.

V. Wynagrodzenia za pracę nakładczą.

VI. Wynagrodzenia członków zorganizowanych grup roboczych:

1) członków ochotniczych hufców pracy,

2) skazanych.

VII. Wartość robocizny z tytułu zadań szkoleniowo-produkcyjnych wykonywanych przez jednostki wojskowe.

VIII. Świadczenia pieniężne wypłacane chorym za czynności wykonywane w ramach terapii zajęciowej w zakładach dla nerwowo i psychicznie chorych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wykaz wynagrodzeń i innych wypłat zaliczanych do bezosobowego funduszu płac.

1. Wynagrodzenia za usługi załadunkowe i wyładunkowe oraz za transport, składowanie i kopcowanie ziemiopłodów.

2. Wynagrodzenia za drobne roboty i usługi oraz drobne remonty pomieszczeń i naprawę sprzętu.

3. Wynagrodzenia za prace związane z opracowaniem, oceną lub realizacją projektów racjonalizatorskich oraz za popularyzację wynalazczości i postępu technicznego.

4. Wynagrodzenia za udział w posiedzeniach komisji oraz dla członków jury w konkursach.

5. Wynagrodzenia za ekspertyzy, konsultacje, porady, tłumaczenia, nie przeznaczone do publikacji w formie wydawnictwa.

6. Wynagrodzenia za wykłady w zakresie szkolenia wewnątrzzakładowego, prowadzone przez wykładowców nie będących pracownikami przedsiębiorstwa, za wykłady na kursach zawodowych organizowanych przez jednostki budżetowe oraz wynagrodzenia wykładowców nie będących stałymi pracownikami w ośrodkach kursowych.

7. Wynagrodzenia za prace twórcze i autorskie, za prelekcje, odczyty itp., z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z funduszu honorariów.

8. Wynagrodzenia za prace projektowe.

9. Wynagrodzenia za skup, zbiórkę i odprzedaż opakowań i surowców wtórnych.

10. Wynagrodzenia za likwidację dołów urobkowych przy pracach geologiczno-poszukiwawczych.

11. Wynagrodzenia za udział w orkiestrze zakładowej.

12. Wynagrodzenia dla członków komitetów członkowskich spółdzielni za udział w kontrolach, lustracjach, posiedzeniach komisji oraz za pełnienie dyżurów.

13. Wynagrodzenia wypłacane pracownikom obcym na podstawie uchwały nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac.

14. Wypłaty z funduszu autorskiego.

15. Zapomogi wypłacane pracownikom obcym.

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 1 uchwały nr 144 z dnia 16 grudnia 1980 r. (M.P.80.31.173) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1981 r.
2 § 3 pkt 3 zmieniony przez § 2 pkt 2 uchwały nr 144 z dnia 16 grudnia 1980 r. (M.P.80.31.173) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1981 r.
3 § 3 pkt 5 dodany przez § 2 pkt 3 uchwały nr 144 z dnia 16 grudnia 1980 r. (M.P.80.31.173) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1981 r.
4 § 4 pkt 5 skreślony przez § 2 pkt 4 uchwały nr 144 z dnia 16 grudnia 1980 r. (M.P.80.31.173) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1981 r.
5 § 9 skreślony przez § 2 pkt 5 uchwały nr 144 z dnia 16 grudnia 1980 r. (M.P.80.31.173) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1981 r.
6 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 2 pkt 6-8 uchwały nr 144 z dnia 16 grudnia 1980 r. (M.P.80.31.173) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1981 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.43.212

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Składniki funduszu płac.
Data aktu: 07/12/1976
Data ogłoszenia: 27/12/1976
Data wejścia w życie: 01/01/1977