Ogólne warunki umów sprzedaży warzyw i owoców między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 marca 1976 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży warzyw i owoców między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży warzyw i owoców między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o towarze, należy przez to rozumieć wszystkie gatunki świeżych warzyw i owoców (nie przerobionych), pochodzących z produkcji krajowej, a także wczesne ziemniaki oraz kwaszone ogórki i kwaszoną kapustę.
§  3.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do umów sprzedaży warzyw i owoców stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218 i z 1974 r. Nr 9, poz. 65).
§  4.
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 30 marca 1967 r. w sprawie ogólnych warunków sprzedaży warzyw i owoców (Monitor Polski z 1967 r. Nr 19, poz. 93 i z 1969 r. Nr 27, poz. 210).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.

ZAŁĄCZNIK

Ogólne warunki umów sprzedaży warzyw i owoców między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Rozdział  1

Zawieranie umów i składanie dyspozycji.

§  1.
Zamówienie kupującego lub oferta sprzedawcy przestają wiązać z upływem siedmiu dni, licząc od daty wysłania pisma, a jeżeli zamówienie lub oferta zostały zgłoszone dalekopisem, telegraficznie lub telefonicznie - po godzinie 16 następnego dnia po dniu otrzymania oświadczenia w tej formie.
§  2.
1.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że rozmiar poszczególnych świadczeń częściowych, miejsce lub dokładny termin ich spełnienia oraz asortyment towaru (odmiana i wybór) określone zostaną przez kupującego w terminie późniejszym, kupujący jest obowiązany złożyć sprzedawcy odpowiednie dyspozycje w tym zakresie.
2.
Jeżeli w umowie nie ustalono terminu złożenia dyspozycji, kupujący powinien dyspozycje dotyczące:
1)
miejsca, do którego towar ma być dostarczony - złożyć z takim wyliczeniem, aby sprzedawca otrzymał je nie później niż na 3 dni przed terminem dostarczenia towaru,
2)
dokładniejszego określenia towaru oraz terminu spełnienia świadczeń częściowych - złożyć z takim wyliczeniem, aby sprzedawca otrzymał je nie później niż na 8 dni przed tym terminem.
3.
Jeżeli kupujący nie złoży dyspozycji przed początkiem okresu, w którym towar ma być dostarczony zgodnie z umową, sprzedawca może odstąpić od umowy lub spełnić świadczenia, wzorując się na ostatnio dokonywanych transakcjach z tym kupującym, a w braku takich transakcji - w sposób zapewniający, według uznania sprzedawcy, zaopatrzenie rynku.

Rozdział  2

Wykonywanie umów.

§  3.
Ustalenie w umowie natychmiastowego terminu dostarczenia towaru zobowiązuje sprzedawcę do wydania lub wysłania towaru w ciągu 48 godzin od chwili zawarcia umowy.
§  4.
1.
Jeżeli strony ustaliły, że towar zostanie wydany kupującemu przesyłką wagonową, sprzedawca powinien:
1)
załadować warzywa i owoce do wagonu krytego o najniższej granicy obciążenia 17,5 ton, w ilościach nie przekraczających:
a)
w I i IV kwartale
-
warzywa luzem 16 ton netto,

warzywa w opakowaniu 14 ton netto,

owoce w opakowaniu 12 ton netto,

b)
w II i III kwartale
-
warzywa luzem 9 ton netto,

warzywa w opakowaniu 8 ton netto,

jabłka spady luzem 9 ton netto,

owoce w opakowaniu 8 ton netto,

2)
przy załadowaniu towaru do wagonów o innej granicy obciążenia niż 17,5 ton uwzględniać stopień wykorzystania obciążenia określony w pkt 1,
3)
nadać przesyłkę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy pociągów towarowych dla przesyłek niemasowych.
2.
Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, sprzedawca jest obowiązany dostarczać towar własnym staraniem do wskazanych przez kupującego pomieszczeń sklepowych lub magazynowych punktów sprzedaży detalicznej, zakładów gastronomicznych i garmażeryjnych oraz innych jednostek, w których prowadzone jest żywienie zbiorowe.
§  5.
Umowę uważa się za wykonaną należycie pod względem ilości, jeżeli odchylenia w stosunku do ściśle określonych ilości towaru nie przekraczają:

przy towarach sprzedawanych luzem - 5%,

przy towarach sprzedawanych w opakowaniu - 2%,

a w stosunku do ilości określonych w przybliżeniu - 10%.

§  6.
1.
Jeżeli w umowie ustalono, że towar będzie wydany z magazynu sprzedawcy, sprzedawca jest obowiązany zawiadomić kupującego o przygotowaniu towaru do wydania bezpośrednio telefonicznie albo dalekopisem lub pisemnie (telegraficznie) najpóźniej w dniu poprzedzającym umówiony termin wydania towaru, a jeżeli ustalono harmonogram dostaw - jeden raz przed terminem wydania pierwszej partii.
2.
Jeżeli kupujący nie zgłosi się po odbiór towaru w miejscu i terminie wskazanych w zawiadomieniu (ust. 1), sprzedawca może odstąpić od umowy lub spełnić świadczenie w drodze wysyłki towaru.
§  7.
1.
Jeżeli wydanie towaru ma nastąpić przez powierzenie go przewoźnikowi, a strony nie ustaliły inaczej, podstawę do rozliczenia ilościowego stanowi ilość (waga) stwierdzona przez przysięgłego wagowego sprzedawcy lub przez przewoźnika w miejscu nadania lub w czasie transportu, a w razie braku takiego stwierdzenia - ilość (waga) stwierdzona urzędowo w miejscu przeznaczenia; w razie niedokonania urzędowego stwierdzenia ilości (wagi) ani w miejscu nadania, ani w czasie transportu, ani w miejscu przeznaczenia - miarodajna jest ilość (waga) deklarowana przez sprzedawcę.
2.
Jeżeli sprzedawca nie załączył do przesyłki lub dokumentu przewozowego specyfikacji albo nie wysłał jej kupującemu w taki sposób, aby dotarła ona do kupującego przed otrzymaniem zawiadomienia o nadejściu przesyłki lub podstawieniu jej do rozładunku, miarodajne jest ustalenie ilości poszczególnych rodzajów, gatunków lub asortymentów oraz jakości towaru, dokonane komisyjnie przez kupującego.
3.
W razie nieprzesłania dowodu dokonania ustaleń, o których mowa w ust. 2, następnego dnia po terminie przewidzianym na zbadanie towaru, miarodajna do rozliczenia będzie faktura sprzedawcy.
§  8.
1.
Jeżeli towar dostarczony jest w opakowaniu znormalizowanym, ustalenie ilości towaru następuje według wagi brutto, od której potrąca się średnią wagę opakowań (tarę).
2.
Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, przy określaniu wagi opakowań nie znormalizowanych stosuje się rzeczywistą wagę tych opakowań (tarę) ustaloną w miejscu nadania towaru przez przysięgłego wagowego lub w razie braku takiego ustalenia - stwierdzoną przez kupującego po opróżnieniu opakowania.
§  9.
W razie dostarczenia towaru w opakowaniach zawierających jednakową ilość towaru, ilość dostarczonego towaru ustala się przez przeliczenie opakowań.
§  10.
1.
Jeżeli w umowie nie ustalono innych terminów, termin zwrotu opakowań wypożyczonych lub odprzedaży opakowań fakturowanych wynosi dla łubianek 10 dni, a dla pozostałych opakowań 20 dni, licząc od daty ich otrzymania.
2.
Dalsza odprzedaż towaru z opakowaniem przez kupującego nie zwalnia go od obowiązku zwrócenia lub odprzedania opakowań w terminie podanym w ust. 1.
3.
W razie nieodprzedania w terminie opakowań fakturowanych kupujący obowiązany jest zapłacić karę umowną w wysokości 2% wartości łubianek lub 1% wartości pozostałych opakowań za każdy dzień zwłoki. Kara za zwłokę nie może przekroczyć 60% wartości opakowań.
4.
Sprzedawca, który dostarczył towar własnym lub najętym środkiem transportu, jest obowiązany odebrać przygotowane do odbioru opakowania opróżnione i nadające się do ponownego użytku. Odbiór opakowań następuje na koszt sprzedawcy, chyba że strony umówiły się inaczej.
§  11.
Jeżeli strony ustaliły w umowie, iż cena towaru zostanie uzgodniona w późniejszym czasie przed wysyłką towaru, a ceny tej nie uzgodniono, przyjmuje się cenę na warunkach loco magazyn sprzedawcy, w wysokości ceny skupu obowiązującej w dniu dostarczenia towaru w miejscu nadania, powiększoną o wskaźnik kosztów i zysk sprzedawcy ustalony w planie rocznym.

Rozdział  3

Rękojmia za wady fizyczne towaru.

§  12.
1.
Kupujący jest obowiązany zbadać towar pod względem ilości i jakości przy wyładowaniu - jeżeli dostawa nastąpiła transportem samochodowym, a w razie dostawy transportem kolejowym - nie później niż w ciągu 1 godziny od chwili podstawienia wagonu do rozładunku.
2.
Jeżeli jednak towar ma być wysłany jako drobna przesyłka towarowa, badanie towaru pod względem ilości odbywa się w magazynie przewoźnika w chwili odbioru przesyłki, a pod względem jakości - w magazynie kupującego.
3.
Jeżeli wydanie towaru ma nastąpić w magazynie sprzedawcy lub kupującego bądź w środku transportowym w miejscu załadowania lub przeznaczenia, badanie towaru pod względem ilości i jakości odbywa się odpowiednio w magazynie lub przy załadowaniu albo wyładowaniu.
§  13.
1.
Jeżeli w czasie badania towaru kupujący stwierdził braki ilościowe lub wady, obowiązany jest zabezpieczyć towar przed obniżeniem jakości oraz zgłosić reklamację do sprzedawcy pod rygorem utraty roszczenia, gdy:
1)
sprzedawca jest obecny przy badaniu - bezpośrednio,
2)
sprzedawca jest nieobecny przy badaniu - telefonicznie, telegraficznie lub dalekopisem niezwłocznie, nie później jednak niż następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia o nadejściu przesyłki kolejowej lub po podstawieniu środka transportowego do rozładunku.
2.
Przy zgłaszaniu reklamacji kupujący jest obowiązany wskazać ujawnione wady oraz oświadczyć, na jakich nowych warunkach przyjmie towar lub z jakich powodów odmawia przyjęcia i stawia towar do dyspozycji sprzedawcy.
3.
Reklamacje zgłaszane telefonicznie, dalekopisem lub telegraficznie powinny być potwierdzone na piśmie.
§  14.
Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady towaru, których mimo zachowania należytej staranności nie mógł wykryć w czasie badania, jeżeli o ich wykryciu nie zawiadomi sprzedawcy niezwłocznie, nie później jednak niż następnego dnia po wykryciu.
§  15.
1.
Jeżeli sprzedawca odrzucił reklamację co do jakości towaru lub gdy jest nieobecny przy badaniu towaru, kupujący powinien niezwłocznie zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez właściwy organ.
2.
Odpis orzeczenia stwierdzającego jakość towaru kupujący powinien wysłać sprzedawcy najpóźniej następnego dnia po jego otrzymaniu.
§  16.
Jeżeli strony ustaliły w umowie, że w razie wykrycia określonych wad w dostarczonym towarze stosowane będzie procentowe obniżenie ceny z tego tytułu, kupujący nie może żądać od sprzedawcy usunięcia tych wad ani zwrotu kosztów ich usunięcia.
§  17.
Kupującemu przysługuje prawo postawienia towaru do dyspozycji sprzedawcy:
1)
jeżeli orzeczenie wydane przez właściwy organ stwierdziło istnienie wad (cech) wymienionych w obowiązujących normach jakościowych jako dyskwalifikujących całą partię towaru,
2)
jeżeli wady towaru uniemożliwiają użycie go zgodnie z przeznaczeniem wynikającym z umowy.

Rozdział  4

Kary umowne.

§  18.
Sprzedawca jest obowiązany zapłacić karę umowną w wysokości:
1)
10% wartości towaru, gdy kupujący odstąpił od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada sprzedawca,
2)
5% wartości towaru dostarczonego z wadami, a jeżeli sprzedawca następnie dostarczył towar wolny od wad zamiast towaru wadliwego albo usunął wady - 2%.
3)
3% wartości przyjętych przez kupującego towarów dostarczonych w innych gatunkach, odmianach lub asortymentach, niż zamówiono,
4)
1% wartości dostarczonego towaru, gdy towar nie został należycie oznaczony lub dostarczono go bez dokumentów przewidzianych w umowie lub w przepisach,
5)
0,2% wartości towaru dostarczonego z wadami za każdy rozpoczęty dzień zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad zamiast towaru wadliwego albo zwłoki w usunięciu wad, jeżeli zwłoka trwała nie dłużej niż 10 dni, i 0,4% za każdy dzień następny, nie więcej jednak niż 10% wartości towaru,
6)
0,2% wartości towaru nie dostarczonego w terminie za każdy rozpoczęty dzień zwłoki, jeżeli zwłoka trwała nie dłużej niż 10 dni, i 0,4% za każdy dzień następny, nie więcej jednak niż 10% wartości towaru,
7)
1% wartości towaru, który miał być dostarczony w opakowaniu zastrzeżonym wyłącznie dla zabezpieczenia towaru przed uszkodzeniami towaru w transporcie (opakowanie transportowe), a został dostarczony bez takiego opakowania lub w opakowaniu, które towaru należycie nie zabezpieczało; za dostarczenie towaru bez opakowania zastrzeżonego w innych celach (opakowanie jednostkowe) lub za wady takiego opakowania należą się kary jak za wady towaru,
8)
5% wartości towaru postawionego do dyspozycji sprzedawcy za każdy dzień zwłoki, w razie niezadysponowania towarem w ciągu 48 godzin od chwili otrzymania zawiadomienia o postawieniu towaru do dyspozycji.
§  19.
Kupujący obowiązany jest zapłacić sprzedawcy karę umowną w wysokości:
1)
10% wartości towaru w razie odstąpienia przez sprzedawcę od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada kupujący,
2)
0,2% wartości towaru za każdy rozpoczęty dzień zwłoki w razie nieodebrania towaru w terminie, jeżeli zwłoka trwała nie dłużej niż 5 dni, i 0,4% za każdy dzień następny, nie więcej jednak niż 10% wartości towaru,
3)
1.000 zł za niewysłanie sprzedawcy odpisu orzeczenia w terminie, o którym mowa w § 15 ust. 2.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.16.76

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów sprzedaży warzyw i owoców między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 23/03/1976
Data ogłoszenia: 21/04/1976
Data wejścia w życie: 01/05/1976