Dokumentacja mierniczo-geologiczna w przedsiębiorstwie górniczym.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 23 sierpnia 1972 r.
w sprawie dokumentacji mierniczo-geologicznej w przedsiębiorstwie górniczym.

Na podstawie art. 100 ust. 2 i art. 102 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie ustala rodzaje dokumentacji mierniczo-geologicznej, jaką obowiązane jest posiadać przedsiębiorstwo górnicze, sposób i terminy sporządzania i uzupełniania tej dokumentacji oraz przedkładania jej urzędom górniczym.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest posiadać dokumentację mierniczo-geologiczną obejmującą dokumenty pomiarowe, obliczeniowe i kartograficzne, sporządzone w związku z planowanymi i prowadzonymi robotami górniczymi, a przedstawiającą sytuację górniczą i geologiczną oraz sytuację powierzchni.
2.
W skład dokumentacji mierniczo-geologicznej przedsiębiorstwa górniczego wchodzą również dokumentacje geologiczne, sporządzane, zatwierdzane i uzupełniane na zasadach i w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303).
3.
Przedsiębiorstwo górnicze nie jest obowiązane do posiadania dokumentów pomiarowych i obliczeniowych będących podstawą sporządzania i uzupełniania map sytuacyjno-wysokościowych powierzchni, w razie gdy mapy te nie są sporządzane i uzupełniane przez służbę mierniczo-geologiczną przedsiębiorstwa górniczego, lecz przez inne organy państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.
4.
Przepis ust. 1 nie zwalnia od określonego w przepisach o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej obowiązku zgłaszania robót geodezyjnych i kartograficznych dotyczących pomiarów i map sytuacyjnych lub sytuacyjno-wysokościowych powierzchni i przekazywania materiałów powstałych w wyniku tych robót organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.
§  3.
1.
Dokumentacja mierniczo-geologiczna powinna być przechowywana w przedsiębiorstwie górniczym.
2. 1
W uzasadnionych wypadkach, w szczególności gdy przedsiębiorstwo górnicze nie posiada własnej służby mierniczo-geologicznej, podstawowe dokumenty pomiarowe, obliczeniowe i kartograficzne mogą być za zgodą okręgowego urzędu górniczego przechowywane w innym miejscu.
3.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest prowadzić ewidencję dokumentów wchodzących w skład dokumentacji mierniczo-geologicznej. Ewidencja powinna obejmować poza dokumentami wymienionymi w zarządzeniu również inne dokumenty mierniczo-geologiczne, sporządzane i uzupełniane przez przedsiębiorstwo górnicze.
§  4.
1.
Sposób sporządzania dokumentów pomiarowych obliczeniowych reguluje "Instrukcja wykonywania prac geodezyjnych dla potrzeb zakładów górniczych" wydana przez Wyższy Urząd Górniczy w formie odrębnej broszury.
2.
Sposób sporządzania dokumentów kartograficznych regulują normy, jak również powszechnie obowiązujące przepisy techniczne w zakresie geodezji i kartografii.
§  5.
1.
W skład dokumentów kartograficznych (§ 2 ust. 1) powinny wchodzić:
1)
w podziemnych zakładach górniczych:
a)
mapy podstawowe i przeglądowe, obejmujące:

- mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni,

- mapy wyrobisk górniczych,

- przekroje geologiczne,

- profile wyrobisk górniczych (szybów, przecznic, przekopów itp.),

b)
mapy specjalne, obejmujące mapy terenów przemysłowych zakładu górniczego,
2)
w odkrywkowych zakładach górniczych:
a)
mapy podstawowe i przeglądowe, obejmujące:

- mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni,

- mapy wyrobisk górniczych (w nadkładzie, w złożu),

- przekroje geologiczne,

- profile wyrobisk górniczych (szybów, sztolni itp.),

b)
mapy specjalne, obejmujące:

- mapy terenów przemysłowych zakładu górniczego,

- mapy ewidencji gruntów,

3)
w zakładach górniczych prowadzących eksploatację kopalin stałych otworami wiertniczymi metodą podziemnego wytapiania lub ługowania:
a)
mapy podstawowe i przeglądowe, obejmujące:

- mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni,

- przekroje geologiczne,

- profile otworów wiertniczych,

b)
mapy specjalne, obejmujące:

- mapy terenów przemysłowych zakładu górniczego,

- mapy otworów wiertniczych,

- mapy wydobycia kopaliny,

4)
w zakładach górniczych prowadzących otworami wiertniczymi lub z innych ujęć eksploatację kopalin płynnych lub gazowych:
a)
mapy podstawowe, obejmujące profile otworów wiertniczych i ujęć eksploatacyjnych,
b)
mapy przeglądowe, obejmujące:

- mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni,

- przekroje geologiczne,

- profile otworów wiertniczych i ujęć eksploatacyjnych,

c)
mapy specjalne, obejmujące:

- mapy terenów przemysłowych zakładu górniczego,

- mapy strukturalno-tektoniczne,

- mapy geologiczno-złożowe.

2.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest, na żądanie Wyższego Urzędu Górniczego, posiadać również inne dokumenty kartograficzne aniżeli określone w ust. 1, jeżeli jest to niezbędne dla zapewnienia prawidłowego ruchu zakładu górniczego.
3.
Treść poszczególnych rodzajów materiałów kartograficznych może być w uzasadnionych wypadkach za zgodą okręgowego urzędu górniczego przedstawiona na wspólnych mapach, pod warunkiem zachowania odpowiedniej przejrzystości i czytelności treści tych dokumentów.
4.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest posiadać i bieżąco uzupełniać kartę tytułową map podstawowych i przeglądowych, z wyjątkiem profilów wyrobisk górniczych (szybów, otworów wiertniczych, przecznic, przekopów itp.).
§  6.
1.
Dokumenty kartograficzne (§ 2 ust. 1) powinny być sporządzane w następujących skalach:

1) mapy podstawowe od 1 : 500 do 1 : 2.000,

2) mapy przeglądowe od 1 : 500 do 1 : 25.000,

3) mapy specjalne od 1 : 500 do 1 : 25.000,

4) profile od 1 : 5 do 1 : 2.000.

2. 2
W zakresie ustalonym w ust. 1 skalę map wymienionych w § 5 dla poszczególnych przedsiębiorstw górniczych ustala Wyższy Urząd Górniczy na wniosek przedsiębiorstwa górniczego.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest uzupełniać dokumenty kartograficzne wymienione w § 5 aktualną sytuacją powierzchni i sytuacją górniczo-geologiczną w następujących terminach:
1)
dla podziemnych zakładów górniczych:
a)
mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni, podstawowe i przeglądowe - co najmniej raz na dwa lata,
b)
mapy podstawowe i przeglądowe wyrobisk górniczych oraz przekroje geologiczne, sporządzone w skalach od 1 : 500 do 1 : 5.000, co najmniej raz na kwartał, a dla zakładów górniczych wydobywających sole kamienne i potasowe - co najmniej raz na pół roku,
c)
mapy przeglądowe wyrobisk górniczych i przekroje geologiczne, sporządzone w skalach mniejszych niż 1 : 5.000 - co najmniej raz na rok,
d)
mapy specjalne - co najmniej raz na dwa lata,
2)
dla odkrywkowych zakładów górniczych:
a)
mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni, podstawowe i przeglądowe - co najmniej raz na dwa lata,
b)
mapy podstawowe i przeglądowe wyrobisk górniczych dla zakładów górniczych wydobywających węgiel brunatny i rudy siarki - co najmniej raz na kwartał, dla pozostałych zakładów górniczych - co najmniej raz na dwa lata,
c)
mapy specjalne - co najmniej raz na dwa lata,
3)
dla zakładów górniczych prowadzących eksploatację kopalin stałych otworami wiertniczymi metodą podziemnego wytapiania lub ługowania:
a)
mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni, podstawowe i przeglądowe - co najmniej raz na dwa lata,
b)
przekroje geologiczne - co najmniej raz na dwa lata,
c)
mapy specjalne - mapy wydobycia kopaliny oraz mapy otworów wiertniczych - co najmniej raz na pół roku, a mapy terenów przemysłowych zakładu górniczego - co najmniej raz na dwa lata,
4)
dla zakładów górniczych prowadzących otworami wiertniczymi lub z innych ujęć eksploatację kopalin płynnych lub gazowych mapy przeglądowe i specjalne - co najmniej raz na dwa lata,
5)
dla wszystkich zakładów górniczych profile otworów wiertniczych w terminie do sześciu miesięcy od chwili zakończenia wiercenia.
2.
Terminy uzupełniania dokumentów kartograficznych, o których mowa w § 5 ust. 2, określa Wyższy Urząd Górniczy.
§  8.
Dokumentację, o której mowa w § 2 ust. 1 i 2, sporządza się najpóźniej z chwilą rozpoczęcia robót związanych z budową zakładu górniczego.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze sporządza dla właściwego okręgowego urzędu górniczego oraz dla Wyższego Urzędu Górniczego następujące materiały kartograficzne:
1)
dla podziemnych i odkrywkowych zakładów górniczych - mapy przeglądowe w skalach nie mniejszych niż 1 : 2.000 dla okręgowego urzędu górniczego i nie mniejszych niż 1 : 10.000 dla Wyższego Urzędu Górniczego, obejmujące:
a)
mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni,
b)
mapy wyrobisk górniczych,
c)
przekroje geologiczne,
2)
dla zakładów górniczych prowadzących eksploatację kopalin stałych otworami wiertniczymi metodą podziemnego wytapiania lub ługowania - mapy przeglądowe w skalach nie mniejszych niż 1 : 2.000, obejmujące:
a)
mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni,
b)
przekroje geologiczne,

oraz mapę specjalną - wydobycia kopaliny,

3)
dla zakładów górniczych prowadzących otworami wiertniczymi lub z innych ujęć eksploatację kopalin płynnych lub gazowych - mapy przeglądowe:
a)
mapy sytuacyjno-wysokościowe powierzchni w skali nie mniejszej niż 1 : 10.000, a dla uzdrowiskowych zakładów górniczych w skali nie mniejszej niż 1 : 25.000,
b)
przekroje geologiczne w skalach nie mniejszych niż 1 : 5.000, a dla uzdrowiskowych zakładów górniczych w skali nie mniejszej niż 1 : 25.000,
c)
profile otworów wiertniczych i ujęć eksploatacyjnych w skalach nie mniejszych niż 1 : 2.000.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze przedkłada dokumenty kartograficzne wymienione w ust. 1 właściwemu okręgowemu urzędowi górniczemu oraz Wyższemu Urzędowi Górniczemu niezwłocznie po ich sporządzeniu.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest uzupełnić dokumenty kartograficzne wymienione w § 9 ust. 1:
1)
dla właściwego okręgowego urzędu górniczego w okresie 1 miesiąca po upływie terminu uzupełnienia (§ 7 ust. 1),
2)
dla Wyższego Urzędu Górniczego w okresie 3 miesięcy po upływie terminu uzupełnienia.
2.
Dokumenty kartograficzne podjęte z urzędu górniczego (ust. 1) w celu uzupełnienia powinny być przez przedsiębiorstwo górnicze zwrócone temu urzędowi z dokonanym uzupełnieniem w ciągu 1 miesiąca od dnia podjęcia.
§  11.
Okręgowy urząd górniczy może w uzasadnionych wypadkach zezwolić przedsiębiorstwu górniczemu na uzupełnienie dokumentacji mierniczo-geologicznej, sporządzonej przed dniem wejścia w życie przepisów zarządzenia, w sposób dotychczas stosowany.
§  12.
W zakresie unormowanym zarządzeniem tracą moc dotychczasowe przepisy dotyczące sporządzania i uzupełniania dokumentacji mierniczo-geologicznej, a w szczególności zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 września 1959 r. o sporządzaniu i uzupełnianiu mierniczych planów robót górniczych w zakładach górniczych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (Monitor Polski Nr 83, poz. 442).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 7 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
2 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 7 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.44.238

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dokumentacja mierniczo-geologiczna w przedsiębiorstwie górniczym.
Data aktu: 23/08/1972
Data ogłoszenia: 18/09/1972
Data wejścia w życie: 19/03/1973